Single Man (2009)

Režisérska prvotina módneho návrhára Toma Forda je natočená s nesmiernym citom a vkusom.Krásny film o "neviditeľnej" menšine s dokonalou hudbou a bezchybným hereckým výkonom Colina Firtha.Jeho rola britského profesora literatúry,ktorý po strate svojho životného partnera nenachádza už zmysel žiť je tak reálna,že každý sa musí zamyslieť nad tou strašnou samotou a beznádejou,ktorá môže viesť až k príprave na samovraždu.Záver filmu,kde smútok a bolesť zo samoty v kombinácii s iskierkou nádeje na nový cit k mladému študentovi môže zabiť,ma presvedčil o tom,že nikdy nevieme kedy to príde.Super film.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Vynikajúci švédsky krimithriller.Je tam napätie,láska,strach,zima,sivosť.152 minút vás drží v napätí.Tlieskam európskemu filmu.

Mongolsko - Ve stínu Čingischána (2010)

Vďaka Pavlovi Barabášovi a jeho úžasnej kamere sa môžeme pohodlne usadiť v kresle kina a precestovať tak krásnu a rozľahlú krajinu ako je Mongolsko.Vidieť, ako sa dá v 21.storočí žiť v súzvuku s prírodou a získať návod,ako sa dožiť vysokého veku.Vraj Mongoli vôbec nejedia zeleninu,ovocie a obilniny.Už teraz sa teším na ďalší cestopis.

Počátek (2010)

Inception je film s 3 P.Perfektná réžia,perfektný scenár,perfektný hlavný protagonista DiCaprio.Nolan potvrdzuje,že vie diváka upútať i na 2 a pol hodiny. Bála som sa,že na prvýkrát nepochopím všetko,ale zapla som všetky zmysly a mozgové závity a prvá časť filmu mi dala návod,ako sa orientovať v snoch a myšlienkach.(Najhoršie je získať v multiplexovom kine popcornového suseda.Vtedy sa musíte absolútne ovládať,aby ste nevyletel z kože.)Druhá časť vás nenechá odpočívať a predvádza krásne scény,ktoré do seba perfektne zapadajú.Hlavne ako naimplantovať myšlienku do najhlbšieho podvedomia cudzej hlavy a uskutočniť vnuknutie do ľudskej mysle.

Fish Tank (2009)

Tak málo stačí na natočenie výborného filmu.Neuveriteľne realistická,ľudská a presvedčivo zahraná sociálna dráma s humornými chvíľami.Scéna s tancujúcou alkoholickou matkou v obývačke a lúčenie sa sestier na záver filmu je naozaj nezabudnuteľné.Aj keď je 15 ročná hlavná hrdinka Mia problematická teenegerka,sympatizujete s ňou.Výborne zahraná postava Mii neherečkou Katie Jarvis je objavom roku.Michael Fassbender nás presvedčil už vo filme Hlad,že je to herec veľkých kvalít.Neostáva iné,iba odporučiť Fish Tank všetkým.

Časové pásmo bylo změněno