Novoročný príhovor prezidenta Slovenskej republiky (2014) (pořad)

Čo majú spoločné Rain Man, Forrest Gump, Vesničko má středisková a Novoročný príhovor prezidenta Slovenskej republiky? Ale teraz vážne. V závere mi takmer slzička ukápla, keď bývalý komunista poprial božie požehnanie. Vidieť že hlavná postava nie je plochá, je tvárna a plastická, dokáže sa prispôsobiť, je zdôraznená jej dôkladná psychologizácia. Zatiaľ čo z Anakyna sa postupne stáva Darth Vader, cesta pána prezidenta je opačná, z temnej sily komunizmu sa postupne očisťuje a stáva sa z neho kresťan. Paralelná zmena systému v 1989 je čisto náhodná a s premenou pána prezidenta nijako nesúvisí.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Tento comment obsahuje 2 postrehy, pričom ten druhý je mierne spoileroidný. 1.) Zaváňa to tu 4%-nou agitkou, mutantstvo (nie) je choroba, bol voči tomu vynájdený liek, tolerancia voči menšinám, protesty na uliciach. Tvorcovia asi vedeli prečo obsadili Iana McKellena do role Magneta, takto môže tajne zamilovane poškulovať po Pikárdovej plešinke. 2.) Pri X-menoch človek nikdy nevie či ten kto je už mŕtvy, že je fakt mŕtvy a neobjaví sa v ďalších dieloch. Na druhej strane, teraz cez Vianoce je vstávanie z mŕtvych viac cool ako inokedy.

X-Men 2 (2003)

Hneď v úvode sa jeden mutant pokúsi zabiť amerického prezidenta. Čo majú Amíci stále s tým svojím prezidentom? Je snáď takou veľkou osobnosťou že o ňom stále točia filmy? Prečo aj my Slováci nenatočíme nejaký film o našom slovenskom prezi... ehm... no... tak nič... už som ticho.

X-Men (2000)

Hneď prvý diel série X-men ma dokázal dokonale vtiahnuť do deja a do ich sveta. Už dávno sa nestalo, že by ma nejaký komix bavil. Úplne iná liga ako Iron-man alebo Thor. Boje medzi dobrými a zlými mutantmi (X-menmi) som si užíval a som zvedavý či ďalšie diely (ne)podlezú latku..

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Nechápem ako môže niekto zažiť toľko dobrodružstiev na jednej túre porovnateľnej s cestou na Kriváň. Ale poďme si to rozobrať podrobnejšie, ako by vyzerala moja cesta napr. do Bratislavy vyštvať z Osamelého parlamentu 150 morálnych trpaslíkov za bežných okolností a ako by vyzerala keby som išiel podľa filmového scenára. 1.) bežná cesta - Nasadol by som do vlaku a za 51 minút by som vystúpil v Blave. 2.) cesta podľa filmového scenára - Nasadol by som do vlaku. V Galante by sa rušeň pokazil, pri vystupovaní z vlaku by mi v tlačenici Brazílčania ukradli mobil. Následne by ma na policajnej stanici vypočúvali či som si ho neukradol sám. Pri ceste z policajnej stanice by som spadol na schodoch a vyvrtol by som si členok. Dostal by som sa do nemocnice. Aby bola prítomná aj romantická línia, obcoval by som tam so sestričkou. Aby bola prítomná aj dramatická línia, sestričku by na druhý deň zrazilo auto. Aby bola prítomná aj sci-fi línia, sestričke by sa nič nestalo a auto by bolo na totálku. Tu by bol film prerušený, aby sa mohli diváci tešiť na ďalší diel.

Sviňák (2013)

Pokiaľ sa Špina drží v komediálnej rovine a Bruce si robí srandu zo svojich kolegov a blízkych, film sa mi celkom zamlúval. Nástup dramatickej stránky a príchod pointy sa mi už páčil menej, ale stále nadpriemer. Celkovo taká príjemná predvianočná úchylárna.

Stalker (1979)

Nuda a nuda a ešte jedna veľmi dlhá nuda. Taká vesmírna odysea na ruský pozemský spôsob. Traja ujovia sa prechádzajú po Zóne a pri tom filozofujú o nesmrteľnosti chrústa.

Rivalové (2013)

Nerád nevyčnievam z radu, ale tu sa jednoducho musím pripojiť k väčšine a ohodnotiť piatimi hviezdami. Už je to dávno čo ma bavila formula, bolo to ešte niekedy v časoch keď Mika Hakinen súperil s Michaelom Schumacherom, pričom ja som bol vždy na strane tých, ktorí fandili Schumacherovým súperom. V poslednej dobe je to docela nuda, Sebastian Vettel neohrozene kraľuje celému štartovému polu. Avšak keby bola formula taká zaujímavá a napínavá ako vo filme Rivali, možno by som ju znovu začal aktívnejšie sledovať. Páčilo sa mi, že okrem tradičnej angličtiny bolo počuť vo filme aj nemčinu, keď sa Niki Lauda bavil so svojím otcom a so svojou ženou a tiež aj trocha taliančiny, keď šéf Ferrari predstavoval Nikiho ako nového jazdca svojho tímu a páčil sa mi aj anglický prízvuk Daniela Bruehla, preto odporúčam film pozerať výlučne len v pôvodnom znení. A Hans Zimmer znovu raz ukázal že čo sa týka filmovej hudby, konkurencia za ním ďaleko zaostáva. Jeho soundtrack mi znel v ušiach ešte aj po ceste z kina.