• Krátkometrážní

Rivalové (2013)

Ačkoliv nejsem aktivním fanouškem Formule 1 a závody nijak zvlášť nesleduji, příběh Nickyho Laudy a Jamese Hunta mi není cizí. O to větší mé uznání pak patří Ronu Howardovi, jelikož jsem při sledování jeho snímku chvílemi napětím ani nedutal, přestože jsem věděl, jak to dopadne. To u životopisných filmů rozhodně není pravidlem. Právem se za to zasloužili nejen tvůrci, ale i skvělý výběr herců a jejich výkony (Daniel Brühl se konečně blýskl ve velké roli) a parádní atmosféra. Objektivně nelze tomuto filmu snad nic vytknout. Za mě 5*.

Gravitace (2013)

Tak jsem zhlédl dle mnohých nejlepší film tohoto roku. Mé dojmy? No, astronomicky dobré počáteční hodnocení a vysoká očekávání se nejspíš lehce podepsaly na mém zklamání. Alfonso Cuarón se - jak je mu blízké - zase vyřádil na technickém zpracování filmu. Po vizuální stránce zde nemám prakticky co vytknout. Efekty jsou skvělé, kamera taktéž, a vše působí reálně, což je důležité. Soudtrack se také povedl, přesto že dá o sobě pořádně vědět až ke konci. Kromě vizáže Gravitace vyniká ještě skvělou napínavou atmosférou (a věřím, že ve 3D to musí být ještě umocněno). Na druhou stranu má film několik slabin. Svou největší výtku bych směřoval k příběhu, který je tu z čiré nutnosti. Postavy toho o sobě také moc neprozradí a od první třetiny filmu si prakticky musíme vystačit jen se Sandrou Bullock (nic proti jejímu hereckému výkonu). Ovšem tohle vše tak trochu zapříčinilo to, že mě film nezasáhl emočně natolik, jak by asi bylo třeba, aby se na konci dostavil onen "wow" faktor. Takže jako technologická ukázka jasných 5*, zbytek lepší 3*. Celkem tedy dávám lepší 4*.

Letec (2004)

Životopisné filmy stojí a padají na hereckých výkonech představitelů. V tomto ohledu má Letec štěstí, protože DiCaprio předvedl jako vždy perfektní výkon a ani ostatní se nenechali zahanbit, především pak Kate Blanchet. Po ostatních stránkách se dočkáme toho, co je pro "Scorsesovky" typické - pohledný vizuál s náležitým soundtrackovým pozadím, které navozuje tu správnou atmosféru...a také (bohužel) dlouhé stopáže. K délce filmu mám vzhledem k jeho náplni a zakončení asi největší výhradu. I tak ale Letec zůstává solidním životopisným dramatem, které se nemá moc za co stydět. 4*

47 róninů (2013)

S nevalnými očekáváními plytké akční fantasy "slátaniny" jsem šel do kina na 47 Róninů. A musím přiznat, že mě letošní Reevesova druhá účast v asijském filmu mile překvapila. Příběh, ač založen na skutečné legendě, je sice takovou hollywoodskou pohádkou, ale na druhou stranu - proč ne. Japonskou mytologii mám rád a víc podobných filmů by mi nevadilo. Co mě ale na tomto filmu dostalo, bylo audiovizuální zpracování. Sice se může na první pohled zdát, že se jedná o jakousi mozaiku záběrů a nápadů z Posledního Samuraje, Harryho Pottera, či Pána Prstenů, tak jako celek to působí moc hezky - japonská krajina je nádherná a celkem povedené CGI ji rozhodně nedělá ostudu. Choreografie bojových scén také nebylo špatná a Keanu se po "Man of Tai-chi" opět vyřádil. Sečteno-podtrženo, 47 Róninů je takovou pohádkou pro dospělé, morálně silnou a vizuálně opojnou. Dávám lepší 3*.

Nymfomanka, část I. (2013)

Mediální masáž kolem Nymfomanky začala už před pár lety, kdy se Shia LaBeouf v jednom rozhovoru pochlubil, že se upsal k natáčení filmu s Lars von Trierem, kde bude mít skutečný sex. No a od té doby se prakticky neřešilo nic jiného, než do jaké míry erotiky se tvůrci odváží jít, což mi přijde trochu smutné. Každopádně jsem moc nevěděl, co od tohoto filmu čekat - tedy samozřejmě kromě charakteristického Larsova rukopisu - jak se říká, "člověk se vlastního stínu (koukám na vás, Idioti a Antikriste) nezbaví. A čeho jsem se tedy dočkal? No, musím s potěšením konstatovat, že Nymfomanka nepůsobí tak "artově", jako předešlé dva snímky je podle mě více stravitelná pro běžného diváka. Nechci říct tak úplně "mainstreamová", protože ač se jednalo o půl hodiny kratší, bez dohledu režiséra zcenzurovanou věci, tak i přesto tam bylo pár skutečně explicitních scén. Každopádně nepůsobily nijak nadbytečně a nuceně, což je dobře, protože ač se to na první pohled nemusí zdát - tento film je skutečně hodně zaměřený na příběh a díky povedenému scénáři a dobrým hereckým výkonům dokáže zapůsobit. A na mě až natolik, že mu dávám lepší 4 hvězdičky. Jsem zvědav na druhý díl... "The secret ingredient for sex is love."

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Nikdo mi nevyvrátí tři základní fakta: 1) V šedesátých letech vznikly ty nejlepší české komedie, 2) Oldřich Lipský byl zatraceně dobrý režisér 3) Limonádový Joe je nejlepší parodií (nejen) na westerny, jakou kdy kdo natočil. Tenhle film je zlatým kultem české kinematografie a to právem. I s omezeným rozpočtem se panu Lipskému podařilo stvořit snímek, který by mohl fungovat jako plnohodnotný western, ale mnohem lépe mu to jde v parodující komediální rovině. A to především díky skvělým výkonům tehdejší herecké elity, chytrému scénáři a chytlavé hudbě. Je zde až příliš scén a hlášek, o kterých by mohl člověk mluvit a stejně by asi na nějakou zapomněl. Film je to vskutku nestárnoucí a já se u něj bavím stejně dobře i jako dospělý. Prostě za mně jednoznačně lepších 5 hvězdiček. "Tohle je Coyote Kid a tohle Pancho Kid. Limonádový Joe: Nestojím o vaše Kidy"

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Skalním fanouškům Twilightu se, jak to tak čtu, vyvrcholení ságy moc nelíbilo. U mě je to právě naopak a troufl bych si tvrdit, že druhá část rozbřesku je z celé pentalogie nejlepší. Proč? Protože prostě působí bad-ass a narozdíl od ostatních dílů jsem se u ní bavil (ať už to byl tvůrčí záměr, či nikoliv). Upírka Kristen je zkrátka sexy a závěrečná bitka působila celkem epicky, i když tam těch komparzistů bylo jen pár desítek. Dávám 3*

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Podobně jako u závěru Harryho Pottera, i u Stmívání je první část posledního dílu tím horším filmem. Romantický začátek a dramatický konec jsou dobře zpracovány a já nezastírám, že by se mi pár scén nelíbilo. Dávám slabé 3*

Twilight sága: Zatmění (2010)

Dle mého názoru lepší než předchozí dva díly. Jednak má film spád, pořád se tam něco děje a zdá se mi, že i příběhově pokročil o větší kus. Co to taky trochu zachraňuje, jsou akční scény, které jsou celkem slušně udělané a alespoň zde není tolik času pro stupidní dialogy a trapné pohledy. Za mně Slabé 3*

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Oproti jedničce přibyla nějaká ta akce a technické zpracování (včetně pár nových kamerových triků) se posunulo na další level. Ovšem zbytek při starém. Lepší 2*