Lotrando a Zubejda (1996)

Karel Čapek, jako autor povinné četby v našich školách. Pohádkový příběh se dětem 2. ročníku ZŠ tůze líbil.

Život v divočině (2000) (seriál)

Přírodovědný dokumentární cyklus o Jižní Americe. Při koukání na film se mi připomíná moje zkouška z Jižní Ameriky na přírodovědecké fakultě. Milovaný profesor, milovaný kontinent - tak jak to asi mohlo dopadnout? :-)

Vyměřený čas (2011)

Každý máme vyměřený čas. Na rozdíl od filmu v tom reálném světě jen tušíme, kolika by se dalo dožít. Ale jednou to přijde. Spravedlivě - ke každému. ¤¤¤ Jak využít vyměřený čas, když nevím, zda ještě zítra budu? No, záleží na tom, čemu věřím... ¤¤¤ Touha po věčnosti? Ano, máme ji v sobě. Lze získat věčnost? Ano, v porovnání s filmem ji však může získat každý. Zdarma. ¤¤¤ Časové zóny mi nápadně připomínají kastovnictví v hinduismu (nejen tam).

Jack Holborn (1981) (seriál)

Nic jsem od tohoto seriálu závratného nečekal. Snažil jsem se navázat na předchozí seriály, na které koukáme spolu s dětmi. Ale musím říci, že mne nakonec překvapil. Přijemně. Neztotožňuji se totiž s filmy, které propagují vrahy a zloděje jako hrdiny, s nimiž se dětská duše ztotožňuje. Mám na mysli piráty a podobnou sebranku. Kapitán pirátské lodi byl i v tomto příběhu vlastně sympaťák, ale průběh byl překvapivě normálnější než dnes běžné šablony. Zlo zůstalo zlem. Nalezenec Jack se nenadchl pro piráty a jejich způsob života, stále si byl vědom, že tohle není dobrá cesta. Jednotlivé postavy nebyly černobílé. Na hlavních hrdinech byly k nalezení i nevhodné vlastnosti, stejně tak na "zlých" pirátech bylo vidět, že jsou to jen lidé, kteří také umějí být fajnoví, přátelští, dobří. Jen se rozhodli a setrvávají na špatné cestě. Příběh, který vypadá tuctově a mnohým se tak asi i bude znát, vyzdvihuji a proto i hodnotím vysoko.

Babička (1940)

Povinná četba pro 5. ročníky základní školy. Dětem se to líbilo. Ono mít prima babičku, to se hodí.

Osudová láska (1992) (TV film)

Měl jsem možnost zažít přednášku Tomáše Řeháka pro školy o AIDS, sexu a partnerských vztazích. O nemoci AIDS jsem se měl co učit. Pak jsem viděl tenhle film a je mi děsně líto, že je téměř neznámý. Nejen že je natočen podle skutečné události, ale navíc je i velmi přesvědčivě zahrán. Takže se mi při filmu vybavovaly útržky přednášky, znovu jsem viděl fotografie lidí, kteří touto nemocí tolik zkoušeli. Budete-li mít možnost jej vidět, podívejte se. Alison Gerz zemřela v roce uvedení tohoto filmu na plátna kin... ve svých 26 letech... 10 let po nakažení virem HIV...

Egypťan Sinuhet (1954)

Film, který shlédly 9. ročníky ZŠ. Kdyby se na film dívali každý sám doma, možná by se některým scénám nesmáli. Ale ano: 60 let od natočení filmu už se zkrátka dá poznat. Nejen v technickém zpracování. I v patetičnosti. To děcka dovedlo pobavit nejvíce. Pokud jde o mne, knihu Egypťan Sinuhet jsem kdysi zhltnul jako malinu. Styl Waltariho pro mne byl objev nového světadílu mého literárního světa. Mám rád příběh Achnatona. V době, kdy jsem knihu četl, jsem křesťan ještě nebyl, a už tehdy mi byl Achnaton velmi sympatický a jeho neviditelný milostivý bůh mne dráždivě přitahoval...

Princ a chuďas (1971) (TV film)

Film na motivy povinné četby autora Marka Twaina promítnut 8. ročníkům. Bylo to na ně dlouhé a "černobílé", jak se dali žáci slyšet. Dějový námět, který se opakuje v mnoha jiných knihách. Přesto můj oblíbený film v krásném českém zpracování pana Ráži.

Ostrov pokladů (1972)

Robert Louis Stevenson, autor povinné četby pro 6. ročníky ZŠ. Dnes už klasika. Zájem děcek při projekci hodnotím jako průměrný. ¤¤¤ Věděli jste, že tento dobrodružný román o ostrově napsal Stevenson během jeho ozdravného pobytu ve Švýcarsku, a že za řadu let se on sám přestěhoval na ostrov v Tichém oceánu, kde i zemřel?

My tři a pes z Pětipes (1971)

Václav Čtvrtek, autor povinné četby pro 3. ročníky ZŠ. Reakce třeťáků po shlédnutí tohoto filmu byla obdobná jako již existující komentáře Film ani nenadchl, ani to nebyl propadák. ¤¤¤ Více než seznámení se s tímto filmem doporučuji se seznámit s životním příběhem samotného autora. Přes Odkazy na Wikipedii se dostanete s dokumentárnímu snímku ČT. Zajímavý člověk, jímavý životní příběh.