• Krátkometrážní

Žhavé výstřely (1991)

Stojím si za tím, že Žhavé výstřely jsou jednou z nejlepších parodií všech dob, avšak musí říct, že druhý díl je o poznání lepší. Tak nějak mi příjde, že míra vtipů a hlášek zde není taková, jako ve dvojce, a narozdíl od ní, mi některé vtipy zde příjdou i celkem trapné a nevtipné. Možná je to z části dané i tím, že jsem viděl víc parodovaných filmů ze dvojky, než z jedničky. Každopádně i tak vřele doporučuji oba díly zhlédnout, náramě se pobavíte.

Zdrojový kód (2011)

Důkaz toho, že i na malém prostoru se dokáže odehrát velký film. Source Code se možná nebude líbit expertům na fyziku, avšak pro "normálního" člověka jsou věci ve filmu vysvětleny dostatečně a zbyde zde místo i na dodatečnou diskuzi po jeho zhlédnutí. Upřímě jsem ani nečekal, že se mi bude tenhle film až tak moc líbit. Zažívám zde něco podobného jako u Inception. Samozřejmě z tohoto filmu necítítě obrovský rozpočet a skvělé herecké obsazení, ale to mi nevadí. Hlavní herecká dvojce je sympatická a svou úlohu zvládla skvěle. A ten konec - možná až moc slaďoučký a pseudo sci-fi, ale mě prostě dostal :).

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Tak nějak mám pocit, že se mi zatím poslední díl pirátů líbil i o něco víc, než ty předchozí (krom perfektní jedničky, samozřejmě). Ovšem na to, abych to promítl do hodnocení, tu není 3,5 hvezdičky, takže dávám 3. Co se mi na filmu líbí je to, že mě dokázal zabavit a moc mi nechyběly ani některé vynechané postavy (a to jsem se o Keiře a Orlandovi myslel, že se to bez nich neobejde). I té akce a klasicky "Jackovsky" vtipných scén tam bylo dostatek. Bohužel možná právě to je i z části kámen úrazu. Jackovo počínání už totiž přestává být tak vtipné, jak bylo předtím. Když si k tomu připočítám místy nelogické chování některých postav a pro mě špatně vymyšlený konec, zůstává z nových pirátů zase jen průměrná rodinná zábava.

Inside the Labyrinth (1986) (TV film)

Výborný film o filmu, který je o to zajímavější, že v případě Labyrintu se toho dozvíte opravdu mnoho a nejspíše budete i překvapeni. U dnešních filmů je to jednoduché - zelené plátnou a počítač, ale v 80. letech to chtělo partu trpělivých a perfekcionistických lidí, aby byl výsledek takot skvělý. Škoda jen, že je tak krátký a není v něm objasněno úplně vše.

Labyrint (1986)

Klasika mého dětství, kterou jsem opravdu hltal a v předškolním věku zhlédl snad 1000x. Na tu dobu naprosto dokonalé triky a celý ten fantasy svět je tak pohádkový a přitom reálný. Samozřejmě bez skvělých hereckých výkonů (a hudby!) Davida Bowieho a Jennefer Connelly by to nebylo ono. Opravdu máloco bych tomu vytknul. Na 5 hvězdiček si nejsem jistý, jestli to objektivně má, ale ten vztah k tomuto filmu mám tak silný, že nemůžu jinak.

TRON: Legacy 3D (2010)

Hned na začátek musím říct, že půovodního Trona jsem zatím neviděl a tohoto jsem si 'vychutnával" jen ve 2D na DVD, i tak ale dávám 5 hvězdiček, takže si jistě domyslíte, že jenom o grafice to rozhodně není. Nemůžu porovnávat s jedničkou, takže jsem bral Tron: Legacy jako samostatný film. Návaznost, o které se postaraly "staré scény" a nějaké to vzpomínkové vyprávění docílli toho, že jsem získal tak trochu povědomí, jak původní film asi skončil a tím jsem byl připraven na jeho pokračování. Překvapivě pro mě to nebylo jen o vizuálu, ale byl tam i příběh a emoce, které na mě zapůsobyly. Samozřejmě grafika je skvělá, hudba také a hereckým výkonům téměř nic nechybí, obzvláště ne Olivii Wilde :). Takže pro mne plný počet, jen mi nejde do hlavy, proč starý-mladý Flynn vypadá tak uměle (v porovnání třeba s Avatarem, kde je CGI skoro vše).

Králova řeč (2010)

Herecký koncert mých oblíbených Angličanů. Za zmínku stojí taktéž skvělá kamera, výprava a celková procítěnost hereckých výkonů. Tomuto filmu lze těžko něco vytknout, je totiž téměř dokonalý. A to vězte, že "téměř" píši jen proto, že nic nemůže být 100% dokonalé, tudíž ani King's Speech, ale v tomto případě ty chyby bude velmi těžké najít.

Ostrov pokladů (1990) (TV film)

Tohle je film, který jsem jako malý doslova zbožňoval a pouštěl si ho pořád dokola. I s odstupem času si uvědomuju, že tomuto snímku nelze prakticky co vytknout. Herecké výkony jsou dobré, soundtrack také, výprava a dobrodružství skvělé a hlavně se věrně drží své knižní předlohy. Pro mě určitě nejlepší zpracování Stevensonova románu....Jo a odpočívejte v pokoji pane Hestone, Reede a Postlethwaitele.

Sucker Punch (2011)

Už z traileru (který je podle mého dost povedený, možná až moc, beru-li v potaz samotný film) mi bylo jasné, že tady půjde především o audiovizuální zpracování. Krásné ozbrojené holky v minisukních bojující proti samurajům, nazi zombíkům, drakům a všemu možnému ve fantasy grafickém kabátku a s poutavým hudebním doprovodem. Po zhlédnutí filmu ale musím přiznat, že tu je další, neméně důležitý pohled na film. Řeknu to asi takhle: buď se na Sucker Punch budete dívat s "vypnutým mozkem" a 100% si užijete audiovizuální orgie (kterých by v tomto případě mohlo být víc), a nebo se budete snažit vnímat dialogy (spíš monology), pochopit příběh a zamyslet se na myšlenkou celého filmu. Obojí nabízí něco svého, já si vybral střední cestu a rozhodně nelituji. Upřímě, nebýt velmi zajímavého konce, asi bych dal jenom 3 hvězdy, takhle je to sice za 4, ale řeknu to na rovinu - šlo by to natočit i lépe.

Avatar (2009)

Avatar, film, kteří lidé buď milují a nebo nenávidí, tedy alespoň s takovými jsem se zatím setkal. Co se týče příběhu, lhal bych, kdybych řekl, bůhvíjak nápaditý a originální je - to není. Děj je celkem předvídatelný, plný klišé a inspiraci v jiných byste tam také našli. Ale zrovna tady je to ten případ "who cares?!". Proč kritizovat něco, co v daném celku působí dobře a plní svou úlohu? Zkuste teď zapomenout na ostatní filmy a soustřeďte se na Avatara. Musím říct, že je to jeden z mála filmů, o kterém když řeknu, že je krásný, tak to lze brát doslovně. Taková dobrodružná pohádka pro dospělé s očividným ponaučením o přírodě, dobru a zlu a jakési karmě. Funguje to ale skvěle! Když si k tomu navíc připočtete opravdu dokonalé vizuální zpracování včetně 3D a skvělý soundtrack, tak dostanete skutečně dobrý a líbivý film. A také je to první film, který jsem skutečně prožíval - byl jsem na Pandoře, a byl jsem zklamán, když film skončil a já musel zpět do toho hnusného reálného světa. Skutečně nemohu jinak, než 5 hvězdiček a to i po několikátém zhlédnutí prodloužené verze.