The Marine 6: Close Quarters (2018)

Když zde napíšu u jen slovo "SPOILER", tak z mého komentáře budete schopni vyčíst můj smutek ohledně toho, co se stalo s Mikem. Ale plakát nelže, ani casting list - pořád hraje téměř hlavní roli. Není to žádná ojebávka jak to je dnes běžné ;-) Tentokrát se perfektně doplňuje s Michaelsem a jejich chemie je výtečná - vtipně hláškují, v akci to jsou demoliční mašiny. Jop, když už mluvím o akci, JSEM NADŠENEJ. CHÁPEŠ TO? Bitky maj PERFEKTNÍ choreografii. Jsou desetkrát lepší a Nunn s Chuckem Norrissem (žádnje Charles, ale Chuck, alespoň podle casting listu, na začátku filmu), zaslouží pochvalu - kontaktní, explozivní a dynamický. Excelentní skladba chvatů, mixlá s tím špinavým wrestlingem. PRAVDĚPODOBNĚ nejlepší bitky za celou sérii. Ani známka špatného střihu, špatného úhlu kamery. Opět, se hlavní dvojka brutálně zašpiní, schytá střelné, sečné rány. Záporáci jsou dostatečný mrchy na to, abych jim přál to nejhorší a Ford vs Miz VE DVOU bitkách, no co víc si sakra přát? Samotné rozloučení s našim vojákem, kterej se v sérii pohyboval od třetího dílu, mě dojalo hrozně moc a fakt jsem ukápl několik slz. Mizovo charisma byl ten nejpřednější důvod, proč jsem zůstal u této série a třetí díl je pro mě must see záležitost. Z prostředí se jinak opět vytřískalo maximum a z hovna, vzniklo ryzí stříbro. Za ten nekompromisní twist, pěkné rozloučení, perfektní akci (parádní přestřelky! s RKEM!) syrovost, zábavu a easter egg na Undisputed III (improvizuj, přizpůsob se, překonej to), dávám čtyři hvězdičky a už se těším na další dobrodružství, u kterého nebude chybět James Nunn, tentokrát s Michaelsem.

Voják 5: Bitevní pole (2017)

Taková ta až videohra na styl gang motorkářů vs namakanej, buldočí, badass Mariňák. Jestliže je něco, co dokázal Nunn po Eliminators, tak natočit další kvalitní akci s alespoň lehce nadprůměrnou choreografií a z toho prostředí dokázal vytřískat naprosto absolutní maximum. Mike nyní jen neutíká a neschovává se, ale musí strategicky obstát proti té přesile toho gangu - takže rozbijí zářivky, využívá nástroje které má po ruce, pracuje s výtahem, sprintuje tam pořád někam, sem tam dané situace okoření jízlivou hláškou - neumí hrát, ale sakra... v té akci prostě vypadá profesionálně. V bitkách občas dostane zabrat, ale tím líp - souboje jsou pořád dostatečně fyzické, intenzivní a maj určité prvky choreografie na styl vojenského stylu. Občas se tam vyskytne i nějakej ten wrestlingovej chvat. Se zbraněma vypadá bestiálně, ale to jsem vlastně řekl už u předchozího dílu. Hudba je fajn a hraje po celej film. Motorkáři jsou drsný (až na toho hlavního záporáka) a prostě jsem se těšil na tu konfrontaci a rivalitu mezi hlavním hrdinou a tou partičkou. Gore je opravdu až delikátní, explozivní a celkově na mě film působí až refrešujícím dojmem. Tohle je dokonalý důkaz toho, že i s "malým kašparem, zahrajete velké divadlo".

Zabít Gunthera (2017) odpad!

S BRÁCHOU Sebigem jsme se královsky dokázali bavit, ale ani né tím, co se přesně dělo před našim nechápajícím zrakem - nýbrž hláškama, kterými jsme si dabovali to dění filmu. Naprosto absolutně nechápu, co má Killam za dýlera, ale natočit tak vypatlanou sračku bych nedokázal ani já s jedným varlatem. Jeho gesta, přehrávání, necharismatické vystupování rámuje ikonickou show v tom nejvíce negativním smyslu. Zbytek postav se dá těžko komentovat, protože to jsou jednoduše nýmandi. Ať už je to ten Zero hacker, ty .... dvojčata s WTF image. Ta bruneta byla jediná, kvůli které bych byl ochotný dát jednu hvězdičku ale za to, že si nechala udělat děcko od toho tlustého romantika, pro mě film nemá ani happyend. Arnold v ženském spodním prádle.... jako, twist, ačkoliv absolutně některé scény NEODPOVÍDAJ fyzičce naší milované legendy - je sice jaksi podařený, ale posunulo to pro mě level ve slovech "trapný, nechutný a nevkusný". Od toho momentu, budu muset co dělat, abych našel vyloženě něco co se dá nazvat těmi třemi slovy. Srovnatelné s posledním dílem rychle a zběsile. A přitom těch PÁR segmentů v akci (jop, Asiat co bez střihu vytasí side-flip například) a daná premisa, vypadaj na oko tak slibně.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Nejvíce obdivu si zaslouží Kelly, která dokázala zahrát dokonalou, chladnou mrtvolu a její prázdný obličej je nejvíce strašidelný prvek na celém filmu. Zbytek v podobě hlavních herců, soundtracku, režie, scénář, nelogiky, totální odpad. Předvídatelnost tomu nasazuje korunu, a ty jump scary působí fakt .... na sílu? To, co se stalo přítelkyni mladého, byl fakt totální vtip a zabilo to pro mě celej film. Příliš odpovědí člověk též nedostal a ta hororová složka je excelentně odfláklá. Celá pitva trvá snad jen pět minut a ani to není až tak detailní porcovačka. "Řezba" v tom kouři byla fakt srandovní. Čerpá to z těch "hororů", kterými pohrdám a má to jen nádech originality v podobě cool prostředí..

Pomsta (2019)

Tak předně možná zklamu ty, kteří čekaj nonstop akční porcovačku. Předně se jedná o lehce utahanou konverzačku z baru, kde Adkins reflektuje v krátkosti to co se mu stalo během těch x let v base a to my vidíme pomocí krátkých flashbacků. Oceňuji způsob, jakým je zvoleno vyprávění, ale asi bych byl radši za chronologickej přístup. Pravda je taková, že Adkins NIKDY nebyl nasranější v nějakým filmu. Hláškuje, pořád nadává, tváří se nepřátelsky a v bitkách je agresivní hovado. S těma zubama, jízvama a sestřihem působí fakt drsně (sám to i poznamená) a je to takovej ten týpek, kterému by jste se chtěli vyhnout obloukem. Je též zde snaha o komplexnější vývoj jeho postavy, kdy se z dobráka stane muž, co nemá co ztratit. Dojde i na pár menších twistů. A celkově mě příjemně překvapila jeho motivace. Co se týče akčních scén, tak padne několik výstřelů z brokovnice - prostřelená hlava, noha, zuby vyražené, tuna zlámaných kostí, xkrát zde Adkins někoho vykuchá...bitky nemaj složitou choreografii. A není jich ani zase tolik. Z toho vězení se dočkáme dost soubojů, ale jsou spíš krátké. Perfektně to fakt vyváží posledních 5 minut v baru, kde Scotta vypustí Johnson z řetězu a vymlátí bar pomocí prknem, sečnýma zbraněma a agresivních chvatů. Občas i předvede nějakej kop z otočky, ale to jsou takové víc základní co od něj známe - žádnej pořádnej akrobatickej kousek zde není. Souboje jsou však výborně natočený, sestříhaný a Johnson se neustále zlepšuje. Mám raděj pár bitek z Accident Man, protože se tam využívá víc akrobacie, ale zdejší bitky jsou asi dvacetkrát drsnější a brutálnější. Celkově je Scott ve skvostné formě a myslim si, že má pořád co nabídnout. Občas se vyskytlo hluché místo, chybí mi zde nějakej fakt ikonickej fight a v tom baru se to trošku natahuje, i když to solidně graduje... těžko říct, jak budou hodnotit mojí oblíbenci. U mě je to tak mezi třemi/čtyřmi hvězdicemi, ale za ty souboje a několik výborných hlášek budu milejší.

Kid Rock: Bawitdaba (1999) (hudební videoklip)

Jakožto fanoušek opravdových bubnů, ostrých riffů, hardcore hudby, emocionálních vokálů a odkojený old-school hip hopem.. tenhle song jsem vyhrabal z Lazlow Show, kde tam chvíli hrál a když jsem si ho našel, tak jsem se cítil, jako kdyby někdo vzal cihlu a umlátil mi s ní hlavu. Tohle je tak neuvěřitelnej nu-metalovej nářez, absolutně špičkově nazvučený bubny, frázování rapových taktů ostré jako břitva - říkejte si co chcete, ale realistické bubny budou vždycky znít daleko úderněj, než vysamplované. Klenot a jdu sjet celé album.

JCVD (2008)

Další takové drama akorát pro mě. Opět nadhodnocuji vzhledem k absolutní sebereflexi. Van Damme mi byl vždycky sympatický a zde ani nehrál, zde to celé procítil, protože měl roli napsanou na tělo - navíc si musel vypomoct s častou improvizací, gestikulací na úkor přehnané akce. Dost tomu napomáhá i osobitá, nekompromisní a vtíravá režie Mechriho, kterej Van Dammovi dodává obrovský prostor k jeho herectví. A ten přístup - temnější kamerový filtr, dlouhé a delikátní one-take záběry, strhaný Van Damme v obyčejné teplákovce. Žádné zlato na krku, žádné hraní si na něco. Tohle je on v té nejsyrovější poloze, jde až na dřeň co se týče emocí a vypadá úplně civilně. A já to kurva cítil. Tohle je další dokonalá ukázka filmařiny a toho, co všechno ve mě film může vyvolat. Tady nejsou ani tak záporáci, JCVD je sám sobě stěnou a není schopný tomu utéct (dáš mi autogram, uděláme spolu fotku, jéé vy jste JCVD, vy jste tak arogantní, vy mě nemáte rád atd atd atd...) - kolik váhy musí herec unést, jen aby vybral peníze na poště a mohl to poslat své rodině? A z toho monologu mě fakt zamrazilo... "měl jsem všechno. peníze, dosáhl jsem úspěchu, po kterém jsem toužil. Ale NIC jsem neudělal dobrého. Vůbec nic." JCVD má ode mě neotřesitelný respekt a né kvůli karate, ale právě kvůli takové sebereflexi, protože to co tímhle filmem udělal, tomu říkám revoluční čin :)

Memento (2000)

Asi to originální je, o tom bych se nerad dohadoval. Ale mě to vůbec nebavilo. Pierce podává dost dobrej výkon, ovšem tenhle styl vyprávění jde mimo mě. Celé je to navíc naprosto chladné, zejména vůči hlavní postavě. Chybí mi u něj větší hloubka, takhle to pro mě byl týpek, kterému někdo oddělal ženu a ten chce oddělat toho cápka. Recyklace už viděných scén mi pila krev a i ten střih mi přišel hroznej. Celkově mi přišlo i tempo filmu příliš rušivé, vzhledem k těm střihům a jak se ten děj odehrával pozpátku. Měl jsem pocit, jako kdybych se každou scénou pomalu dostával do toho děje, aby se to zas vrátilo zpátky a jelo se nanovo, takže mě to spíš otravovalo a nevtáhlo mě to do sebe.

Fotbal za mřížemi (2001)

WOW! Nevěřil bych tomu, že Vinnie Jones dokáže být tak sympatický. Dostal tentokrát roli přímo na tělo (problémovej týpek, fotbalista k tomu, pač i fotbal hrával). Trošku mě mrzí, že Statham je zde jen v pár scénách, ale naprosto v každé exceluje a jeho komediální talent i když s minimem hlášek či ta šílená mimika, dokáže nehorázně pobavit. Tolik easter eggů na jeho Kurýra! Ať už to že "rukama zmlátil 23 lidí", či jeho kung-fu představy o fotbale mě skutečně fascinovali a tu svojí roli si užívá nehorázným způsobem. Zbytek postav, ať už ředitel s vtipným obočím, mafián, bachaři, muklové...našel jsem si opravdu obrovské množství skvělých postav. Soundtrack je absolutní pecka, ať už nějaké hudební motivy (hlavně při tréningu muklů/vězňů jsem se nehorázně smál), nebo skvostný písničky.. bavilo mě i prostředí, tuna skvostných hlášek, vztahy mezi charakterama a zápas sice mohl být delší, občas líp natočený, ale pořád jsem se nesmírně a královsky bavil a naplno fandil muklům. Místy na mě zafungovalo i drama v podobě několika vyhrocených momentů a jindy je to až lehce smutné, zejména co se týče toho dědy. Pobaví i dvojce komentářů, kteří maj též plno perfektních hlášek a celkově mi to uteklo až moc rychle...možná fakt až moc, trošku mi vadil střih a přál bych si některé momenty pořádně prohloubit. U takhle zábavného filmu bych si dokázal představit i dvouhodinovou stopáž, ale vzhledem k nízkému rozpočtu, je toho obsahu stále dostatečně mnoho. Celkově, jakožto ex-fotbalový nadšenec a milovník vězeňských filmů, vtipných komedií a dobré hudby, hodnotím Mean Machine jako absolutní špičku ve smyslu "zábavný, pohodový film u kterého lze naprosto vypnout". Rozhodně jsem tohle neviděl naposledy a vidět to jako malej, tak vůči filmu mám neotřesitelnou nostalgii.

Chraň nás od zlého (2014)

Trošku jsem se bál, že toho klišé bude na můj vkus až moc a bude to celé dost hloupé, naštěstí jsem se fakt mýlil a jsem i překvapený. Pokud tohle byl v roce 14 blockbuster v kinech, tak to opravdu vysoce cením. Je to temné, depresivní, hororové, tísnivé, napínavé a zábavné. Toho hororu je zde spousta: ani tím nemyslím nějaké nadpřirozeno - to, že se hlavní postava kolikrát lekne spíš nějakého zvířete, které vyšiluje, či nějakých zvuků apod. je dílem perfektní režie. Jedná se o reálné situace, o nic samoúčelného nejde. Protože se hlavní postava pohybuje většinou v hluboké tmě, pouze podporována baterkou, všude je plíseň, rozpadlá omítka, špína, jsou to takové ty lokace, ve kterých bych se já nechtěl ocitnout v noci i kdybych byl namakanej fízl. To, že Derrickson lekačky sem tam mixne s něčím nadpřirozeným, mi vůbec nevadilo. V první řadě je to pořád krimi/thriller a ten nadpřirozený prvek představuje pouhý nad rámec i když se téma kolem toho víceméně točí. Nevyznám se ve vymítání, takže nedokážu přesně posoudit jak je zde správně interpretováno, ale 90% stopáže tvoří pátrání, říznuté tím hororem a v čele je fantastickej Eric Bana, jehož charakter se za ty dvě hodiny dokonale vyvine a prohloubí. Filozofické debaty s tim undercover knězem jsou taky zajímavé, protože se to týká odpuštění sobě samotnému a je to zde použité jako dokonalý nástroj pro vývoj hlavní postavy - totiž není důležitý spolehnout se na boha, ale vyrovnat se s vlastními démony a proto mi zdejší křesťaský prvek absolutně vůbec nepřekážel. Zbytek herců a postav jsou taky dobře obsazený/zahraný, ani chvilku jsem se nenudil a na konci jsem cítil skutečnou úlevu pro hlavního týpka, kterej si skutečně projde pořádnou stokou, takže jsem cítil váhu jeho problémů - ať už pracovních, tak i co se týče soukromí. Líbí se mi i, že jump scary nejsou doprovázený hudbou. Ta se spíš dostaví až ke konci filmu a perfektně vygraduje. Do té doby se s ní hodně šetří a tím pádem se člověk nemůže přesně orientovat a připravit na nějakou lekačku. Vidí a slyší pouze to, co hlavní postava - je to vtahující, atmosférické a hodně, hodně nekomfortní - takhle si představuju ideální horor! Horor není to nadpřirozeno, ale to kde se hlavní postava pohybuje, čím si prochází a místy mě i překvapil vývoj děje, pár věcí jsem fakt nečekal. Pokud dojde na akci, jsou to hůř sestříhaný souboje. Jsou dva a film na nich vůbec nestojí, takže mě ani netrápí jejich nepřehlednost, ale maj fajn choreografii a prostě mě to potěšilo. Celkově bych mohl vytknout pouze takové malé drobnosti a hodně mě mrzí, že takových kinohitů v americe nevzniká víc. Je to takové uhlazenější Se7en s nadpřirozeným prvkem.