Tango a Cash (1989)

Vtipná akčná komédia plná hlášok, vzájomného podpichovania a šialených vynálezov. Dokonca aj Stallone si urobil v tomto filme zo seba srandu.

Sissi a Yetti (2007)

Tento film som CHVÁLABOHU videl len v pôvodnom znení. Je jasné, že mimo nemecky hovoriacich krajín bude význam tohoto filmu nepochopený (až na skalných fanúšikov Bullyho a jeho Bullyparade), ale toto bola myslím si trefa do čierneho. I keď hrané skeče mali čo do seba, ani animovaná forma nijak nezaostáva. Na to, že ide o nemecký animovaný film, tak jeho vizuál v 3D CGI dopadol veľmi slušne. Je to síce Bullyho "najsprostejší" film, ale parádne som sa pobavil. Pre deti však vhodný nie je. :)

Wickie und die starken Männer (2009)

Hraná verzia Vikinga Vikiho dopadla výborne. Vďaka Bullymu má svoj typický šmrc veľkovýpravnosti, tak ako pri jeho predošlých filmoch, akurát, že v tomto prípade trošku ubudli rôzne "vulgárnosti", nakoľko ide o film určený aj pre mladšie publikum. Btw, Bully si tu celkom dobre strihol cameo ako zapisovateľ dejín zo Španielska. :)

Krakatit (1948)

Tam, kde pohorel remake, tam exceluje originál. Čudujem sa, že v oboch prípadoch bol ten istý režisér. Vynikajúce herecké výkony všetkých zúčastnených, najmä Höger, Linkers, či Florence Marly. Príbeh je správne dynamický, nie je zbytočne ponaťahovaný, aj keď občas sa mu upustila para, zato dobre ho dopĺňa grandiózny soundtrack. Akčné scény majú gule a strčia do vrecka veľa novších českých filmov, najmä z normalizačného obdobia. Už sa teším, až raz uvidím tento film v reštaurovanej podobe, ten upršaný a neogradovaný obraz na DVD mi pripadal ako čistá zlodejina.

Temné slunce (1980)

Ono by to bol celkom dobrý film, keby Brzobohatý nehral s prepáčením ako blbec (niekedy som mal dojem, že sa snaží kopírovať Högera), keby tam namiesto Vášaryovej hrala nejaká iná a lepšia herečka, keby tam nebola tá kvázi hippie-muzikálová scéna s marihuanou, keby boli tie "akčné" scény dynamické (mi pripadali všetci pri tých strielačkách ako zabrzdené brzdy), keby to nesmrdelo propagandou, keby to natočili v širokouhlom formáte 2,35:1, keby prvá časť nebola taká pribrzdená a nevýrazná, keby hudba nebola akýsi kvázi syntetický bordel, keby, keby, keby.... ale vizuálne efekty (matte painting, miniatúry) boli parádne, Hrušínsky bol tiež obstojný... ale toto všetko jednoducho nestačí k vysokému ohodnoteniu, tak sa musím uskromniť s tým nízkym... na odpad to ale nie je, na to tu máme trošku iných kandidátov.

Katka (2009)

Katka. Dokumentárny film Heleny Třeštíkovej o mapovaní života jednej narkomanky po dobu 13 rokov. To by možno bohate stačilo na to, aby si ktokoľvek predstavil, ako sa bude celý tento príbeh vyvíjať. Samozrejme súhlasím s názormi ľudí, ktorí dali 5 hviezdičiek, ako aj s ľuďmi, ktorí dali jednu, či dokonca odpad. Prečo? Je mi nad slnko jasné, že v rámci žánru "mapovací časozberný dokument" je Třeštíková jednoznačne talentovaná režisérka. Tam by nebol problém hneď z fleku našupovať 5 hviezdičkové ohodnotenie. Ale bohužiaľ na tých 5 hviezdičiek to ale nestačí, to by bolo až príliš jednoduché konštatovanie veci. Čo mi teda tento dokument dal? Nič. Prečo? Pretože to mapovanie človeka, ktorý bezcielne prežíva svoj život, hazardujúc so svojim zdravím a spoločenským postavením, točiacim sa v kruhu, jednoducho vyznelo ako prázdny videozáznam bez akéhokoľvek vysvetlenia. Ako už bolo spomenuté, o Katkinej minulosti sa tu človek toho moc nedozvie, čo vlastne robil jej otčim a podobne. Z tých úvodných slov môže človek len konštatovať, čo sa naozaj stalo. Chýbalo mi aj nejaké to sprievodné slovo, pretože ten príbeh, ktorý rozpráva sám za seba, bol akokeby nemý. To, že nakoniec neprišlo k žiadnemu zlepšeniu a tak vidíme voľný pád do naspodnejšieho dna, to takisto nie je veľmi zaujímavé, napísal to síce sám život, ale dať to do formy celovečerného dokumentu a šupnúť to dokonca do KINA, to bolo podľa mňa totálne zbytočné. Výpovednú hodnotu to nemá žiadnu. Vo filme napríklad okrem pár nevhodne formulovaný otázok, ktoré Třeštíková položila Katke, nevidíme nejaký zásah do deja, niečo v zmysle: "Katka, vybavím ti detox". Proste len bezslova špehuje životné peripetie squatujúcich narkomanov poza ich chrbáty. Od polovičky sa dokonca ani nedozvieme, ako prichádzali k peniazom k drogám. A keď Třeštíková bola svedkom toho, že Katke zobrali právo na rodičovstvo a práve ten, ktorý jej to decko spravil, sa správal, ako keby ani jeho nebolo. Nemohla ani vtedy Třeštíková zasiahnúť a povedať: "To dieťa je aj tvoje, rob niečo pre to". Akú má výpovednú hodnotu tento dokument? Má ukázať varovný prst mládeži "Bacha na drogy, dopadnete ako Katka"? Má autorka dojem, že cieľová skupina mladých, ktorí majú tendenciu spadnúť do tohoto dna uvidia tento dokument a zľaknú sa toho? Alebo že tá skupina mladých, ktorí už spadli do tohoto dna sa spamätá? Veľmi naivná predstava. Dokument ohodnocujem dvomi hviezdičkami, pretože bol spočiatku zaujímavý, ale na celovečerák to bolo nedobre zostrihané, bol na môj vkus prakticky nedynamický. A navyše, z rôznych článkov a rozhovorov som sa o tomto príbehu dozvedel oveľa viac, než zo samotného filmu, čo je veľmi smutné.

Cadillac Records (2008)

Nebol to zlý film, skôr naopak, veľmi výborný, len škoda, že pre väčšiu dramatizáciu trošku poprehadzovali fakty a skutočnosti. U mňa tým pádom slabšie 4 hviezdičky.

Erotikon (1929)

Kto by to bol povedal, že z takého bežného námetu sa dá vykresať úplne fantastický film. Videné asi 10x z DVD s Klusákovou hudbou a na slávnostnom otvorení Projektu 100 ročníka 2011 s hudobným doprovodom skupiny Forma (bravúrna hudba)... Škoda len technického stavu filmu...

Kuky se vrací (2010)

Famózne, zábavné, fantastické. Síce úplny top to nie je, ale milo prekvapil. Videné vďaka pojazdnému kinu. :)