District 9 (2009)

Zo začiatku mi tento film prišiel ako agitka zbytočných mimovládok alebo politicky korektných úradníkov z Bruselu. Totižto dočasné bydlisko emzákov District 9 sa svojím neporiadkom a celkovou chudobou až nápadne podobal na niektorú cigánsku osadu (v pamäti sa mi práve vybavila fotka bývalej osady Letanovský Mlyn), resp. v USA (kolíske demokracie) na ghetto niektorej tamojšej menšiny a ľudia tu boli vykreslení ako tí čo ubližujú bezbranným mimíkom, pričom každý súdny divák vzhľadom na videné musel byť na strane mimíkov a mať s nimi súcit. Ďalšia vec čo mi zo začiatku vadila, bola reportážovitá forma rozprávania príbehu. Našťastie tieto chybičky krásy sa postupom času minimalizovali a vynikol dosť drsne podaný príbeh. V istom momente mi District 9 pripomínal dokonca prostredie z hry Gorky17. Aj tie príšerky z Gorky17 mi trochu pripomínali kreveťákov z filmu. Ak by som to mal zhrnúť a podčiarknuť, ide o film ktorý sa oplatí pozrieť, príjemné prekvapenie.

Revival (2013)

Ten Geišberg je hrozný prasák, ale kupodivu (alebo práve preto?) sa celkom hodil ako frontman rockovej skupiny. Zdalo sa mi, že starí páni si to na pódiu celkom užívali a občas som ani nemal pocit že sú to "len" herci. Škoda trochu nudnejšieho príbehu, resp. osudov členov kapely. A ešte väčšia škoda že skupinu Smoke som poznal len podľa názvu a pesničky mi boli cudzie, tým však netvrdím že boli zlé. Keby som bol iná generácia a ich fanúšik, aj moje hodnotenie by bolo predpokladám vyššie.

Futurama: Benderovo parádní terno (2007) (video kompilace)

Tento prvý futuramácky film mierne zaostal za mojimi očakávaniami. Tvorcovia zrejme očakávali, že keď diváci uvidia známe postavičky zo seriálu a k tomu Lílu na nudapláži, automaticky tam našúpu plný počet. Žiaľ dej je miestami trochu nudný a aj ftípkov je na takmer poldruhahodinovú stopáž dosť málo. Na druhej strane za veľké plus považujem cestovanie v čase a časové paradoxy a skvele vygradovaný (záverečný fajt) a hlavne vypointovaný záver.

Hodiny (2002)

Tri príbehy - tri drámy o troch psychicky nevyrovnaných ženách. Prvá knihu píše, druhá v nej vystupuje a tretia ju číta. Štýl prelínania týchto príbehov pripomína ten v Atlase mrakov, kde sa na prelínanie často využívajú podobné motívy. Nápad dobrý, ale prevedenie už horšie. Príbehy sú veľmi depresívne a väčšinou aj nudné, časté diskusie o živote a smrti, či žiť alebo zomrieť. Ideálne pozerať potom ako Vám zomrie domáce zvieratko, vyhodia Vás z práce, nechá Vás frajerka, alebo zavolá svokra že príde na víkend. SPOILER - Na druhej strane oceňujem optimistický prístup, keď si odmyslím že jeden má AIDS, druhý zomrie na rakovinu, ďalší skočí z okna, ďalšia sa utopí, ďalšia si prenajme hotelovú izbu za účelom predávkovania sa tabletkami, oceňujem že nikoho nezrazí auto alebo snežný scooter, nikto nezhorí a ani sa nikto nezastrelí. Autori tu použili nový invenčný spôsob zobrazovania ľudskej tragiky, keď vedome nevyužili všetky možné dostupné prostriedky, čím vytvorili akýsi precedens, ktorý istotne ovplyvní hollywoodsku tvorbu v najbližších desaťročiach. SPOILER

Kandidát (2013)

Provitamin, predstavte si situáciu že by sa prezidentské voľby konali už dnes, ktorému filmu by ste dali svoj hlas? Hmm, u mňa je to jasné, u mňa by vyhral Kandidát Peter Potôň. Tak vtipná a aktuálna komédia, tak nabitá narážkami, hláškami a satirou sa vidí len málokedy a na súčasné slovenské a české pomery aj prekvapivo dobré herecké výkony väčšiny zúčastnených. Hobbit bude mať v decembri čo robiť aby toto prekonal, u mňa zatiaľ film roka.

Zkrocená hora (2005) odpad!

Aj moja liberálnosť má svoje hranice a po tomto "zážitku" si dobre rozmyslím koho budem voliť v najbližších parlamentných voľbách.

Iron Man 2 (2010)

Na tento comment som sa zvlášť tešil, takže ako začať? Zatiaľ čo sa Tony Stark odbavuje nad svetovým mierom pred americkým senátom, v centre všetkého zla a v najzapadlejšej diere sveta - v Rusku kuje pikle strašne zlý Rusák Mickey Rourke. Ako správny pasák má aj svoj bičík (dokonca až 2), ktoré sú navyše svetielkujúce. Avšak Downey odkedy si prestal pichať tradičné fety a začal si pichať paládium a navliekať sa do smiešnych travesty kostýmov, stal sa z neho borec, ktorý vynájde nový prvok a so zlým Rusákom zatočí. Týmto "filmom" si škrtám slečnu Johanssonovú zo svojich obľúbených herečiek, keďže popri Downeym, Paltrow a hlavne Rourkovi pôsobila ako úplná nula. Hold dobrému hercovi nestačí len vedieť zahrať, ale aj vedieť si vybrať vhodnú rolu. Jo a komixy od Marvelu sú pre USA asi toľko ako Goebbels pre Hitlera.

Nejvyšší nabídka (2013)

Film obsahuje niekoľko silných momentov ako napríklad prvé stretnutie Virgila a Claire, potom samozrejme keď sa Claire prvýkrát odvážila vyjsť von zo svojho domu, ... ale najsilnejší moment príde na konci. Som si vtedy povedal WTF? Mám rád zaujímavé pointy, aj keď táto je vzhľadom na priebeh filmu až príliš krutá. Samozrejme hudobný doprovod Morriconeho aj tentokrát na výbornú. 90%

Bratři z tykve (1987) (seriál)

Jeden z najlepších večerníčkov, ak nie najlepší. 4 hviezdy nie sú len z nostalgie, sú poctivé a zaslúžené. Áno, treba prehliadnuť nie najlepšie animácie a dialógy, ale príbeh dobra so zlom je tu podaný zaujímavo, že zaujal aj moje dospelé ja, nechýba občas ani krv a koniec (väčšiu časť posledného dielu) som si vychutnával. Oceňujem aj fakt, že koniec je tu riešený trochu inak, zaujímavejšie ako v tradičných rozprávkach a samozrejme nechýba výborný a chytľavý soundtrack. Páčia sa mi aj výchovné prvky pre deti, keď modrého tekvičkového brata chytia démoni tak, že ho vínom ožerú do bezvedomia. Plynie tu mravné ponaučenie - "Deti, nepite víno.... lebo pivo je lepšie".

Thor (2011)

Po Iron-manovi ďalšia marvelovská sračka, aj keď nie až taká riedka. Navyše táto severská mytológia ma nikdy príliš nezaujímala a ak fandím Lokimu, asi je tu niečo špatne. Úvodná krátka bitka proti mrazivým obrom vyzerala nádejne, ale žiaľ od tohto momentu film len upadal. Najmä pasáže odohrávajúce sa na Zemi hraničili občas s demenciou. Na Zem príde superhrdina a všetci sú z neho užasnutí čo všetko dokáže. Americký vládny agent sa ho pýta, že kde bol trénovaný, v Afganistane, či v Pakistane? Natalie by si mala najprv prečítať scenár kým prijme nejakú rolu. Chýbal tu už len Anubis.