Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

— Say "what" again, I dare you, I double dare you, motherfucker, say "what" one more Goddamn time! — Dokonalý film se skvělým scénářem a naprosto skvělými hláškami. Nejkultovnější z kultovních filmů 90. let. Vlastně jsem nenašel nic, co bych filmu vytknul a proto dávám nejvyšší hodnocení, protože tohle je jeden z mála filmů, co si to zaslouží. Navíc vidět tenhle film na velkém plátně bylo neskutečné. – (29.5.2014)

Dr. House (2004) (seriál)

I když většina dílů běží podle stejně šablony, je i tak Dr. House jeden z nejlepších a nejzábavnějších seriálů, který skvěle spojuje lékařské prostředí s detektivkou (House a Wilson inspirování Holmesem a Watsonem, tým řešící lékařské případy jako zločiny). Hvězdou téhle show je skvěle napsaná postava charismatického a sarkastického Dr. House v podání geniálního Hugha Laurieho.

Dinosaurus (2000)

Jedna z mých nejoblíbenějších disneyovek, která si mě získala, hlavně mou oblibou k dinosaurům. Animace spojená s reálným prostředím se mi moc líbila, plus skvělá hudba a fantastická výprava.

Jurský park 3 (2001)

Třetí Jurský park možná místy působí jako béčková napodobenina, mohu však říct, že jsem si ho užil. Prostředí opuštěného ostrova a temnější atmosféra jsou opět bezvadné, dinosauři ještě víc smrtící a navíc dojde i k impozantnímu souboji dvou titánů. Akce s dinosaury je náplní téměř celého filmu, poetické scény a morální ponaučení zde na rozdíl od jedničky a dvojky neexistují, a z herců celý film táhne prakticky jen Sam Neill, přesto se mi však trojka Jurského parku líbí a baví mě mnohem víc než novější pokračování série.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

S knižní předlohou má sice film stejnou snad jen základní kostru příběhu, přesto jde o důstojné pokračování, které tentokrát přináší mnohem více dinosaurů a akce, a do série přidává survival atmosféru opuštěného ostrova, která mě pohltila a dodnes patří k mým nejoblíbenějším prvkům série. Rovněž přináší hned několik památných scén, jako T-Rex v San Diegu, raptoři lovící ve vysoké trávě nebo scéna s tyrannosaury a obytným vozem. A najde se i čas na morální ponaučení. Ve výsledku je pokračování legendárního Jurského parku dobrý a povedený film, rozhodně nejde o žádnou propadákovou katastrofu, jak se zde snaží někteří přesvědčovat.

Batman začíná (2005)

— Why do we fall, sir? So that we can learn to pick ourselves up. — Christopher Nolan oživil filmového Temného rytíře a představil ho ve vynikajícím zpracování. Silná inspirace Rokem jedna vnáší do Batmanova mýtu silný realismus a také jeden z nejdůležitějších prvků Nolanovy trilogie; myšlenku Batmana jako věčného symbolu, se kterou pak skvěle pracuje i v následujících dílech. Christian Bale je jako Bruce Wayne naprosto dokonalý, stejně tak Michael Caine jako Alfred a Gary Oldman jako Jim Gordon – Nolan si zkrátka herce umí vybrat dokonale. Velmi se mi líbila i volba záporáků (opět obsazených skvělými herci) dokonale doplňujících hlavní motivy příběhu. Jedinou výtku mám k akci, která je kvůli zběsilé kameře a střihům celkem nepřehledná. Jinak je Batman Begins jedním z nejlepších komiksových filmů, který významně ovlivnil samotnou postavu Batmana, a začátkem dokonalé Nolanovy trilogie o Temném rytíři.

Hledá se Nemo (2003)

Nemo je bezpochyby jedním z nejlepších filmů od Pixaru, který ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla a stále zůstává audiovizuálním skvostem se skvělým příběhem a plejádou nezapomenutelných postav. Jako malý jsem tenhle film naprosto miloval a třikrát jsem na něm byl v kině. A i po letech zůstává jedním z mých nejoblíbenějších (nejen animovaných) filmů.

VALL-I (2008)

Dojemný film, ve kterém se sice moc nemluví, zato však nese neuvěřitelně důležité poselství, které se s každým uplynulým rokem stává důležitějším a naléhavějším.

Auta (2006)

Auta jsou klasika plná nezapomenutelných charakterů s parádním soundtrackem, skvělým humorem a špičkovou nadčasovou animací. Auta jsou jeden z nejlepších animáků od Pixaru a jedním z mých nejoblíbenějších animáků vůbec. Pojí se mi k němu totiž nádherná nostalgie. Svět, kde žijí jenom auta se mi jako malému neuvěřitelně líbil. Tomuhle filmu vážně není co vytknout.

Batman vs. Red Hood (2010)

Jeden z nejlepších Batmanovských animáků co jsem viděl. Hlavně díky příběhu, který je naprosto skvělý. Dospělý film, který se nebojí krve ani brutality. Zkrátka Batman jak má být. Jelikož jde o adaptaci dvou z nejslavnějších a nejdůležitějších batmanovských příběhů, neodpustím si srovnání s předlohou. A překvapivě vítězí filmová adaptace. Jak Robinova smrt, tak jeho vzkříšení jsou mnohem lépe, efektivněji a jednodušeji zobrazeny právě ve filmové verzi.