• Krátkometrážní

Probudím se včera (2012)

Tak jsem si zas u snímku připadal nějak jako na houpačce. Chvílemi mě bavil a hlavnímu protagonistovi jsem fandil, a chvílemi jsem zas umíral nudou a říkal si, proč, že se na to stále ještě dívám. Od počátku je film doslova prošpikován vtipovými situacemi. Jenomže ony, z mě neznámého důvodu, nebaví, a tak si pouze uvědomím, že na tomto místě bych se měl zasmát. Nesměji se však, resp. baví mě cca každý dvanáctý pokus. I dějová kulisa mě nějak extra nenadchla. V podstatě film táhne zejména v romantických chvílích, tam je vidět, že je režišér doma a o jeho kvalitách nemohu pochybovat. V ostatním se však režisér ve snímku dost ztrácí a je vidět, že mu pokus o hlubší smysl prostě nejde, a tak i velmi slušné herecké obsazení film nepozvedá. Navíc jsem se místy nemohl ubránit dojmu, že herci ze sebe sypou dialogy bez zájmu, jen aby už měli svůj dílek odehraný. Slabší průměr se silnějšími záchvěvy. No a opětovně smekám před hereckým výkonem pana Mádla.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Nemohu si (asi jako většina, přec jen to bylo veliké) odpustit komentář k událostem ohledně vypuštení filmu. Ano, tento film se patrně již velmi brzy zapíše do Guinessovy knihy rekordů, neboť více shlédnutí před oficiální premiérou se jen tak někomu nepovedlo. Stalo se a nemá smysl se klonit k té či oné straně barikády; kdo chce snímek vidět v kině, rád ho určitě navštíví. Kdo ne... Vzhledem k tomu, že jsem natočení třetího kousku ani nepředpokládal, tak má očekávání nebyla moc vysoká. Poněkud předběhnu, když si dovolím zhodnotit, že i tředí díl s přehledem strčí do kapsy mnoho dnešních akčních kousků. Bohužel se od série Expendables očekává něco víc, a tak jsou přibývající díly hodnoceny více kriticky. Chápu, ale z mého pohledu je snímek lepší průměr. Vstoupím-li již do snímku samotného, tak mě úvod strašně navnadil a očekával jsem v následujících minutách skvělou podívanou. Bohužel se má očekávání až tak nenaplnila. Nicméně ústřední nápad byl na místě a v celku i originální. Prostě je čas obměnit tým. Dobré. Když už jsme však u té obměny, neuškodilo by se též vyvarovat opakovačkám děje předcházejícího a přijít s něčím naprosto novým. Uzavřená lokace, armády záporáků, trhaviny, namachrovaný záporák, paralela s Chuck Norisem, to už tu vše bylo. Opětovně se ptám proč musí za každou cenu být v tomto snímku tolik megalomanství a vlastně proč nebylo na novém týmu více zapracováno. Ostatně mohli nám postupů nové školy předvést o parník víc, nehledě na to, že nový člen starého týmu též nedostal moc prostoru k předvádění (vynechám-li holicí scénu). A tak ve výsledku nemohu vidět nadprůměr, který by mě ochromil, nýbrž lepší průměr a fůru zklamání. Tak třeba se poučíme u čtyřky.

Neviditelní (2014) (seriál)

Nemám v oblibě vyjadřování se k filmovým seriálům, neboť každému sedne jiný kousek, a tak je moc objektivně hodnotit nelze. Ale můžete mi prosím vysvětlit, proč hodnotíte seriál po prvním díle? Co když se rozjede a bude velmi úspěšný? To pak budete brát svá krutá slova zpět?

Kouzlo měsíčního svitu (2014)

Začínám svůj komentář trochu netradičně koncem, neboť právě zde mě Woody nejvíce překvapil. Že by na stará kolena chlapec začal měnit názory? Snímek má velmi solidní linku a téma střetu kouzelnické preciznosti se světem tajemna má své kouzlo. Avšak i přes nádhernou krajinu, pečlivě zvolené herecké obsazení a krásné interiéry, zde postrádám hlubší dějové zaujetí. Ano charakterově v ději sice nikdo nechybí, ale průchod jím je velmi prostý a značně přímočarý, a tak se člověk nemůže s postavami blíže sžít. A tak je cca po hodině koukání v krámu vyprodáno a člověk už jen čeká, kdy přijde finále. Sečteno podtrženo snímek neurazí, ale ani výrazně nepřekvapí.

Habermannův mlýn (2010)

Čtyři odřený hvězdičky zdobí u mě tento film. Chápu sice, že bylo nutno snímek někde započít a se situací nás obeznámit, ale mám za to, že úvod se nepovedlo dostatečně precizovat a podat. Následně si kratší stopáž, jíž kvituji, vyžádala nutné zhuštění dějové linky, a tak jsem se v překotu událostí nemohl dostatečně s jednotlivými charaktery dostatečně sžít. Nicméně jako stučné vylíčení doby a osudu jednoho čechoněmce se snímek povedl. Počet i charakter postav mi ve filmu tak akorát sedl a nikdo nepřebýval. V závěru lze nádherně procítit důsledky tehdejšího Benešovo rozhodnutí, které se tak krásně v dnešní době posuzuje jakožto výlučně správné; historie není černobílá.

Idiot (1951)

Veliké téma, které pokud chceme slušně odvyprávět, do metráže jednoho filmu se nevejdeme. Toho si byl vědom i Kurosawa samotný. Přec se však rozhodl knihu obecenstvu zpřístupnit, a tak musel i v této úctyhodné metráži rezignovat na vypravěčský přednes dějové linky, což ze snímku bohužel činí v mém oku nepovedený kousek, neboť se na plátně neodehrává nic jiného než textový přednes a k němu zpřetrhané záběry, které narychlo ilustují přednesená fakta. Obávám se, že pokud mistr nedokázal knižní předlohu slušně osekat do hrané formy, neměl se do tohoto díla vůbec pouštět. Výsledný dojem není zrovna valný, a tak Vás raději odkáži na knihu samotnou, i když nepatří zrovna mezi ty nejtenší.

Nebe a peklo (1963)

Nádherný detektivní příběh, který má i v dnešní době co říct. A není to výlučně detektivní linka, bo je zde přítomný i zajímavý filosofický prvek, a tak si v klidném tempu můžete na vlastní kůži popřemýšlet, jak byste v dané chvíli volili Vy. Snímek je opět překrásně natočený, a tak jsem zase uvažoval o genialitě Kurosawy...

Taking Off (1971)

Hele jo, určitě zajímavej kousek. Dospěláci by se měli občas trochu zhulit, aby se vytrhli ze své upjaté systémovosti. Dobré téma. Pro mě však bylo ještě více zajímavější, s čím se dá natočit celovečerák. Střihnu pár dějových scének castingem a řach tam hodinu a půl bez problémů. Teda Miloši síla. A docela ti to i u mě procházelo, pěkná hudba, slušnej text, Ondříčkova kamera a luxusní režije. Snad jen trochu na stopáži ubrat, protože mě to postupem času dost začalo ubíjet, a tak polemizuju mezi 3-4, přičemž se kloním k nižšímu ranku, protože bych si už opakovačku tohoto snímku nedal. Ale co, po shlédnutí už taky šetřím na mezikontinentální balistickou střelu.

Kill Me (2008)

Teda to bylo zas jednou utrpení. Shledal jsem tam relativně zajímavý příběh, pár vtipů a pointu. Ale podání silně zaostávalo. Opět se nemohu vyhnout pocitu, že nekdo chtěl skloubit poetické drama s akčním snímkem a opětovně pohořel. Dost postrádám i kvalitu střihu, a tak je místy problém se ve scénách zorientovat. Ale zase jsem viděl originální přednes vtipu, kdy aby se o vtip jednalo, si ho musí divák domyslet :D; originální počin.

Proces (1962)

Úchvatně natočeno a podáno. Nádherná atmosféra. Tohle určitě stojí za shlédnutí bez ohledu na to, zda Kafkovi rozumíte či ne. No a musel jsem ocenit čistotu angličtiny, která je na velmi vysoké úrovni.