Život pod našima nohama (2005) (seriál)

Life in the Undergrowth (Život pod našima nohama / lépe Život v podrostu) je pětidílná série, která se zaměřuje na zvláštnosti života bezobratlých a jejich speciální strategie přežití. Jedná se o organizmy, které nelze tak snadno spatřit jako většinu obratlovců a jejichž význam v přírodních ekosystémech lidé často podceňují. Pořadem provází sir David Attenborough, který vypráví a demonstruje zvláštní schopnosti bezobratlých jedinečným způsobem na který jsme u něj zvyklí a který je dostupný i laické veřejnosti se základními znalostmi biologie, protože nezatěžuje spousto odborných termínů. Prezentuje zde současné evoluční smýšlení lidí a nazírání na osídlování zemského povrchu bezobratlými, kteří vystoupili z vod. O tom pojednává první epizoda Invasion of the Land (Invaze na pevninu). Zde zmiňuje ostrorepy, různé mnohonožky, stonožky, pavoukovce a další bezobratlé. Druhá epizoda Taking to the Air se zabývá okřídlenými zástupci hmyzu, jejich teritoriálním chováním, rozmnožovacími strategiemi a potravním chováním. Jedinečné zpomalené záběry odhalují to, co by bylo normálně lidskému oku skryto. Velmi zajímavá je také třetí epizoda The Silk Spinners (Spřádači / tkalci hedvábí) ve které nejvíce zaujmou sofistikované lovecké strategie pavouků. Čtvrtá epizoda Intimate Relations (Důvěrné vztahy) představuje možná nejzajímavější epizodu, která ukazuje jedinečné záběry živočichů, které snad nebyly dosud zveřejněny. V epizodě jsou uvedeny příklady organizmů, které se vyvíjely spolu koexistují v nejrozmanitějších typech soužití. Poslední epizoda Supersocieties (Superspolečenstva) se zaměřuje na životní strategie blanokřídlého hmyzu (tj. mravenců, vos, včel, čmeláků) a také všekazů. Jako vždy u sérií od BBC a Davida Attenborougha obzvláště zasloužených 5* :-)

Spartakus (2010) (seriál)

Třináctidílná série Spartacus: Blood and Sand (Spartakus: Krev a písek) představuje akční podívanou ve stylu filmu 300 (300: Bitva u Thermopyl). Andy Whitfield zde ztvárnil hlavního hrdinu, později pojmenovaného Spartakus, který díky nepřízni osudu upadl v zajetí Římanů a musel bojovat v aréně proti 4 gladiátorům o holý život. Přežil a na chvíli se stal legendou. Dostal se do gladiátorské školy ve městě Capua, kterou spravoval Quintus Batiatus v podání výborného Johna Hannaha. Zde v Batiatově ludu Spartakus vzdoruje veškerým pravidlům, která jsou mu ukládáná ve snaze získat zpět svou ženu Suru, kterou mu při zajetí vzali a uvrhli do otroctví. Skvělá kamera, zpomalené záběry na useknuté končetiny a podřízlá hrdla a spousta stříkající umělé krve. To vše doplněno výbornou hudbou a neuvěřitelně vulgárními dialogy, kde se rozhodně nešetří slovy "fuck", "shit" a jejich všemožnými kombinacemi. "U Jupiterova ptáka!" ať žije Spartakus :D a Andy neumírá. Držme mu palce! Náš oblíbenec, představitel Spartaka Andy Whitfielf, bohužel rakovině podlehl, a tak má ve 2. sérii s podtitule Vengeance za sebe náhradníka v podobě Liama McIntyreho, který ale po skouknutí prvního dílu, není prostě Andym :-( Jako šokující a velké mínus se mi zatím jeví zachování a nesmyslné přežití postavy Lucretie v podání Lucy Lawless. Jinak poměrně zdařilý začátek druhé série. Verdikt: 4* a 80 %... zatím.

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Šestidílná minisérie Spartacus: Gods of the Arena (Spartakus: Bohové arény) představuje tzv. prequel k původní sérii Spartacus: Blood and Sand (Spartakus: Krev a písek). Jedná se o vysoce stylizovanou podívanou ve které děj nabývá mnohem rychlejšího spádu oproti původní 13dílné sérii. To je jasné již z první epizody. Jestliže původní série přestavovala historický děj na pozadí kterého se odehrávaly erotické scény, tak v současném prequelu je historický děj tím, co je na pozadí a explicitní sexuální scény, které spadají bez nadsázky do kategorie soft porno zde hrají prim. Jistě právě tohle přispívá k nemalé sledovanosti a oblíbenosti. Oproti původní sérii, kdy stály v popředí boje v aréně a děj byl soustředěn na hlavního hrdinu v podobě Spartaka (ztvárněného Andy Whitfieldem) a jeho osudy v Batiatově ludu, se zde dostaly do popředí, kromě již zmiňovaných sexuálních scén intriky. Ve středu dění je tentokrát Quintus Lentulus Batiatus - lanista a prozatímní správce kapujského ludu, skvěle ztvárněný Johnem Hannahem a jeho žena Lucretia, také skvěle ztvárněná Lucy Lawless. Výborně jim asistuje úchylná Gaia ztvárněná Jaime Murray, která je známá především díky své roli z dalšího veleúspěšného seriálu - Dexter a také výborný Solonius v podání Craig Walsh Wrightsona. Za povšimnutí stojí také postava Oenomaus(a) v podání Petera Mensaha, Crixa v podání Manu Bennetta, Barcy v podání Antonia Te Maioha, Ashura v podání Nicka Tarabaye a hlavního macha, šampiona Capuy Gannica v podání Dustina Clare. Ze záporáků Tullia, Vettia a dalších. Jedná se o podívanou ve které ty nejnepředstavitelnější vulgarizmy toho nejhrubšího zrna hrají prim a ve které se umělou krví rozhodně nešetří. Kromě skvělé kamery, která často pracuje i se zpomalenými záběry je vše doplněnou skvěle zapadající hudbou od Josepha LoDucy. Velmi originální. Nic brutálnějšího jsem v TV sérii doposud neviděl. Zasloužených 5*

Z pekla (2001)

Jedno z četných zpracování legendy o Jacku Rozparovači, které je pravděpodobně jedním z nejzdařilejších. Myslím si, že je zde poměrně dobře ztvárněná atmosféra, která panovala ve špinavých londýnských ulicích v okrsku White Chapel (byť je film natáčen v Praze) mezi prostitutkami a různými podvratnými živly, stejně jako mezi tehdejší šlechtou. Za svůj úspěch film vděčí hereckému obsazení v čele s Johnny Deppem, kterému dobře asistuje Robbie Coltrane a Heather Graham a také hereckému výkonu skvělého Iana Holma v roli Jacka Rozparovače. Zajímavá kamera, dobré herecké obsazení a napínavá atmosféra. Verdikt: 3*

Gran Torino (2008)

Gran Torino? To je pocta hlavně režisérskému ale i hereckému umu Clinta Eastwooda, který zde ztvárnil zatrpklého válečného veterána Walta Kowalského, který postupně prochází "nečekanou" proměnou a naučí se žít se sousedy představující příslušníky národní menšiny, a to takové, proti které bojoval. Hlavní hrdina se postupně sblíží s dívkou a chlapcem od vedle a najde v nich lásku a pochopení které mu vlastní synové nebyli schopni dát. Clint Eastwood zraje jako víno. Zasloužených 5* a 91 %.

Svět plazů a obojživelníků (2008) (seriál)

Pětidílná série "Life in Cold Blood" (Svět plazů a obojživelníků) ukazuje jedinečný pohled na nejrůznější strategie přežití plazů a obojživelníků. Po sériích "Life of Birds", "Private Life of Plants", "Blue Planet", "Life of Mammals", "Life in the Undergrowth", které se věnovaly ptákům, rostlinám, vodním živočichům, savcům a hmyzu je tu další série, která tak doplňuje pestrou paletu organizmů naší planety. Na konci každé originální epizody je jakési "okénko" "Under the Skin" (v epizodách vysílaných na ČT2 nebylo obsaženo), kde je osvětleno jak tým natáčel nejpozoruhodnějšího tvora dané epizody. Je to opravdová "perlička", taková "třešnička na dortu", která nás bere do zákulisí a ukazuje, jak těžké to při na natáčení může být a s jakými problémy se tým musel potýkat. Obdivuhodné je také účinkování a vystupování sira Davida Attenborougha (nar. 1926), který je stále i ve svém pokročilém věku schopen jezdit na nejexotičtější a mnohdy také nejdrsnější lokality naší planety.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Planet Earth (Planeta Země) je dokumentární 11dílná série z produkce BBC, která ukazuje jedinečné záběry z nejexotičtějších míst naší planety, záběry které mnohdy nebyly dosud ještě zveřejněny (např. lov slona smečkou lvů). Mezi sériemi "Living Planet", Trials of Life, "Life in the Freezer", "Life of Birds", "The Private Life of Plants", "Blue Planet", "Life of Mammals", "Life in the Undergrowth" a "Life in Cold Blood" představuje Planeta Země asbsolutní špičku mezi přírodopisnými dokumenty, které lze v dnešní době shlédnout. Ani takové televizní kanály jako National Geographic, Discovery Channel, Animal Planet, Spektrum a další se v kvalitě produkovaných dokumentů nevyrovnají televizi BBC. Verdikt: 5* a 100 %.

Život (2009) (seriál)

Další z úžasných přírodopisných sérií od BBC. Stejně jako "Life in Cold Blood", "Planet Earth" a další patří k absolutní špičce mezi přírodopisnými dokumenty. Je zde dobře vidět co zmůžou peníze na tom správném místě. Zaplatí ty nejlepší odborníky na světě, kteří používají tu nejmodernější techniku a vybavení, aby jste si mohli během 55 minut užít tuto úžasnou pastvu pro oči, která je v HD nezapomenutelnou podívanou. Navíc na konci každé epizody následuje "Life on Location", což je třešnička na dortu u každé epizody; takové nahlédnutí do zákulisí, které se týká nejzajímavějšího nebo obtížně natočitelného problému. To vše zastřešeno vynikajícím orchestrálním hudebním doprovodem a výkladem sira Davida Attenborougha.

Vejdi do prázdna (2009)

Film Vejdi do prázdna (Enter the Void) je velmi zajímavá a rozhodně netypická filmová podívaná, která se nepodobá ničemu, co jsem zatím viděl. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí i když chápu, že se asi spoustě lidí nemusí líbit. Pozitivně hodnotím vizuální stránku tj. nápad a vizuální efekty. Jistě nejen dlouhé filmové záběry ukazují na autorovu inspiraci Stenley Kubrickem a celkem je možné film přirovnat ke slavnému Kubrickovu filmu 2001: Vesmírná odysea. Není to úplně jednoduchý film na pochopení, kde je hned na začátku jasné k jakému směřuje konci. Rozhodně se dá doporučit všem, kteří rádi nějak experimentují se změněným vědomím. S ním a ve 3D by to bylo fakt něco :-)