Single Man (2009)

Režisérska prvotina módneho návrhára Toma Forda je natočená s nesmiernym citom a vkusom.Krásny film o "neviditeľnej" menšine s dokonalou hudbou a bezchybným hereckým výkonom Colina Firtha.Jeho rola britského profesora literatúry,ktorý po strate svojho životného partnera nenachádza už zmysel žiť je tak reálna,že každý sa musí zamyslieť nad tou strašnou samotou a beznádejou,ktorá môže viesť až k príprave na samovraždu.Záver filmu,kde smútok a bolesť zo samoty v kombinácii s iskierkou nádeje na nový cit k mladému študentovi môže zabiť,ma presvedčil o tom,že nikdy nevieme kedy to príde.Super film.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Vynikajúci švédsky krimithriller.Je tam napätie,láska,strach,zima,sivosť.152 minút vás drží v napätí.Tlieskam európskemu filmu.

Mongolsko - Ve stínu Čingischána (2010)

Vďaka Pavlovi Barabášovi a jeho úžasnej kamere sa môžeme pohodlne usadiť v kresle kina a precestovať tak krásnu a rozľahlú krajinu ako je Mongolsko.Vidieť, ako sa dá v 21.storočí žiť v súzvuku s prírodou a získať návod,ako sa dožiť vysokého veku.Vraj Mongoli vôbec nejedia zeleninu,ovocie a obilniny.Už teraz sa teším na ďalší cestopis.

Počátek (2010)

Inception je film s 3 P.Perfektná réžia,perfektný scenár,perfektný hlavný protagonista DiCaprio.Nolan potvrdzuje,že vie diváka upútať i na 2 a pol hodiny. Bála som sa,že na prvýkrát nepochopím všetko,ale zapla som všetky zmysly a mozgové závity a prvá časť filmu mi dala návod,ako sa orientovať v snoch a myšlienkach.(Najhoršie je získať v multiplexovom kine popcornového suseda.Vtedy sa musíte absolútne ovládať,aby ste nevyletel z kože.)Druhá časť vás nenechá odpočívať a predvádza krásne scény,ktoré do seba perfektne zapadajú.Hlavne ako naimplantovať myšlienku do najhlbšieho podvedomia cudzej hlavy a uskutočniť vnuknutie do ľudskej mysle.

Fish Tank (2009)

Tak málo stačí na natočenie výborného filmu.Neuveriteľne realistická,ľudská a presvedčivo zahraná sociálna dráma s humornými chvíľami.Scéna s tancujúcou alkoholickou matkou v obývačke a lúčenie sa sestier na záver filmu je naozaj nezabudnuteľné.Aj keď je 15 ročná hlavná hrdinka Mia problematická teenegerka,sympatizujete s ňou.Výborne zahraná postava Mii neherečkou Katie Jarvis je objavom roku.Michael Fassbender nás presvedčil už vo filme Hlad,že je to herec veľkých kvalít.Neostáva iné,iba odporučiť Fish Tank všetkým.