Cesta ke štěstí (1951) odpad!

Pohádka o tom, kterak snaživá svazačka ke traktoru přišla, svého stopadesátiprocentního prince našla a s jejich pomocí zachránila socialistické hospodářství před zpátečnictvím a genderovou nevyvážeností. Peklo.

Matrix (1999)

Dlouho tomu, co jsem Matrix neviděla, proto to nyní na velkém plátně byl skvělý zážitek. Ta stylovost a účelovost neztratila nic ze své působivosti ani v době, kdy vytáčené připojení je pasé.

Spartakus (1960)

Těžkotonážní historický film, s mnohaminutovou stopáží, minimálním prostorem pro bitvy, mírou patosu přesně na hranici únosnosti a vynikajícím Laurencem Olivierem v roli Crassa. Ačkoli by si film zasloužil zkrátit a Kirk Douglas pár hodin herectví, nejsem takový cynik, aby mě vytváření živé aleje na Via Appia svým způsobem nedojalo. Poctivý padesátkový Hollywood.

Stín kapradiny (1984)

Poetický film, o tom, jak se hroutí lidské hodnotové žebříčky a osobnost lidí, kteří nemají co ztratit. První zločin byl nešťastnou náhodou, ale spustil řetězec dalších, nyní již záměrných a stále horších. Vynikající herecké výkony neznámých polských herců - Marka Probosze a Zbygniewa Suszynského umocňují autentictu. Kdyby ve filmu hrály známé české tváře, výsledek by asi tak přesvědčivý nebyl.

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Je s podivem, že jsem se s touhle "westernovou" podívanou seznámila až nyní. Je to totiž geniálně toporně zahraná plná klišé, ale přitom i hláškami a chytrými nápady nabitá komedie.

Máme papeže! (2011)

Příběh o tom, že vatikánští kardinálové jsou taky jenom lidé, a ten, kdo přijme obrovskou zodpovědnost bez toho, aby o ní přemýšlel, je blázen. A závěr boří veškerá klišé filmů o hledání vlastní identity. A pro hluboce věřící působí jako facka. Proto pátá hvězda na čtyřhvězdičkovém filmu.

Koupili jsme ZOO (2011)

Děti, zvířata, osobní trauma a Matt Damon jsou na správném místě, takže takhle sladká pohádka o jedné zchátralé ZOO minimálně na první pohled funguje a dojímá. Cameron Crowe je specialista na feel-good filmy. Tady to potvrzuje.

Čarodějův učeň (1977)

Už dlouho tvrdím, že většina pohádek není pro děti, a tahle nebýt animovaná, nepustí na ni ani mládež v doprovodu rodičů. Poetický horor.

Černá hodina (2011)

Neviditelná hrozba, blikající žárovky, nulové sympatie pro postavy - to nikoho nepobaví. A dokonce ani v případě, že se vám líbil trailer a Emile Hirsche pokládáte za sympaťáka.