Moolaadé (2004)

Skvělý film o Africe (konkrétně Burkině Faso) na pokraji proměn, střetu tradicí s moderním myšlením a ženských právech. Pro filmové fajnšmekry velmi kvalitní film. Pro ty, kteří se o Afriku zajímají jako já i něco víc.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Skvělý pohled na válečný konflikt a jeden z mála filmů o Afrických válkách. Naštěstí se takových filmů točí stále víc a víc. Absence amerického patriotismu filmu rozhodně prospívá. V Mogadishu se Somálcům podařilo přesně to, co se Iráčanům v Bagdádu nepovedlo. Proto také Spojené Státy od roku 1993 přistupují ke každému konfiktu v Africe velmi opatrně.

Na plovárně (1998) (pořad)

Neskutečně příjemný a inteligentní pořad se zajímavými hostmi plus skvělý Marek Eben.

Lidé z předměstí (1989)

Pro mě absolutně kultovní komedie. Skvělá parodie na typické americké bílé předměstí a sousedské vztahy. Po celou dobu jsem měl pusu od ucha do ucha.

Showtime (2002)

Čekal jsem, že to bude hodně horší, takže jsem spokojený. Příjemná komedie na sobotní večer. Eddie Murphy byl místy hodně dobrý. It's showtime.

Hamouni (1994)

Klasická pohodová komedie s krásnou Olivií d'Abo a mrzutým Kirkem Douglasem a samozřejmě taky s obvykle roztěkaným Michaelem J. Foxem.

Žhavé výstřely (1991)

Legendární parodie a zároveň film, který by měl být v učebnici pod kapitolou "Jak natočit kvalitní a vtipnou parodii". Řada vtípků a gagů ze Žhavých výstřelů se už stala legendárními, mj. když si kadeti dávají pohov nebo Lloyd Bridges a jeho tělo z různých kovových slitin. Někdy se ty vtípky valí tak rychle, že to nestačíte sledovat.

Vítr nás odvane (1999)

Krásný poetický film. Kdo si ho chce užít, musí být celé dvě hodiny v dobrém psychickém stavu, soustředěný, klidný. Film plyne klidným, pomalým tempem. Nic pro skalní příznivce amerických akčních produkcí. Je to navíc hodně symbolický a také trochu tajemný film, u kterého je třeba číst neustále mezi řádky. Zde není všechno černobílé a jednoduché. Stejně na konci nedostaneme odpovědi na všechny otázky a o to právě jde. Je to jeden s těch filmů, po kterém zůstanete pár minut sedět a přemýšlet o něm. Snímek může být také různě chápán: jako oslava života, jako sonda do života dnešního Íránu, jako střet dvou typů úplně odlišných lidí, jako úvaha o hranicích lidské etiky nebo třeba úplně jinak.

Billy Madison (1995)

Pohodová odpolední komedie. Je tam sice pár nepovedených vtípků, ale taky jsem se párkrát dobře zasmál a hlavně, po dobu celého filmu jsem měl takový ten příjemný pocit, jako při sledování Happyho Gilmorea. Rád bych někdy viděl Adama Sandlera v psychologickém dramatu, ale tuším, že je patrně odsouzen hrát jenom komediální role. Pokud však bude točit filmy jako Billy Madison nebo Happy Gilmore, tak to ale vůbec nevadí, ba naopak.

Sexuální rekonstrukce (2003)

Takhle vypadá moderní konverzační filmařina. Zajímavý příběh o vztazích čtyř mladých lidí, o upřímnosti, ale také o morálních hodnotách a manipulaci. "Moralists have no place in an art gallery" napsala jednou Han Suyin a má pravdu. Horší je, když se váš život změní v takovou galérii umění.