• Krátkometrážní

Osm a půl (1963)

Obsah snímku zdál se mi poněkud zmatený, ale i tak uměl velmi příjemně naladit. A to se mi na něm velmi líbilo. Díky tomu se dal okolní chaos, kterým patrně Fellini zamýšlel vystihnout pocity hlavní postavy (režiséra), snadněji vstřebat. K obsahu musím namítnout, že jsem měl na mnoha místech problém, abych se ve snímku neztratil. Pak jsem to nějak přestal řešit a nechal se jen nést, což fungovalo mnohem lépe. Pokud si zákládáte na obsahu, raději se tomuto snímku obloukem vyhněte.

Světlo století (2006)

Tyto pokusy jdou mimo můj rank. Zaujalo mě pár nápadů jinak ale ztráta času.

Divoké historky (2014)

Tak i na mě došlo, neboť jsem obdobný snímek letos na festivalu postrádal (mimochodem první 5hvězdička za film 2014). Storky nemá smysl blíže komentovat, neboť by to zavánělo spoilery, tak se omezím na to, že se mi líbily všechny téměř stejně. Snad jen ten divoký venkov jemně převýšil ostatní. Díky za pěkných 120 minut života.

Zátah 2 (2014)

Ne ne a ne. Toto nemá s původním snímkem nic společného a zasloužilo by si to vlastní název. Obávám se, že po velkém úspěchu prvního zátahu chtěl Gareth udělat velkodílo, ale to se mu bohužel nepovedlo. A tak je výsledkem zplácanina jak od pejska a kočičky vyšvihnutá. Gareth musel najednou nejen stíhat vyprávět děj, který je i tak nezáživný, ale i zvládnout zapracovat do snímku bojové prvky. Proto zde již nemáme tah na bránu jako v původním snímku a neutichající akci, ale naopak zde jsou všudypřítomné scény s prázdnými tlachy doplněné o boj. Dost mi to připomíná klasické wu-šu filmy pro které je průměr až až.

Volný pád (2014)

Soubor povídek, které nemusíte vidět. Asi dvě mají smysl a nápad (levitace a sterilita), ale ty ostatní mě nějak extra neoslovily. Jo a kdeže je ten hlubší smysl?

Timbuktu (2014)

Zajímavý obraz života v muslimském světě, kde se místní obyvatelé musejí vypořádat s ústupem umírněného islamismu a nástupem víry radikální. Film slušně vypovídá a ukazuje jak snadno lze manipulovat výklad svatých textů a zvykového práva. Pro mě byl asi nejzajímavější postřeh, že snímek může působit dvojznačně, tedy vést jak k odsouzení radikálních odnoží islamismu, tak i k jeho propagaci. Mimochodem je moc pěkné zde sledovat téměr dokonalou shodu diváků tohoto snímku, kdy jasně dominují tři hvězdy, které bych též dal, kdyby mě navíc neoslovila nádherná vypovídací hodnota snímku.

Kebab a horoskop (2014)

Hezky podaný příběh o idiocii, idiotech a jejich nadějích :). Po delší době jsem se odhodlal navštívit sekci Na východ od západu a dopadlo to dobře.

Tati, chyť mě (2014)

Velmi špatně podané kvalitní silné téma. Z filmu po většinu času prýští amatérismus a zmatek. Byť zvolený vypravěčský styl časem umožní pochopit smysl nesmyslu a úděl filmu, který jak jsem již konstatoval je móóc pěkný, nemůže prostě a jednoduše zakrýt odpadovost tohoto snímku. hvězdu musím dát za námět, jinak je to čistý odpad. Pokud se náhodou přeci jen rozhodnete snímek rozkoukat, doporučuji už do konce vydržet, neboť mám za to, že své úvodní mínění postupem času přehodnotíte, i když ..... :)

Do morku kosti (2010)

V bídě letošních filmů se starší snímek jeví jako příjemé vykoupení z průměru. Nebýt toho idiotského rádobyvtipného uvaděče před snímkem, byl by to dokonalý zážitek. Film samotný přináší příběh z odvrácené tváře ameriky, kde divoká párty, blahobyt a honosnost ustupují stranou. Nebude tedy snad velikým překvapením, když zde nenarazíte na dívku oháknutou do poslední módy dle Louis Vuitton, nýbrž toliko do obyčejných hadrů, jejíž osud je nad míru krutý. Jak bývá pravidlem každý z nás má svých problémů dost, a tak proč se namáčet co problémů druhých. Dívka však není moderní pipinkou dnešní doby, a tak se na vlastní pěst vyrazí zachránit osud své rodiny. Nádherně podané a zahrané drama, z nějž je cítit na každém rohu cítit atmosféra. Tady se život s nikým nepáře a pokud něco chceš musíš o to pořádně bojovat. Režisérce se nad míru povedlo vystihnout charakter zapadákova a na výběru postav a vykreslení jejich charakterů měla vyloženě zlatou ruku. Tento film by určitě neměl upadnout v zapomění. Jo a místním kecům, že nechápou nominace na oskara se vysmějte. On film má totiž hlubší smysl a není to krása bez ducha, tak jsou místní odborníci podráždění :)

Kalvárie (2014)

Chjo to je letos bída. Relativně pěkně natočený i zahraný film. JENŽE od počátečního sdělení k závěrečné realizaci je absolutně o ničem. Zde není téma k zamyšlení, nějaká hodnota či smysl. Ne zde není vůbec nic. Úvodní sdělení s následným dějem nekoresponduje, a tak se prostě film stává nehoráznou nudou s občasným pobavením. Jediné, co mohu vážně vyzdvihnout je prudký přechod od pomalého tempa a děje, kdy se vlastně nic neděje ke krásnému zrychlení a náhlému nabrání událostí na otáčkách. Avšak jak jsem již řekl, to vše bez jakéhokoli smyslu.... Musel jsem pak smutně zajít tuhle bídu zapít. No nic zítra taky den.