Stmívání (2008)

Twilight sága je fenomén, který nezanechá téměř nikoho zcela chladným. Zatímco romanticky naladěné dívky přímo zbožňují celý příběh, chtějí vypadat jako Bella Swan, a narazit na tak dokonalého partnera, jako je Edward Cullen, u opačného pohlaví vyvolává pojem Stmívání dost často odpor, a moje zkušenosti to neustále znovu potvrzují. Nesdílím bezmezné nadšení čtrnáctiletých slečen, ale ani zaujatý postoj mužské populace. Jelikož jsem přečetla všechny čtyři knihy a viděla filmy, myslím si, že jsem schopná objektivního pohledu. Příběh není reálný. Bez ohledu na to, že se jedná o upíry a vlkodlaky, vztah Belly a Edwarda je poznamenán naivním pohledem autorky na vztahy obecně. Bella, sice krásná, ale nespolečenská, nejistá, nešikovná, samotářská, se zálibou v učení je sice objektem, do kterého se dívky mohou snadno vžít, ale otázkou zůstává, kolik protějšků by dokázala zaujmout. Na scénu přichází upír bez jediné povahové vady, dokonale krásný a osudově zamilovaný do Belly. Pokud by se takový jedinec kdy narodil (teď neberu v potaz jeho superschopnosti), jistojistě by byl hrozně nudný. Kolik dívek by bavilo mít svého kluka pořád za zády, s tím jeho ochranitelským komplexem, sice krásného ale neochotného jakkoliv se intimně sblížit, kluka s obrovskými komplexy, protože se stále nevyrovnal s tim, kdo je? Mám Twilight upřímně ráda pro kouzlo příběhu, ale člověk si ho nesmí brát příliš osobně. Je to zkrátka příběh velké lásky, vztahu dvou lidí, který by v reálném světě neobstál, ale je hezké si to představovat.

Láska nebeská (2003)

Několik dojemných příběhů, které se musí dotýkat každého člověka, který není z kamene. Oproti jiným romantickým komediím má tato hned několik happy endů, které spolu soutěží o to, kolik diváků dojmou k slzám. Tím získává film ještě větší sílu, než je tomu u podobně laděných snímků.

Persuasion (1995)

Nezábavné. Ani jeden z herců se mi nelíbil, nebo mě nijak nezaujal, a to je u romantického filmu velký nedostatek. Persuasion není můj nejoblíbenější román od Jane Austen, ale kniha se mi přeci jen líbila o něco více.

Emma (1996) (TV film)

Není to špatné, ale neuchvátilo mě to. Pan Knightley mi přišel trochu starý a navíc pěkný bručoun. Moc jsem nevěřila v náklonnost mezi ním a Emmou, zkrátka nedostatek přitažlivosti mezi hlavními hrdiny. Tvůrci se rozhodli konec příběhu bůhvíproč trochu upravit, ale nevadilo mi to tolik, jako ta věc s kohouty. Jaký skrytý smysl se skrýval v závěrečném loupežném útoku na kohouty, to bych si ráda nechala od někoho objasnit.

Slečna Emma (2009) (seriál)

Adaptace knih Jane Austenové od BBC jsou na opravdu vysoké úrovni, a v tomto případě mě nenapadá nic, co bych vytkla. Celé čtyři díly jsem shlédla během jednoho odpoledne, nemohla jsem se odtrhnout. Co musím obzvlášť pochválit je, s jakou lehkostí byl příběh odvyprávěn a jak bylo vyzdviženo jen to nejlepší z předlohy. Vtipné momenty v knize, nad kterými se člověk pousměje, byly natočeny tak dobře, že jsem se smála nahlas. Zapůsobila na mě také překrásná krajina, která celému seriálu dodala romantický podtext. Dle mého nejlepší Emma.

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Rozhodně příjemný film, jen nemám pocit, že by to mezi hlavními hrdiny nějak jiskřilo, působí to na mě spíš kamarádsky. Děj je taky jednoduchý, čekala jsem, až přijde zápletka, která ty dva rozdělí, a ta nakonec dorazila, ale byla trochu zklamáním. Na Hugha se dívá dobře, je to sexy chlap, občas hodí sexy vtípek, nebo sexy úsměv, ale filmu jako by chyběly hlubší emoce. Potěší, ale nenadchne.

Králova řeč (2010)

Naprosto úžasný výkon Colina Firtha. Byla jsem jeho koktáním úplně okouzlená:) Film má skvělý emocionální náboj, a samozřejmě v něm jako hvězda září i Helena Bonham Carter. Více takových filmů!

RRRrrrr !!! (2004)

Naprosto geniální. Ne každému tenhle druh absurdního humoru vyhovuje, ale mě rozhodně. Co scéna, to nějaká nezapomenutelná hláška. Koukám se na něj vždycky, když potřebuji zlepšit náladu.

Emma (1996)

Zkrátka milý film. Postavy na můj vkus možná moc mluví, ale v knihách Jane Austenové vedou hrdinové opravdu rozsáhlé dialogy, takže se není čemu divit. Tyhle romantické filmy z červené knihovny mě vždycky více chytnou, pokud se mi líbí hlavní hrdina. Jeremy Northam má své kouzlo, je to pohledný chlap a zahrál svou postavu důstojně a zároveň mile, takže jsem byla spokojená. Gwyneth Paltrow byla v roli Emmy moc roztomilá a celý film byl prodchnutý velice příjemnou atmosférou.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Asi nejvěrnější adaptace, z knihy není nic vynecháno, často spíše přidáno. Avšak myslím si, že to seriálu spíš škodí. To, co v knize dobře zní, nemusí fungovat ve filmu. Jane Austenová je pověstná svými dlouhými dialogy, takzvané klevetění mezi hrdiny v jejích knihách často nebere konců, a také v tomto seriálu postavy často hloupě a dlouho žvaní. Výsledkem přílišné snahy ctít předlohu může být poté absolutně neromantická scéna v posledním díle, kdy Darcy znovu žádá Elizabeth o ruku, a ona ho vyslyší. S čím se v této adaptaci také nedokážu smířit je ona pověstná "krása" Jane. Skutečně se mi tato herečka nelíbí, je to sice můj názor, ale zkrátka mi to kazí celkový dojem a nemůžu si seriál naplno užít.