„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Pekný dozvuk (1970) toho, ako mali naši filmári "našlápnuto", kým prišli tanky (1968). Už o rok neskôr by im neprešla ani tá z diaľky obnažená Janžurová, ergo "půl metráku telecího". Ale dnes to má význam už len pre toho filmového diváka, ktorý to videl v mladosti a potrebuje si pofúkať nostalgiu.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Hoci som pamätník, tento film ma z nejakých dôvodov v tých dobách obišiel. Veľmi som sa naň tešil, pretože mám veľmi rád humor Limonádového Joea, Tajomného hradu v Karpatoch alebo Adély. Ale sklamanie bolo veľké. Ak niekto považuje hlášku "my všichni jsme tady Gogo" za vtipnú, tak si to dokážem vysvetliť iba silnou nostalgiou na časy, kedy sa u nás niektoré žánre točiť nemohli, a tak sa autori realizovali aspoň v paródiách. Potešili ma len klasické Saudkove ilustrácie. Idem si pustiť Kdo chce zabít Jessii, ktorý krásne funguje.

Total Balalaika Show (1994) (koncert)

Šialený dobový dokument o Európe tesne po páde železnej opony. Tá naivná eufória z (dočasného) zániku blokov. Fakt by som chcel vedieť, čo sa odohrávalo v hlavách Alexandrovcov, keď počas ich patetických kusov pred nimi poskakuje fínsky šašo s gitarou. Dnes by niečo také nebolo možné.

Yesterday (2019)

Áno romantická linka je prvoplánová, a celý film stojí na jedinom nápade, ale ten nápad je výživný. Najlepšie sú pasáže s prvými pokusmi predviesť vlastnej rodine Hey Jude, a potom žraločia hudobná producentka. Poteší aj linka s Edom Sheeranom.

Doktor Živago (1965)

Zo začiatku som tomu neveril, ale akonáhle sa Živago ocitol vo vlastnom meštianskom dome spolu s ďalšími 15 rodinami, začalo to byť "sovietske". Skvelé pasáže, kedy ako utečenci prežívali vo vidieckom šľachtickom sídle, zamrznutom v čase aj v námraze.

Lov (2020)

Kultúrna vojna medzi demokratmi a republikánmi nikdy nebola názornejšia! (Poučenie: nezdieľajte tie blbosti na sociálnych sieťach, je to fakt nebezpečné!)

Láska a příšery (2020)

Pekné lineárne dobrodružstvo, ktoré sa na nič nehrá a má peknú grafiku - podobne to zvládol Mandalorian. Pol hviezdičky naviac za hustý výskyt rádioamatérskych staníc Kenwood a Yaesu.

Badnaam Gali (2019)

Názov filmu znamená "ulička so zlým menom". Hoci filmové postavy nepretržite miešajú angličtinu a svoje jazyky, slovo badnaam nie je odvodené z angličtiny (bad name), ale zo starovekej perzštiny, kde slovo badnâm znamená "zlé meno", resp. "nechvalnu známosť". https://en.wiktionary.org/wiki/बदनाम

Dobrodružstvá čerta Brumtelesa (1969) (seriál)

Prvá televízna rozprávka, ktorá mi utkvela v pamäti. Je to niekde dostupné? Pamätám si len úryvok zvučky (čert-čert-Brumteles) a skutočnosť, že Brumteles mal strašne rád železo, takže napríklad oblizoval lokomotívu.

Dark Waters (2019)

Keď sa na mňa občas obrátia miestni občania, ktorých trápi nejaká environmentálna kauza, tak moja prvá aktivistická rada obvykle znie: "Rozmyslite si, či ste ochotní tomu venovať tak desať až dvadsať rokov života". A že akokoľvek to dopadne, budú ich obviňovať tí, za ktorých záujmy chcú bojovať. Obvykle neveria, "veď je to len jedna skládka/diaľnica/priehrada". Tento silný film je dôkazom, že to isté platí aj v starých demokraciách.