• Krátkometrážní

O koních a lidech (2013)

Mám takový pocit, že kdyby si kůň uměl hodit laso, tak by se nejspíš oběsil a my žádné koně něměli. Pěkná ukázka toho, kdo, že je tu na té planetě idiot. Film krásně vystihnul kontrast pohodového soužití a vlastního klidu koňů proti zástupcům naší rasy, kteří se tupě ženou za svými dementními zájmy a pudy. Veliká škoda, že je film děsně čitelný a již od prvních záběrů dané scény tušíte, co se bude odehrávat. I to by se dalo překonat, kdyby měl film své vnitřní kouzlo. To však neměl. Průměr se vším všudy a ocenění od poroty chápu, neb bylo nutno tento snímek do povědomí šiřší společnosti protlačit, což se ostatně tak jako tak stane, neboť Film Europe ho zajisté bude rád milonkrát do kola rotovat. Mimochodem jak vidno, ani na venkově nemáte soukromí :).

Zaklínadlo k odehnání temnoty (2013)

Ben říkal, že jde hlavně o zážitek. Tož zážitek nabídnul zajímavý a já jsem rád, že jsem ho mohl sdílet společně s diváky v kongresovém sále, neboť se snímek komentářům a udiveným pohledům nevyhnul; škoda, že jsem se nemohl účastnit debaty po filmu :(. Co se snímku samotného týče, tak nenudil a dal se zkousnout, což vzhledem k nízké odchodnosti z představení nejspíš nebyl pouze můj osobní dojem. Musím se přiznat, že jsem dlouho nevěděl, jak k tomu co se odehrávalo na plátně přistupovat, a tak jsem ho místy sledoval s úsměvem, místy se zaujetím a místy prostě vypnul. To byl patrně Benův záměr a docela se mu to povedlo. No ale nějak mě to více neoslovilo, a tak nad průměr hodnotit prostě nemůžu.

Černé uhlí, tenký led (2014)

V posledních letech jsme si zvykli na to, že filmy z Číny již vládnou kvalitou a umí oslnit. Bohužel tomu tak není v případě tohoto snímku. Režisér měl velmi dobré předpoklady pro úspěch v podobě herců a na můj vkus nadstandardní kamery (teda pokud se zrovna mistr nepokoušel o inovativní záběry), ale ve svém vlastním řemesle naprosto selhal. Snímek naprosto postrádá vyprávěcí postup, svědci se objevují náhodně a k padouchům policie dospěje tak nějak mimochodem. Tápání režiséra je všudypřítomné, a tak vlastně při sledování ani nevíme, co se tam na tom plátně děje; natož proč. A tak raději na tuto maškaráru zapomenout a vrhnout se co nejrychleji na nějaký zdařilejší kousek.

Výchozí bod (2014)

V průběhu filmu jsem přemýšlel o průměru, ale po shlédnutí musím jít se známkou dolů. Film je založen na konfrontaci duchovna a čisté logiky s tím, že duchovno "překvapivě" převáží nad prostou logikou. Jenomže cesta, kterou musíme sledováním podstoupit je neuvěřitelně bezduchá a bez hlubší návaznosti (zkuste si konfrontovat úvodní sdělení se závěrečnými výstupy. Také jste tak zklamaní?). A tak se pro mě čas strávený cestou za prostoduchým slědením stává neuvěřitelným utrpením. Shlédl jsem již mnoho zajímavějších duchovních filmů, které rozhodně člověka donutily se nad problematikou více zamyslet či ho svým způsobem obohatily. Zde není nad čím... nehledě na to, že film z počátku pokládá víc otázek, než na kolik odpovídá. Proč tato disproporce?

Ďáblova slza (2010) (TV film)

Povedený představitel průměru. Je to čitelné již od prvních minut. Při sledováni raději nedomýšlet pohnutky některých postav, neboť by člověk musel dospět k závěru, že jsou značně dementní.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tuhle sérii jsem opustil tuším po třetím díle, přičemž ten první byl prostě nej. Po pětce jsem sáhnul proto, protože mě zajímalo, proč se tento díl hřeje zde na čsfd na 99. místě. Zajímá mě to i nadále :). Průměrnej kousek s mnoha nudnými místy a Vin to prostě nezachrání. Jo ale ten závěr je úžasnej a nemá chybu.

Need for Speed (2014)

Tak asi nebudu zastírat, že tohle není kousek pro masového diváka. Film se nádherně vyhnul (resp. jen jemně dotknul) okázalým klišé rychlá auta doprovázející (krasotinky, párty, okázalé oblečení a tuny nadhodnocených eg) a podržel si svůj nadhled slavné série Need for speed. Bohužel filmově tvůrci značně pohořeli, a tak úvodní práce s kamerou působí značně amatérsky až laicky. Bohužel je úvodní pasáž i kvalitativně nevalná, a tak se film tvůrci vůbec nedaří skvěle rozběhnout. Chvílemi jsem nabýval dojmu, že tohle bude absolutní propadák. Dovolím si zde konstatovat, že z čistě filmového pohledu film i nadále zůstal někde v hladinách průměru, byť se tomu s přibývajícími minutami značně snažil ubránit. JENŽE tento kousek byl točen dle herní předlohy (osobně bych tipnul asi dle nejslavnějšího NFS HP2) a té zůstal dokonale věrný. Vezmu-li v potaz, že dějová linka není úplně bez nápadu a příběh má své kouzlo, pak se převedení hry, a obzvláště i relativně těžkého tématu závodění, povedlo nadmíru době převést na filmové plátno. Ostatně několikrát jsem ve filmu zamáčkl slzu v oku, když jsem vzpomínal na časy svého hraní. Věrohodnost lokací, stejně adrenalinové průjezdy aut, obdobné policejní taktiky, to vše dokonale navodilo atmosféru herního titulu a prodalo jej se vším všudy. A tak jsem tu vzpomínal na tu zatáčku, tu na ten maják, tu na ten most... Kdo NFS hrál, ví o čem mluvím. Zde je také nutno zmínit zásadní zlom filmu. Zatímco první část z pohledu kamery působí vyloženě komicky, tak část druhá již působí značně lepším dojmem. Povedlo se vystihnout onen pocit rychlosti, všudypřítomného nebezcpečí a místy mi nastolené tempo opět připomínalo prožitek ze hry. V druhé části lze vysledovat zajímavější záběry, a tak je doopravdy radost sledovat filmové plátno. Dokonce i skloubení animace s realitou působilo relativně přesvědčivě (a nekecejte, že tam žádná animace nebyla). A tak já osobně musím upustit od hodnocení filmovými měřítky a zohlednit také zde přednesené faktory. Tudíž film u mě za čtyři hvězdy.

Hana a její sestry (1986)

Tentokráte mě Woody nenadchnul. Rozvláčný a nevalný děj. Mnoho postav, jejichž příběhy se v podstatě ani moc neprolínají. Spíše se jedná o popis osudů osbob vzájemně spjatých rodinným postavením. Dialogy mi vyloženě nesedly, ba dokonce působily velmi trapně, místy účelově. Snad jen ta hypochondrie posílila filmový dojem. 2,5* za mě.

Hadí jed (1981)

Notor sport se vším všudy. Moc pěkně podané. Líbilo se mi, že ústřední téma nebylo ihned čitelné a bylo podáváno oklikou. Tím si film udržel mou pozornost až dokonce.

Rodina je základ státu (2011)

Z mého pohledu musím u tohoto filmu uplatnit vícero hodnocení. Nejsem příznivcem road movie, a tak u mě tento režijní počin musí být v této kategorii ohodnocen čtyřmi hvězdami, neboť je jen pár snímků tohoto žánru, které mě něčím zaujaly. V zásadě již velmi zajímavé téma otce rodiny, který chce své poslední chvilky svobody strávit se svou rodinou a připravit ji na nevyhnutelné, poutavě obohacuje a ospravedlňuje nutnost diváka podstoupit onu známou cestu autem. Pro mě povětšinou nudné zastávky autem (hovořím teď o road movie jako celku) jsou v tomto kousku relativně smysluplné, ba dokonce vtipné. A tak, jak ostatně konstatováno, musím před mnoha prvky tohoto filmu smeknout. Dalším plusem jsou určitě herecké výkony, kterým samozřejmě dominuje pan Chmela. Propracované byly i interiéry, a tak oko hnidopicha muselo býti ukojeno. Mě osobně se velmi líbilo svítidlo v té luxusní vile, ale vlastně i onen architektonický výhled z okna nadhledu. Jenže film má i svá slabá místa, a to zejména velmi nepravděpodovné až přehnané scény. Dále tzv. prázdné scény, které vyloženě nudí a děj nikam neposouvají. A v neposlední řadě snímku chybí hlubší význam. A tu je nutno film opět ohodnotit klasickou trojhvězdou, neboť ve mě film hlubší odezvy nenašel a já mohu s klidem prohlásit, že ho již více vidět nepotřebuji. Závěrem pár zajímavostí. Zaujala mě režisérova důvěra v naše bezpečnostní sbory, neboť neomyslnost, rychlost a přesnost, kterou jim dal do vínku je až neobyčejně silná. No a jedno poučení z filmu. Nestěžujte si, že soused má to a to a vy to nemáte. Lepší mít se dobře, než si chvíli žít jak prase v žitě a pak...