Poslední samuraj (2003)

Keby kapitána Algrena hral hocikto iný ako Tom Cruise (člen TOP 10 mojich neobľúbených hercov), najlepšie nejaký menej známy herec, filmu by to veľmi pomohlo. Navyše celé je to prešpikované pátosom a istou hollywoodskou schámatičnosťou. Celkovo len priemerný veľkofilm. P.S. ako ich mohli napadnúť ninjovia, keď priesmyk bol v zime nepriechodný?

Přední linie (2011)

Síce nie som moc zástancom vojnových filmov, ale tento kúsok si zaslúži plné hodnotenie. Páčilo sa mi, že film je poňatý síce z pohľadu Juhokórejcov, ale nesnaží sa rozdeľovať na dobrých a zlých. Zlá je len vojna. Realisticky podaný obraz vojny, ktorý obsahuje niekoľko silných momentov. (krabica na kopci, najmladší člen jednotky a jeho spev, 2 sekundy, ...). Film ktorý akurát vystihol pomer medzi vojnovými scénami a scénami z prostredia juhokórejskej jednotky Aligátor, nie je ich ani málo, ani veľa, tak akurát. Myslím že je dobre že tento film nebol predabovaný, lebo by stratil svoju autenticitu. Jediné s čím som mal problém hlavne zo začiatku, rozoznať jednotlivé postavy, keďže tí Kórejci vypadajú dosť podobne :)

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Zatiaľ čo v prvom dieli predstavujú hlavné zlo drogoví díleri zo slamov v okrajových častiach Ria, v tomto druhom dieli je hlavným zlom systém samotný a siaha až do politiky, čo sa viac približuje k realite na Slovensku ako prvý diel. Keby to bolo natočené v slovenskej produkcii, v slovenskom prostredí a so slovenskými hercami, mohlo by to mať podtitul "based on true story". Teda samozrejme okrem tej časti kde skončia zločinci vo väzení resp. na druhom svete. A teraz trochu pomimo... Čo znamená slovíčko "údajné"? Znamená beztrestné pomenovanie pravdivých vecí čo sa týka politických káuz.

Elitní jednotka (2007)

Zbrane, drogy, drogoví díleri, skorumpovaná polícia a proti tomu všetkého členovia elitnej jednotky. Niečo na štýl City of God, síce nie až tak prepracované, ale stále dosť kvalitné.

Galimatyáš (2009)

Príjemná oddychová francúzska komédia ako stvorená na sobotné popoludnie. Pridávam jednu hviezdu navyše za hlavnú tému celého snímku - odpor k predaju zbraní.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Pôvodne som plánoval ísť do kina už o šiestej na 2D verziu, ale po práci som akosi zadriemal, tak som sa uspokojil aj s 3D verziou o pol 9 večer. Ale teraz už k filmu. Názov napovedal, že druhý diel bude temnejší ako prvý, ale čakal som väčšiu temnotu. Oceňujem akčné scény, triky a efekty a titulnú melódiu, od začiatku až do konca to bola plnokrvná akčná jazda a keby som bol trekkies fan, tak bez mihnutia oka by som dal plné hodnotenie. Ale stále sa akosi nemôžem stotožniť s posádkou - vychrtlá Zoe Saldana, že jej mám nutkanie zaslať zásoby jedla, teenage Čechov, Spockove neustále pripomínanie logiky a konanie na základe logiky je už trápne. Ale na druhej strane potešila aj v tomto diele malá rola pre Leonarda Nimoya (ešte menšia ako minule, ale zato dosť dôležitá) a taktiež paralely so starou sériou trekkies filmov a to nielen menami posádky, hviezdnej lode a mimozemšťanov.

Essential Killing (2010)

Naturalistický až surový boj o prežitie, kde hlavný hrdina, ktorý má v pätách prenasledovateľov a nad hlavou vrtuľník, v snahe prežiť musí jesť mravce a kôru zo stromov a psa zabiť holými rukami. Zaujímavosťou je, že za celý film neprehovorí ani jedno slovo a napriek tomu jeho herecký výkon je dobrý, dá sa mu uveriť každý pohyb. 70%

Bunraku (2010)

Veľmi zaujímavá vecička, originálna, ktorá síce trochu pripomína niektoré filmy, ako napr. Sin City (spôsobom rozprávania príbehu a celkovou štylistikou), ale napriek tomu je dosť odlišná. Farebné filtre napomáhajú dotvárať atmosféru, ktorá sa snaží pôsobiť dosť temne, avšak miestami akoby komiksovo. Nosnou časťou filmu sú samozrejme súboje, ale ani tá vata okolo nie je zlá, rozhovory a všade prítomný hlas rozprávača. Bez rozmýšľania 5 hviezd. Prekvapilo ma veľmi nízke hodnotenie od kolegov hodnotiteľov a že takýto zaujímavý film je takmer neznámy.

Star Trek (2009)

Trochu iná liga ako predošlé trekkies filmy. Schémou pripomína Batmana - po predošlej sérii filmov prišiel prvý diel novej série Batman začína a tu podobne vidíme začínajúceho Kirka, Spocka, Zuluho, Uhuru, Kostru, Čekova a Scottyho a taktiež ako sa posádka postupne dávala dokopy. Zaujímavá bola prítomnosť Leonarda Nimoya ako Spocka z budúcnosti. Naopak vadil mi vek posádky, ktorý pôsobil príliš teenage, aj keď v kontextu celého filmu pochopiteľne. 90% a teším sa o 2 týždne do kina na 2.diel.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Po zhliadnutí všetkých 10 filmov StarTrek môžem definitívne napísať, že svet StarTreku je ďaleko menej zaujímavý ako ten z konkurenčného Babylonu5 alebo zo StarWars. Ani tento film nie je výnimkou. Dokonca ani strata jedného člena posádky nevyvolá emócie, ktoré by zlepšili celkový dojem. Síce nechýba dostatok akcie a vesmírne taktické bitky, na viac ako 70% to nestačí a najlepším snímkom z celej série tak ostal StarTrek VII: Generácie.