• Krátkometrážní

Death Ranch (2020)

Steeds je mladý, všestranný hororový tvorca, ktorý v rámci svojej lacnejšej agendy zvláda točiť viac než iní a povedal by som, že so svojim rastúcim záberom rastie aj filmársky. Ale aj v tomto grindhouse blaxploitation kúsku je jeho drzý & drsný rukopis jasný, ako aj to, že žiadny Tarantino či Rodriquez z neho nikdy nebude. Mňa to ale bavilo; béčková, nekorektná, neučesaná, krvavá jazda, ktorá napriek svojim očividným nedostatkom predvádza práve to, čo chce a nehrá sa na nič viac.

Každý tvůj nádech (2021)

V pohode sledovateľný thriller, ktorého hlavný zvrat mi bol síce jasný už po chvíli (a vidieť trailer, tak ma možno napadne ešte pred projekciou), ale nejako mi to nevadilo, necítil som tu potrebu sústrediť sa na nereálne nelogickosti a jednoducho som sa nechal viesť dianím, atmosférou, príjemným hereckým osadenstvom a chladným jesenným vizuálom. ´Odborník´ na slohy o romantických tv filmoch tu síce radí „nepozerajte to“, no toto nie je x-y-z hallmark film a ja by som si to kľudne pozrel znova. Toto je schematicky 90´s thriller, čo je dnes už bohužiaľ používané urážlivo, no netreba zabúdať, že v podobných filmoch bežne hrali napr. Kurt Russell, Michael Keaton, či Richard Gere.

Wild Boar (2020)

Taká lacnejšia, hlúpejšia, vulgárnejšia variácia na "The Hills Have Eyes", tentoraz s prasačími mutantmi. Skrátiť to a vystrihnúť z toho niektoré (zámerne?) imbecilné momenty, tak by to bolo pozerateľnejšie, ale mne sa to vlastne páčilo aj tak. A nikto ma tu neplatí ani za objektivitu ani za nič, takže ako vždy je moje hodnotenie čisto subjektívne a ostatní tu môžu kľudne mudrovať; aká je to kravina.

Shookum Hills (2021)

Vcelku sympatický, malý "creature feature" od režiséra podceňovaných "Chernobyl Diaries". Neuškodilo by mu síce, keby bol kratší a svižnejší, aj keď chápem, že sa v tomto prípade pokúsili o akýsi vážnejší prístup. Celkom to ale nevyšlo a zbytočne sa to bije s častými, trápne vyznievajúcimi klišé momentami. Spomenul som si pri tom na prehliadaný 80´s počin "The Boogens".

Kosmický hřích (2021)

Pre Brucea mám stále slabosť, ale toto bolo pre mňa horšie ako nedávny "Breach", keďže ten sa narozdiel od tohto aspoň nebral vážne a zabavil. Za viac slov mi to ani nestojí, aj tak to tu zrejme každý skope pod čiernu zem. Willisa to zase raz nebavilo, tentokrát už ani mňa a pokiaľ sa niekto náhodou teší na Franka Grilla, tak ten zrejme pochopil o čom ten film je a bol tu asi 3 minúty. Slabota.

Red Woods (2021)

Solídny lesný found footage, na niečo takéto som mal už nejaký čas chuť, no už sa ich netočí toľko ako pred rokmi. Nevadí, potešil aspoň tento; spracovaný a natočený je dobre, nie je až taký priamočiary ako som čakal a „zlo“ je tu našťastie reálne – žiadna trápna čarodejnica, posadnutý dom či unudený duch. Mohlo to byť síce o 10 – 15min. kratšie, ale aj tak fajn.

Půlnoční nebe (2020)

Tak neprirodzene umelo pôsobiaci film, že keby som si neprečítal, že chvíľu točili aj na Islande, tak si myslím, že starý Clooney to celé spáchal v štúdiu. Bieda; ledva za dva.

Al morir la Matinee (2020)

Lahôdkový giallo slasher ako zo starej dobrej talianskej školy, avšak v modernom, profesionálnom kabáte. Porovnanie so spriazneným, osemdesiatkovým "Stage Fright" sa priam pýta; tam izolácia osadenstva v divadle, tu v kine, v oboch prípadoch vonku zúri búrka a vnútri vyčíňa vraždiaci maniak. Dej je naivne jednoduchý, dôraz sa tu kladie na precíznu audio-vizuálnu estetiku a krvavé mordy. Atmosféra funguje tiež, prostredie kina je pekne využité a killer solídny psychoš. Najlepší tohtoročný slasher, ktorý si určite ešte zopakujem.

Zvrácenost strachu (2020)

Na pomery lesných survivalov vcelku brutálna pecka s nečakaným smerovaním, excelentne podaná a za malý peniaz krásne natočená. Camille Sullivan som mal rád už dávno predtým, tu zažiarila ako ešte nikdy, ale vlastne aj všetko ostatné tu funguje presne ako má; či ide o atmosféru, stupňovanie napätia, drsné scény, vývoj postáv či deja – hluché miesto nebolo, ani som sa nenudil. Finále priam geniálne uspokojivé a pre mňa jeden z prekvapivých vrcholov tohto (na horory až neuveriteľne bohatého) roku.

Nezvaný host (2020)

Vcelku roztomilá béčková / céčková vykrádačka Aliena, akých sa už natočilo tisíce, tak prečo by nemohla existovať aj táto :-) Netlačí sa to do hororu, ostáva to v rámci odľahčeného akčného sci-fi, ktoré keby malo väčší rozpočet, mohlo byť úplne v pohode. Nevadí, režisérovi sci-fi očividne sedí, občas sa v tom objaví myšlienka, ktorú by človek v takomto filme nečakal a pravdupovediac som ani nečakal, že sa objaví také záverečné zmutované monštrum. Síce bolo po chvíli trochu vtipné, ale snaha sa cení. Hladný hrdina nudný, ale znesiteľný, Thomas Jane ako kapitán lode pobaví aj na minimálnom priestore a Bruce tu má konečne výraznejšiu úlohu a neodbije si to za pár minút. Dokonca ma viac bavil v prvej polovici, keď popíjal a robil si tam z každého prdel, než v druhej keď prišlo na akciu. No hlavne vyzeral, že tu príliš netrpí a neponáhľa sa domov ako zvyčajne. Môže byť.

Ovládací panel
18. nej uživatel Slovensko