• Thriller

Air: Zrození legendy (2023)

Svěží retro dobrodružství, s trochu šablonovitým scénářem a klišovitým závěrečným galapředstavením Matta Damona, které ne že by nebylo herecky působivé a emocionálně celistvé, ale kolik takových už jsme viděli ? Alternativa k zakladateli McDonalds, nebo Apple. Zkrátka jít si za svým cílem, bojovat, nevzdat se a v tomto případě podepsat Jordana. Zbytek už je historie. Afflecka mám raději jako herce a nejinak je tomu tady, ale i režisér je to obstojný, jen potřebuje rafinovanější látku.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Úchvatná vizionářská scifi, která se nepodobá ničemu doposud natočenému. Nemá cenu polemizovat nad tím, jestli by to natočil Kubrick lépe či hůře. Spielberg si film udělal tak jak chtěl a rozhodně svému kolegovi neudělal ostudu. Technicky dokonalý film s nádherně éterickou hudou a výtečně zvolenými herci. Skvělý zážitek a opět jedno z veleděl světové kinematografie, které s největší pravděpodobností nebude nikdy doceněno.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Sterilní biografická nudařina u které kromě opulentní výpravy a pár typicky vyladěných kamerových záběrů Kaminskiho vlastně není ani poznat, že to tvořil špičkový filmař. Odpočívající Spielberg v obývaku s kafem v ruce a nohama na stole. Hanks i Streep ryze rutinní - svůj standart odvádějící.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Je zajímavé, jak jednoduché bylo ponořit se do slavného příběhu pověstné seriálové dvojice, která vyšetřovala paranormální jevy již od roku 1993. Jestli v tom hrálo roli několik faktorů, to už je věc lehce diskutabilní. Faktem ovšem zůstává, že nový celovečerní film je naprosto samostatně fungující a bohužel musím říci i velmi obyčejná kriminálka, která má klasicky vyskládaný děj o záhadných vraždách, přičemž nesmí chybět "rodinné etudy" v podobě nefungující ústřední dvojice, několika utrápených obličejů, pár životních mouder a jedné slušné naháněčky. Závěr je minimálně značně nechutná záležitost a celé téma, kolem kterého se tenhle film točí je přinejmešním prapodivně vyhlížející. Atmosféra je zvládnutá dobře, nicméně nemyslím si, že by tahla rutina dělala kdovíjaké jméno pověstnému a pro mnoho lídí legendarnímu seriálu. Není totiž ani trochu dobrá. Jako samostatný kus průměr, s přihlédnutím k faktu, že by tento film měl vzhledem k "formální" provázanosti se seriálem udržovat alespoň jakýs takýs všeobecně známý koncept, přikláním se k nižšímu hodnocení

Alexander Veliký (2004)

S odstupem času a po druhém pokoukání musím říci, že je to skutečně pecka. Je rozdíl to vidět v napráskaném kině s tunami popkornu všude kolem a vidět to na domácím kině, v klidném a příjemném prostředí. Výprava je ohromující a bitva u Gaugamel je skutečně démonické podívaná. A navíc výtečná psychologie postav a dost netradiční postoj tvůrců k sousloví "epický historický velkofilm". Šli na to jinak, originálně, dobře.

Ali (2001)

Mann je typ režiséra, který si sám tvoří příběh, postavy, děj a Ali je přesně ten typ filmu (snad právě jediný v jeho filmografii), kde to nejde.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Překvapivě dynamický a kompaktní spektákl napráskaný scifi udělátky a přehlednou akcí od trash režiséra, který si jen tak odskočil od svých typicky známých garážovek. Je cítit ten typický béčkový feeling špinavého města a všech těch prazvláštních robo-human kreatur, zároveň tam ale je patrný dohled Camerona a to především ve chvíli, kdy se vypráví klíčové části nosného příběhu, či v momentech, kdy nálety kamery snímají město na obloze, či divokou "autodráhu". Kéž by takhle rozpustile a svěže vypadaly všechny ty rádoby scifi/cyberpunk výtvory posledních let v čele s Ghost in the Shell apod.

Aljaška v plamenech (1994)

Tímhle v podstatě mistr aikida pohřbil svoji kariéru, aneb v nejlepším se má přestat. Aljaška je opravdu špatná, vyměklá a rádoby na efekt. Seagal jako ekologický spasitel není uvěřitelný a nedělá to od srdce - i když s tím co například na konci říká má v podstatě pravdu, styl s jakým to podává však není ten nejlepší. V jeho předešlých filmech šlo obvykle o pomstu/vyrovnání účtů. Vždy tam figuroval hrdina, pro kterého byla zápletka osobní. Tentokrát je tomu jinak a poprvé se zde dalo říct "už není ten starý dobrý drsný Steven". Technicky je Aljaška vzhledem k rozpočtu překvapivě velmi špatná (okaté dekorace a miniatury) + šílená snová scéna. Vůbec scény mezi Eskymáky jsou ty nejhorší v celém filmu. Několik akčních scén jako obvykle ujde, ale není jich tolik. Závěrečný ohňostroj je nuda.

Alpha Dog (2006)

Poměrně zajímavý filmový přírůstek. Ač se Cassavetes přímo vyžívá ve brutálně velkém množství "fucků" a okatě se nám snaží naservírovat co nejsyrovejší příběh mladistvých, některé aspekty se mu povedly vystihnout dokonale. Například slovní přestřelky a nuvěřitelně syrové osobní střety a souboje obecně. A překvapivě i herci hrajou fantasticky. Timberlake a hlavně Ben Foster. Jeho postava je zahraná neskutečně. Nečekjte dějově nabouchanou jízdu, ale syrovost a atraktivní spád vás rozhodně nenechají zmáčknout stopku na vašem přehrávači.

Amadeus (1984)

První film Miloše Formana, při kterém jsem si nudou nekousal nehty. Amadeus by leckomu mohl připadat jako příliš dlouhé, nudné a odtažité kostýmní drama. Je tomu však přesně naopak. Zanícenost tvůrců pro danou látku je obrovská a celý film je prošpikován emocemi. Nejvíce exceluje oscarový šampión Abraham v roli Salieriho, ale ani Hulce není špatný, i když jeho postava byla o hodně komplikovanější. Čekal jsem toporné dialogy a typicky sterilní kameru a i zde jsem byl překvapen. Vše zde funguje bravurně. Ani ta giganitcká stopáž nevadí. Po celých 180 minut (Director's cut) má člověk plné ruce práce, aby vše stíhal. Vrcholem filmu jsou pak bezesporu jednak scény z operních představení a samozřejmě Mozartovo komponování hudby/hra na klavír. Improvizace Hulceho je neskutečná a režijní nápady Formana (spojení hudby/myšlenek/obrazu) jsou leckdy naprosto fenomenální. Příjemné překvapení a silně nadprůměrné hodnocení je samozřejmostí.