Osm hrozných (2015)

Docela příjemné překvapení a lepší než jsem čekal.. vzhledem k tomu, že i tak dávám pouhé tři hvězdy asi napoví, že nepatřím mezi Tarantinovi velké fanoušky :) Zkrátka mě moc nebaví ty jeho nikdy nekončící dialogy o ničem, ve kterých často mnozí vidí nějakou úchvatnou filozofickou debatu o smyslu života. Jeho na jednu stranu nezaměnitelný styl, ale zároveň pořád v podobném duchu vyprávěný příběh, mi přišel originální v 90. letech, v „nultých“ letech už o něco méně, a v poslední době občas bohužel až nezáživný. Přesto jsem se u filmu docela dobře bavil, ač onoho žvatlání je zde opravdu obří porce a za celou tří hodinovou stopáž se vystřídají pouhé dvě lokace. Má to atmosféru, má to zajímavé herce a má to dobrou hudbu. O hodinu kratší verze mohla být super, takhle jen lehký nadprůměr.

Creed (2015)

Po Star Wars je tu další návrat klasiky ze 70. let a i zde se příběh hodně inspiruje prvním dílem série. Stallone (Rocky) by asi už hlavní roli, podobně jako boxerský zápas, nezvládl a tak nastupuje Creed, syn Rockyho hlavního soupeře v ringu a zároveň skvělého kamaráda a posléze i trenéra, který již není mezi živými. Tohoto začínajícího boxera musí někdo trénovat a tak přichází na scénu Rocky. Stallone hraje skvěle a svědčí o tom i jeho nový Zlatý globus, a dva hlavní nováčci Michael B. Jordan a Tessa Thompson jsou sympatickým přírůstkem série, které bude ve druhém díle zajímavé sledovat. Creed je podobně kvalitním filmem jako celá Rockyho sága. Něco se vylepšilo (zpracování boxerských zápasů, které bylo vždy nejslabším článkem filmů), někde se „pohoršilo“ (chytré motivační proslovy byly v minulosti o něco silnější), ale pořád jde o nadprůměrnou zábavu, kterou ocení o něco více ti, kdo znají všechny ty skutečné boxery, trenéry, uvaděče a komentátory, kteří se filmem mihnou - Pardon The Interruption rulezz :)

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Pravděpodobně čtvrtý nejlepší film ze série. O něco horší než klasická trilogie, kterou čím jsem starší, doceňuji více. Ale rozhodně lepší než trilogie „prequelová“, kterou čím jsem starší, zatracuji více. Některé scény z jedničky a trojky (dvojka je strašná) jsou sice lepší, ale díky JarJarovi a především pak nesympatickému hereckému neumětelovi Christensenovi, jsem si tyto díly zkrátka naplno užít nemohl. Epizoda VII je atmosférou důstojný návrat k původní trilogii, kde je krásné znovu vidět známé tváře, přesto u mě hraje prim nová generace. Casting se povedl vskutku na jedničku, především Daisy Ridley byla trefou do černého. U Johna Boyegy bych akorát občas mírnil to tlačení na pilu, co se týče komediálního přehrávání, a na Adama Drivera je potřeba si trochu zvyknout, ale jeho postava má do budoucna rozhodně slušný potenciál. Vizuál přenádherný, leč příběhově se čerpá ze čtvrté epizody opravdu požehnaně. V rámci nového začátku a jakéhosi předání štafety novým hrdinům se to však dá pochopit (tu třetí variaci na Hvězdu smrti si ale odpustit opravdu mohli). Sedmou epizodu beru „jen“ za velkolepý návrat do známého světa, kdy celkový příběh budu řešit až s epizodou osm a devět, kde už bude více jasné kdo je kdo a o co komu jde. To, že tyto věci v současnosti nevíme, mi tak jako některým jiným žíly netrhá. Kdo je čí otec jsme se i v původní trilogii dozvěděli až časem :) S čím však s mnohými souhlasím, je, že ve filmu není žádná kulervoucí scéna, na kterou by se člověk vždy těšil. Jede se celou dobu tak nějak „na stejnou rychlost“. I díky tomu v mých očích slabších 5 hvězd, ale směrem nahoru to táhnou všechny ty věci okolo. Ať už oficiální informace, nebo fanouškovské teorie zabývající se budoucím dějem, jsou velice zajímavé. Nová trilogie je zkrátka rozehraná prvotřídně!

Temné kouty (2015)

No mohlo to být nejspíš i horší, ale rozhodně to mohlo být o dost lepší.. Slabší tři hvězdy, a směrem nahoru zvyšuji především z úcty k předloze od Gillian Flynn, jejíž kniha je úžasná, podobně jako o něco slavnější Gone Girl (Zmizelá). Díky znalostem z předlohy, jsem se tak lépe mohl orientovat v hodně ošmikané a zrychlené filmové podobě, a lépe pochopit určité motivace hlavních postav. Celkově však jde jen o průměrný film, který toho vlastně nemá moc co nabídnout.. Gilles Paquet-Brenner zkrátka není David Fincher, a Gregory Tripi opravdu ale opravdu není Trent Reznor!

Moneyball (2011)

Pro mě jeden z nejlepších sportovních filmů, který jsem viděl, a ostatní by si v něm mohli brát v lecčems příklad. Přestože baseball není sport, který by mě zrovna bavil, příběh dokáže diváka krásně vtáhnout do centra dění a pokud má v sobě člověk aspoň trochu sportovního ducha, věřím, že onu „romantičnost“, o které hlavní postavy několikrát mluví, sám najde a pocítí. Vedlejší nesportovní linie s dcerou jen dovytváří příběh a poukazuje na jednotlivé motivace hlavní postavy. Takhle přesně by to i ve sportovních filmech mělo být, ale často není.. viz. Draft Day, kde mi fakt, že Kevin Costner čeká miminko, byl naprosto ale naprosto u prdele a sloužil pouze k zabavení slečen, které sportovní tématika moc bavit nemusí. S filmem tak nemám vlastně jediný problém a to včetně obsazení, kde mě i Jonah Hill byl snad poprvé sympatický. P.S.: Doufám, že se Oakland Athletics v čele s Billem Beanem toho titulu jednou dočkají..

Kingsman: Tajná služba (2014)

No.. sice chápu co se na tom spoustě lidem líbilo, má to svoje momenty, ale opět se tu naplno projevilo, že u mě je alfou a omegou casting a bohužel takhle nesympatickou skupinku lidí jsem už hodně dlouho neviděl. Zkrátka se nějak moc nedokážu ztotožnit s postavami, které svojí vizáží, mluvou (ten jejich „staroanglickej“ přízvuk, kterým dnes mluví snad už jen jejich královna, mě strašně iritoval) a chováním připomínají stoprocentní snoby, a kteří jako bonus, aby působili ještě sympatičtěji, musejí „zabít“ svého psa. Trávit s těmito postavami dvě hodiny tak není zrovna zábava a ani super akce a sem tam úderná hláška na tom mnoho nezmění. Na výsledné tři hvězdy zaokrouhluji především za postavu Gazelle, která mě hodně bavila, a ač záporačka působila na mě sympatičtěji než ti rádoby gentlemani.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Když si zpětně přehraji v hlavě všechny ty super scény, mám chuť dát filmu čtyři hvězdy, jenže pak si vzpomenu na všechny ty dementní pasáže, a když se vše vykrátí, zbude jen průměrný film, lehké zklamání a naprosto nevyužitý potenciál. Whedon to nezvládl a já jsem velice rád, že bude u Infinity War nahrazen bratry Russoovými, jejichž vážnější a realističtější pojetí u Winter Soldier mi přišlo neskonale lepší. Tady se zkrátka ve všem tlačí příliš na pilu a je to k neprospěchu všeho a všech. Nejslabší "marvelovka" z druhé fáze a jeden z nejslabších filmů MCU. Edit (2021) Vše zmíněné platí. Když se ale nebude na film nahlížet samostatně, ale jako součást Avengers celku, spousta věcí krásně zapadne a vyzní o stupeň lépe.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Tak jsme dojeli až k sedmému dílu a cesta to byla jako na horské dráze, neboť kvalitativní nesourodost jednotlivých dílů je až zarážející. Skvělý rozjezd v Jedničce, následně blbá ale zábavná Dvojka, příšerná Trojka, potenciál nevyužívající Čtyřka, famózní (a nejlepší) Pětka a nakonec zpackaná Šestka. Jaká je tedy Sedmička? Neuvěřitelná.. Ve všech směrech, v dobrém i zlém. Něco tak neskutečně „furious“ jsem už dlouho neviděl. Taková podle mě chtěla a měla být šestka, a zatímco minule se to nepovedlo, reparát vyšel na výbornou. Akce je krutě přestřelená ale zároveň velice zábavná, což se ne vždy povede, jak ukázal minulý díl. Jednotlivé postavy jsou skvěle využity (až na Jordanu a Elsu, ale na to už jsem si zvykl minule) a dokonce i postava Michelle Rodriguez mi byla poprvé sympatická. Celou dobu jsem se bavil a usmíval od ucha k uchu jako malej kluk a to je něco, co je bohužel stále těžší docílit. Takže řešit občas skřípějící dialogy, či nesmyslné akce..?? Ani omylem :) Po pětce spolu s jedničkou nejlepší díl série a závěrečná pocta Walkerovy byla dojemná a krásně zvládnutá.. For Paul..

Sucker Punch (2011)

Nebudeme si nic nalhávat.. O prvotřídní synchronizaci špičkového vizuálu s vynikajícím soundtrackem jde ve filmu až v první řadě. A v těchto momentech je Sucker Punch vskutku ultimátní. Pestrost jednotlivých světů (anime Japonsko, steampunková 2. sv. válka, fantasy svět, futuristická budoucnost) je opravdu široká a remixy známých hitů (Bjork, Iggy Pop, Beatles) dovytváří vskutku audiovizuální hody. Jako bonus je ale i příběh s opakovanými zhlédnutími stále zajímavější a základní myšlenka téměř geniální. Zde však doporučuji především o 22 minut prodlouženou verzi, lépe vysvětlující některé scény. Celkově je docela škoda, že většina diváků, s doměním, že se jedná pouze a jen o popcornovou akci, vypnula někde v polovině mozek, který už do konce příběhu nezapnula a spousta souvislostí tak šla mimo ně. Film se tak nálepky zábavné, leč hloupé podívané asi jen tak nezbaví.. Pro mě však ultimátní „not-so-much -guilty pleasure“.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Po všech těch komerčně megaúspěšných, leč kvalitou veleprůměrných (s)hitech (How i met your mother, Big bang theory, Two and half man), jsem tak nějak postupně ztratil naději v kvalitní sitcom a začal si myslet, že lehce se pousmát 2x za díl a nahlas se zasmát každý šestý díl je již standard. Pak jsem však objevil tuto perlu a bavil se s každým dílem podobně jako kdysi s Přáteli (a zároveň zjistil, že HIMYM nevykrádalo mohutně jen je). Dílů, kdy jsem dostal záchvaty smíchu, až mi tekly slzy, byla tuna a já si užíval každou z těch sedmi hlavních a asi třiceti vedlejších postav (nemluvě o desítkách skvělých „cameí“ známých osobností), které byly skvěle napsané a ještě lépe zahrané. Navíc bez otravného umělého smíchu. Prvních 8 sezón se pohybuje prakticky bez zaváhaní na pěti hvězdách. 13tidílný spin-off s podtitulem „Med school“ vydávající se za devátou sezónu je již podstatně slabší, ale i zde se najde několik skvělých dílů. Celkově naprostá spokojenost a společně s Friends a That 70s show (další ne zrovna doceněný, leč výborný seriál), jeden ze tří nejlepších komediálních seriálů co znám.