Riddick (2013)

U mňa najlepší diel série. Áno, rovnakú plnokrvnosť, atmosféru a podobný príbeh nájdeme aj v jednotke, no tu sa to ešte pekne vynásobilo o slušný survival horror v prvej tretine s chutným duelom s obludou, potom na scenáristicky smiešny no predsa len drsný polčas so skvelou hrou na mačku a myš a slušným efektným finále. Maximálna spokojnosť a vlastne som aj rád, že sa to dostalo do tejto polohy kedy sa uzatvárajú vzťahy a po tej priemernej dvojke to dokázalo takto pobaviť.

Dvojník (2013)

Brilantne zosnovaná lúpež identity. Okrem podmanivej hudby, 60-tkových kulís a precíznej réžie tu máme aj skvelý intenzívny príbeh v noir surrealistickom obale, kde všetko utrpenie hlavného hrdinu dostane zadosťučinenia v poctivo eskalovanom konci. Úplne iné než bratské Enemy, no u mňa rovnako skvelé.

300: Vzestup říše (2014)

Najkrajšia žena sveta vs. pár spotených svalnatých aténčanov ktorý nezradia svoju vlasť ani za prísľubom ohmatať si tie dokonalé prsia. Scenár opäť zložený z motivačných preslovov o tom že všetci sú pripravený zomrieť a zároveň ochrániť svoju vlasť, krv tečie potokom, herci v tesnom závese za počítačovými efektami. To isté čo prvý diel, len tu už nastáva aj mierne rozčarovanie, niečo ako vidieť jednotku asi po 10 krát v repríze v telke.

Grandhotel Budapešť (2014)

Jednoducho čarovné. Pestrofarebné postavičky v pestrofarebnom svete kde s najväčšou ľahkosťou prelietavajú všetky čierno-komediálne groteskovité situácie s pre mňa zatiaľ nevídanou hravosťou, na nezaplatenie. Bloody fucking hell, musím si nakukať Andersona.

Na hraně zítřka (2014)

Ja som ani nevedel, že 70. výročie vylodenia v Normandii oslávim s filmom, ktorého prvé minúty sú paródiou na druhú svetovú- zlo prichádza zo stredu európy a je len na američanoch, aby sa vylodili vo Francúzku a zastavili nepriateľov :) Je absolútne bezpečné už teraz vyhlásiť, že tu máme najlepší blockbuster roku a to nielen vďaka tej energickej akcii, skvostnému vizuálu a výživnej réžii s presnými hercami. Má to hlavne aj mega A-čkový, skvostne deravý ale zároveň úprimne okázalý scenár ktorý naplno využíva potenciál. Je to proste pecka v každom ohlade.

Contracted (2013)

Takže... stala sa z nej zombie keď ju vytrtkal zamestnanec márnice? Očividne to nieje dôležité, ale je to fajn natočené, maskérska práca je vskutku oku (ne)lahodiaca, nakoľko každý pohľad na Sam prevracia žalúdok o pár polôh nabok ale inak dobre, viem si predstaviť aj horšie.

LEGO® příběh (2014)

LEGOlúcia. Doslova, najpestrejší a najparádnejší ne-animák za veľmi dlhú dobu. Má to skvelé sci-fi utopistické príbehové prvky s klasickým "vyvoleným" ale v podstate je to pekná otcovsko-synovská sonda ktorá zahreje u srdiečka, skvelo napísaná a prevedená k životu. Brilantná ukážka toho, že sa dá byť ešte v dnešnej dobe originálny na poli vymýšľania absolútnych šialeností.

Another (2012) (seriál)

Luxus. Má to svoje úlety, finálne rozuzlenie spolu s celým tým posledným dvojdielom plným krvi je v podstate len zbierka nezmyselnej smrti a neskutočne nelogického nestarania sa o obete a prehliadanie problémov, deti sú flegmatické a nezaujíma ich čo sa okolo nich deje pokiaľ sa im nerozkáže štvanica na jedného z nich, prečo na deti zaútočila kuchárka sa nezistí. Ale má to skvelú atmosféru, je to príjemne rázne a rýchle, pekne krvavé, smrti sú vynaliezavé, má to skvelú animáciu a príbeh, akokoľvek divný, diváka proste opantá aby zistil čo sa to naozaj deje. Je to v podstate len japonská recyklácia na Nezvratný osud, ale pekne odporná a temná. 7/10

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Najpríjemnejší blockbuster tejto sezóny zatiaľ. Na emócie to moc nehrá, logiku to v niektorých miestach kvalitne postráda pretože vysvetlenia sa nedostavujú, ALE nádherne to spája to najlepšie z oboch svetov, robí dobrú bodku za ročníkom 2000 a pekne pripravuje pôdu pre ročník 60., je to energické, napínavé, za tak málo peňazí vizuálne fajn, a skutočne to zabaví a nevyšumí. Quicksilver, ktorého sa všetci báli, tu má suverénne najlepšie scény a to mu stačí pár minút. A hlavne, neskutočne sa to vysmieva tomu omylu z roku 2009. Alebo ako Kinberg a spol použili trik s hraním sa v časopriestore z Abramsovho Star Treku, aby vygumovali čokoľvek čo sa stalo a mohli začať odznova a naplno. Doslova naplno, jak si poradia s Apokalypsom a jeho jazdcami, to je mi nejasné. 8/10

Ledová archa (2013)

Absolútne brilantné postapo, ktoré naplno spĺňa svoj potenciál, je skvelo natočené a vie, kedy má presne zaútočiť na diváka. Scenáristicky pestré ako už dlho nie, zaujímavé v každom ohľade a hlavne prekvapivo skvelo oldschoolové s pár dobrými sociálnymi podtémami. Každopádne jeden z najzaujímavejších snímkov poslednej doby, ktorý mňa osobne pobavil viac, ako ktorýkoľvek blockbuster, ktoré sú všetky na jedno kopyto a postrádajú takú pestrosť, krvavosť, vychytralosť a hlavne takú skvelú zavrženia hodnosť všetkých postáv do jedného (viem ako chutia deti, wow!), čo očividne Bong chápe a preto je koniec najlepším možným. 9/10