Pařba v Bangkoku (2011)

Klasicky dvojkovy odvar, ktery tezi ze slavy sveho predchudce. Cekal jsem to a celkem idealni napln jednoho lineho nedelniho odpoledne.

Svět ve válce (1973) (seriál)

Urcite nejlepsi serial o 2.svetove valce! Schematicky popis ve stylu 'zacalo to v Polsku a takhle to slo den po dni dale' se nekona a snad poprve a naposledy jsem mel moznost sledovat i to, co se delo v zakulisi.. sondy do Nemecka 40.let, britskych politickych boju a duse japonskeho bojovnika, to vse dela z World at War naprosto unikatni dokument. Navic.. mezi lidmi, kteri se zpovidaji pred kamerou se objevi i Albert Speer!

Warrior (2011)

Spousta rejpalu napise, ze klise a bla bla bla a hrozne predvidatelny a ja nevim co. Vecernicky jim budou asi taky malo surrealisticky a predpoved pocasi zase opakuje to, co uz bylo spoustukrat receno.. zatazeno misty prehanky.. Ja od sportovniho dramatu cekal presne to, co se ve filmu Warrior delo a ze se dalo uz od zacatku rict jak to dopadne? Dalo, ale nez sem se k tomu konci dobral, tak sem spoustukrat tajil dech a drzel slzy na krajicku. Takze na zaver.. videno mnohokrat jinde, ale tady me to proste bralo! A Tom Hardy je borec!

The Great War (1964) (seriál)

Naprosto unikatni serial, kteremu jeho stari urcite neubira na pusobivosti! Byl jsem nadsen a vsech 26 dilu jsem proletl behem jednoho tydne. Neuveritelne mnozstvi autentickych zaberu, citace z projevu velkych statniku a generalu stejne jako utrzky z dopisu vojaku bojujicich na vsech frontach velke valky, rozhovory s temi, co snad zazrakem prezili.. to vse dela z The Great War jeden z nejlepsich dokumentu, co jsem kdy videl! A urcite jediny, ktery se v takovem detailu venuje Prvni svetove valce.

Hadi v letadle (2006)

Megaptakovina! Uzasne blbej film, po jehoz shlednuti mne zachvatila nevidana scenaristicka invence, nebot namet primo vola po nekonecnych pokracovanich: Hadi v autobuse, Hadi na zaoceanske lodi, Hadi ve vlaku a komornejsi drama jedne rodiny na letni dovolene Hadi v karavanu. Zapletka by byla asi vzdy prakticky ta sama, ale na vsemoznych zpusobech ustknuti hadem by se dalo slusne vyblbnout.

Nákaza (2011)

Jednoduse asi takto: libi se mi moc, jak je Contagion natocena. Takovy pomerne neosobni zapisnik o smrtici nakaze a boji proti ni, s veskerou odcizenosti, ktera bohuzel k tomuto svetu patri. Nakazeni a umirajici nemaji moc jmen, jsou to spise jen cisla, nebyt nekolika pohledu do soukromi vybranych hlavnich propagonistu, a ke vsemu nam hraje syrova elektromuzika, ktera vyborne doplnuje vse, co se na platne deje. Tady by to bylo za pet, kdybych nemel par ale. K postavam jsem necitil zhola nic! Matt Damon, postava to asi hlavni, to nema uplne lehky, ale na slzu jsem ani nemyslel, natoz abych ji ronil. Nektere, respektive asi jedna, vedlejsi zapletky mi prisly naprosto bez napadu a tudiz trosku navic. No a na zaver drazdidlo nejvetsi.. Blogger vs. Dr. Ellis Cheever! Ve filmu, jehoz velkou devizou je prave to, ze je takovy chladne neutralni, je najednou jeden za blbce a druhy si na konci neodpusti dementni sladoucke gesto! Vic detailu nenapisu, ale radsi bych se dojimal nad tim, kdyz Matt Damon horce trpi, nez kdyz Lawrence Fishburne ostentativne vitezi a souciti. Zatim za tri, ale jeste se na to vyspim..

Tintinova dobrodružství (2011)

Steven Spielberg do pribehu vlitl jak hladovej do hospody a sve agresivni tempo udrzel po celou dobu Tintinova pribehu o lodich, piratech a pokladech. Dobrodruzne to je dost, rodinne.. no nevim, strilelo se dost a par mrtvych bych asi napocital, a animovane to je urcite a to paradne! Zabavna pastva pro oci, ktera nenudi ani chvili, nejake hloubky se sice nedockame ale to je to posledni, co jsem od tohoto filmu zadal. Kdybych byl hotelier, odejdu navic z kina s nazornou ukazkou toho, jak pomoci tanku velmi rychle zvysit uroven sveho hotelu!

Finanční krize (2010)

Skvele natoceny dokument, ktery se velmi srozumitelnym jazykem snazi odkryt priciny a prubeh svetove financni krize. Zjistujeme, ze za vsemi temi slozitymi modernimi financnimi produkty a nastroji se skryva velmi jednoducha a obycejna lidska chamtivost a nenasytnost. Je alarmujici, ze se velke svetove ekonomicke kapacity snazi vymyslet nove moderni zpusoby obchodovani vedeni jen sobeckou tohou po rychlem zbohatnuti bez jedineho viditelneho zajmu ucinit globalni ekonomicky aparat pruhlednejsim a zejmena bezpecnejsim financnim prostredim. Ke vsem nazornym vysvetlenim krizovych udalosti tak dokument varovne zveda prst, ze ekonomicka 'genialita' je bez lidskosti pouze smrtelnou zbrani proti nam vsem, kteri se na vysokych hrach vybranych jedincu a intituci nemuzeme podilet. Toto plati jak o soukromem tak zejmena o verejnem sektoru, ktery pod tihou obrovskeho lobby a provazanosti s wall street a bankami pripravil idealni legislativni prodminky pro nejvetsi svetove casino. Stalo se, par omluv zaznelo, ale lide, kteri se vice ci mene podileli na svetove krizi, maji stale dosti silny hlas na to, aby se hralo podle jejich pravidel. Nemam duveru v ty, kteri dnes stoji u globalniho ekonomickeho kormidla a bojim se dalsi, jeste vetsi celosvetove krize. Tech par nahore totiz zachvatem samaritanstvi urcite netrpi a s chamtivosti se prece jen velmi tezko bojuje, zejmena kdyz je k tomu nikdo nenuti.

Monstrum (2008)

Tento film je takova ta levna zvykacka co nedrzi moc chuti. Na zacatku ji musite rozbalit, coz otravuje. Pak natesene strcit do pusy.. chutna, tak se zvyka jak o zavod, aby za pomerne kratkou dobu ztratila chut uplne. Takze vyplinout a tim cely pribeh o zvykacce konci. Tudiz.. zacatek me docela natahoval, pak se to rozjelo, za chvili bylo po vsem a konecne jsem mel cas se zamyslet, na co ze sem to koukal! Stejne jako zluta kulata zvejka je tento druh filmu ma obcasna televizni recese.

Vraždy v Yorkshiru: 1983 (2009) (TV film)

Severoanglicka estrada plna korupce a nasili konci a s ni i cela Red Riding trilogie. Velmi koukatelny zaverecny dil trochu ubral na hudebnich orgiich a zejmena vyraznosti hlavniho hrdiny, coz vsak plne koresponduje s jeho roli v cele hostorii yorkshirskeho korupcniho cirkusu. Z sedive atmosfery tretiho dilu vsak vyrazne vycnivaji dalsi herci, zejmena Daniel Mays v roli odsouzeneho Mishkina a BJ alias Robert Sheehan. Vyborne zakonceni velmi povedene temne trilogie a jen vic takovychto televiznich pocinu, ktere jsou dukazem, ze filmova kvalita neni primo umerna rozpoctu, poctu hvezd a mohutnosti propagace!