Transformers (2007)

Být malý, hned chci od rodičů autorobůtka. Zlý jazyk by mohl říci, ten film je parádní reklamou na tyto hračky, na některá nejen americká auta, a hlavně americkou armádu (nebo to tak opravdu je?). Jo, vojáci nejprve zase dostanou na pr…, aby, až se vzchopí, vrátili drtivý úder; hackeři, kteří se nabourají do všeho, americký politik, co všechno hasí, tajná organizace, o které téměř nikdo neví…. Námět se nevymyká tradiční americké sci-fi, kdy někdo útočí na naší civilizaci, resp. Spojené státy. Ale jako sci-fi akčňák je to výborný – perfektní akce, triky, dynamické pohledy kamery, jak jsme u Baye zvyklí, i vliv Spielberga je vidět, páč jsou tam tak dětsky komické situace. U filmu tajíte dech, smějete se, některé ženy si pobrečí, užíváte si zpomalené akce, dokonalou hudba a zvuky…. Tomu se říká dobře odvedená práce.

Barbar Conan (2011)

Film se rovná vodě, která proteče sítem. A nic nezůstane. Má obava se potvrdila, že to bude jako Cesta bojovníka – Conan tam také běhá, byť tady je více efektů a osobních soubojů, jenže se vzorcem - dojdeme tam, bitka, dojdeme tam, bitka, atd. až do konce téměř dvouhodinové prázdnoty; podle mě je to horší videofilm, nikoli áčkový do kina. A protože nyní pařím Heroes VI, mnohdy mi ji připomněl. Scénika je tragická, žádnou šermířskou exhibici nepředvedli, bojové akce jsou dost zmatené, ale krvavé. Jalovost celého příběhu otevírá prolog a lá Pán prstenu, ale prsten nahradí Maska. I když ji pak hlavní zloduch nosí, příliš moci mu nepřinese a Conan ho stejně zabije. Starý Conan má totiž osobitou poetiku – jednoduché fantasy 80. let, přehlídku kulturistů, lehký vtip, drsné souboje, každá postava má nějakou funkci, význam a charakter, a hlavně výbornou hudbu. Většina z toho u nového zpracování chybí. Přitom Momoa by nebyl špatným Conanem, částečně odráží literární postavu, i když Arnie je Arnie. (Pozn. viděno s titulky 2D).

Tvrdá pomsta (2010) (amatérský film)

To je film pro drsného diváka. Tedy někoho, kdo má silné nervy, vůli a trpělivost. Při tomto filmu jsem si vzpomněl na Rodrigueze a jeho druhý film El Mariachi – stejně stupidní, místy trapný. Až na to, že Rodriguez to myslí vážně, byť akční scény má lepší. Češi si hrají na parodii parodií. Ale tak hloupoučkou…ty dialogy pro slabší povahy jsou hřebíčkem do rakve. To nejlepší z filmu jsou úvodní titulky. Ale v první půli jsem se i od srdce zasmál.

Drive (2011)

Muž, který příliš nemluví, zato jedná. Takový je hlavní hrdina. Ne nepodobný osamělým neznámým příchozím, které tak rád ztvárňoval Clint Eastwood v kovbojkách a mnoho dalších. Také o řidiči, jeho minulosti příliš nevíme. A není to důležité. Hlavně že je čestný, spravedlivý, chladnokrevný, drsný a nebojí se vypravit na cestu pomsty. Překvapivě tam sice není příliš násilí, rvaček plné krve a brutality, honiček, ale když jsou, tak stojí za to. Odehrávající příběh vypadá tak realisticky, že všemu uvěříte. Úchvatné je tempo vyprávění – pomalé, klidné, jako když život plyne. Dlouhé záběry, i když ne tak dlouhé jako u Tarkovského, jsou příjemnou změnou vedle amerických akčních filmů narvaných rychle sestříhanými scénami. Adrenalin vám sice v první scéně rychle vylétne, pak ale pomalu klesá, klesá, neboť žádná akce nepřichází, spíše se vypráví lidský příběh dvou osamělých lidí. Ale aby váš zájem úplně nevyhasl, na samé hranici mezi rozhodnutím, že film už asi vypnete, vám během několika málo scén začne pomalu stoupat a pak vystřelí nahoru; až dokonce jsme byli napnutí jak struna. A toto vše má výborný hudební podkres - akční scény podbarvují jednotvárné až mrazivé melodie, písničky nejsou tradiční rap apod., ale spíše připomínají 80. léta. Hned je poznat, že to netočil Američan. Jen je škoda, že film nemá pointu, uzavřený konec. Jestlipak takto končí také kniha, podle které je natočený?

Thor (2011)

To fakt není Shakespear! Pár poznámek k těm opičákům, co tady užívají obraty jako Hammeroid od pana Shakespeara přichází, Komiks podle Shakespeara apod. To, že to režíroval Kenneth Branagh, který zfilmoval několik her anglického divadelního velikána, neznamená, že to má něco společného se Shakespearem. Ani to, že to někdo napsal v zahraniční recenzi (ta lze dohledat) – a je tedy jasné, odkud se papouškuje (a nezajímá mě, kdo to tady použil jako první). Zájemcům o tuto severskou mytologii doporučím knihu zvanou EDDA, kde se čtenář dozví o rozděleném světě na 9 částí; kdo žije na Askardu; kde se vypráví se o zradě Lokiho; a jak to bylo původně se Siegfriedem…. A nyní k filmu: Branaghovi se opravdu povedla vizuální stránka filmu – ztvárněný Askard, opravdu důstojné sídlo bohů, je na pomezí sci-fi a fantasy, pohrál si s detaily jak staveb, tak technologie. Film má spád, děj má dobré vyprávěcí tempo, akce a diskuzní pasáže jsou vyvážené. Ale ty akční scény silně pokulhávají, jsou nepřehledné, choreografie se známkou 3-4; viděli jsme to ve 2D, ale myslím si, pokud jsou akční scény perfektní, rozdíl by tam neměl být. Jak už tady někteří poukázali, ještě horším nedostatkem je filmový prostor pro různé postavy: Thorova parta tam je jen do počtu, aby vyplnila hluchá místa, když na plátně zrovna není Thor, tajný američtí agenti, aby se divák zasmál jejich tuposti (byť jsou tam místy vtipné narážky na jiné scifárny), pozemští vojáci, aby Thor mohl někoho zbušit apod. Zato Thor ve velmi zdařilém podání Chrise Hemswortha se umí zatvářit drsně i rozesmát diváka lehkým vtípkem. A dámy mohou obdivovat jeho muskulaturu, se kterou se neopomene ukázat.

Rychle a zběsile (2001)

Mdlý a bez chuti zabalený bonbón do pěkného pozlátka. Všichni jsou drsní, ale se srdcem na pravém místě, ti padouši nakonec nejsou zas tak špatní, hlavně když je to Vin Diesel a má velmi pěknou ségru. Tomu pak každý tajný musí odpustit nějaký ten zločínek. Kromě přehlídky pár zajímavých aut, trocha akce a hezkých holek je to de facto o ničem – podle mě film s auty má být o autech a ne o testosteronu. A aut by se tam rozmlátit alespoň tucet (jenže to by se asi film prodražil, co?). Je vidět že tvůrci vůbec neviděli Kobru 11, aby se poučili, jak vypadá pořádný demolition action, kdy se plechy mačkají a sklo lítá vzduchem.

Rychle a zběsile 2 (2003)

V pěkném pozlátku už nebyl ani ten bonbón. Od jedničky přidali pár zajímavých bouraček, zato se ubralo na ději - je to takový nepovedený klon jedničky, co dodat k opakovaní již viděného? Asi jen to, že jsou možná všichni ještě drsnější, ale o to jsou trapnější.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Obal s nápisem „made in Japan“ nás pozve do Země vycházejícího slunce. Ano, i tam se jezdí rychle, zběsile a drsně. Ale používají specifický styl – drift. Kdo to neumí, ať tam ani nejezdí. Chápu, že driftování je pěkná machrovinka, ale postavit na tom celý film….? Za chvíli to začne nudit. Ještě že tam jsou na rozdíl od předcházejících dílů nějaké honičky a konečně pořádné bouračky (tu v úvodu by asi nepřežil, ale bylo to pěkné). Divačky však nemohou omdlévat při pohledu na pořádné svalnaté chlapáky (Diesel se mihne jen na konci); věkový průměr hrdinů se totiž výrazně snížil, tipuju kolem 18ti (snad ne méně, ale kdo to má u těch Japončíků poznat?). Mimochodem, neměli by tam jezdit a lá emo?

Rychlí a zběsilí (2009)

Rozbalíme opět to krásné pozlátku a vida, Vin Diesel se vrátil. A všichni budou ještě rychlejší, zběsilejší, zlí, ale bohužel trapnější. Nikomu se nedá věřit ani nos mezi očima – po stránce herecké i příběhové. Pravda, oproti předcházejícím dílům je to plné akce – krádeže, honičky, přestřelky, ale místo óhhh, vau, to vyvolává spíše hmmm, chacha! Takže, proč tu všichni píší oldschool akce? Nevím, old to vůbec není.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Balíček je zabalený dle těch nejlepších designů předcházejících dílů. Jenže uvnitř jsou drobečky, žádná celistvá tyčinky. A mezitím dva pořádně velcí oříšci! Každé jiné příchutě. Tentokrát události opravdu odráží název – tento díl je plný akce: střílečky, honičky, bitky, výbuchy a … mega kraviny, které popírají i fyzické zákony na úrovni školky. A když není akce, tak je tam jen klábosící vata o ničem. Zrádci se napravují, hodný-zlý The Rock se nakonec přidá na stranu Diesela (to musí být nějaká zločinecká aura, že všichni nejlepší poldové s ním chtějí bok po boku bojovat); nepřátelští pěšáci jsou fakt tupí jak postavy z hry Doom. A nemá to ani celistvý děj, monumentálně plánují akci, shání borce, trénují a pak to stejně vystřílí…jako by si tvůrce vzpomněl na Dannyho parťáky a jiné filmy a záhy si uvědomil, že vlastně točí Rychle a zběsile. Zato hudba si docela sedla - latinsko-americké rytmy tomu dodávají fakt šťávu.