Akta X (1993) (seriál)

Seriál NELZE HODNOTIT POUZE PO PRVNÍCH 2-3 SÉRIÍCH, protože spousta věcí z minulosti je vysvětlena právě v posledních sériích a ty dávají celému seriálu docela jiný hlubší rozměr. Mimo to bych doporučil všem shlédnout velmi zábavný 13. díl lX. série s názvem Improbable (Nepravděpodobné, premiéru měl v ČR až 3.9.2013 na Prima COOL), kde hostuje Burt Reynolds v roli tajemného hráče a to celé v hudebním rytmu cha-cha... V druhé polovině 90ých let jsme to žrali všichni, přesněji bylo nám kolem 20i, chodili jsem na vysokou a žádný díl nám nesměl utéct. I. až V. série je jistě skvělá i dnes za 4 hvězdičky. Pak přišel Akta X - Film (1998), po kterém následují série VI. a VII., které jsou ještě o třídy výš, takže za 5 hvězdiček, v posledním díle VII. série Requiem je Fox Mulder (David Duchovny) "unesen mimozemšťany". Poslední 2 série Vlll. (v ČR s dabingem až 2008) a lX. (v ČR s dabingem až 2013) jsem viděl poprvé až v TV na Prima Cool. Rozměrově je zase o kus dál, navíc do seriálu vstoupí 2 nové postavy, agent John Doggett (Robert Patrick) a k němu agentka Monica Reyesová (Annabeth Gish), přesto ani tady nic neztratil ze svého lesku... i když už mi některé díly trochu připomínají vyšetřování vražd Gilem Grissomem (William L. Petersen) z Kriminálky Las Vegas, vypovídá to o době natáčení těchto sérií seriálu, kdy začátkem tisíciletí jeden fenomén nahradil druhý. I tak stále za 5 hvězdiček. A krom toho všeho Dana Scully (Gillian Anderson) vyrostla do krásy, no uznejte. A pak přišly ještě další 2 série v letech 2016 a 2018. Všichni jsou o něco starší, ale záhady se dějí dál.

Mechanik zabiják (2011)

Ke zlomu dojde až zhruba v 60é minutě a najednou je z toho slušná akční podívaná ve stylu MiP, které ovšem předchází celkem plitká hodinka, během které se téměř nic neděje, v podstatě jen vykrystalizuje, že syn chce pomstít otce. Tohle nezachrání ani nadprůměrný Jason Statham. Takže celkově je z toho dejme tomu takový průměrný akčňák na sobotní odpoledne.

Král Škorpión: Vzestup Říše (2008) odpad!

Všichni si pamatují ze základní školy, i ti co spali nebo nevnímali, že byla někdy nějaká doba železná. Dlouho před ní už existovala na území dnešního Iráku Akkadská říše, kde se odehrává příběh tohoto filmu. Takže filmoví bojovníci už mají skvělé meče a sekery, šípy a oštěpy s kovovými hroty, na dřevěné opravdu nevypadají, po palácích je vidět spousta kovových nádob a nádobí... A o čem že to je? Je to takový Karate Kid ve starověku a hodně nepovedený.

Odpor (2008)

Nejsem úplný fanda válečných snímků, takže jsem shlédl až v TV. Je to víc o mezilidských vztazích a problémech lidí ukrývajících se v lesním táboře než přímo o nacistické hrozbě. Že jde skutečně o válečný film, o tom přesvědčí až závěrečná filmová scéna. Té však předchází celkem blátivé 3/4 ze 131 minut filmu. Kdyby někoho napadlo to sestříhal na 90 minut, tak by šlo o velmi slušný kousek. Daniel Craig je univerzální herec, který umí i projevit emoce, na rozdíl od sterilního Bonda, takže role rváče a vůdce je v jeho podání uvěřitelná.

Bourneovo ultimátum (2007)

Je to opravdu rychlé, dynamické, na zdlouhavé debaty a ošetřování ran není moc prostoru. Počáteční perfektní honička na londýnském nádraží Waterloo, kde se snad filmovalo i za plného provozu (všiml jsem si, že pár kolem jdoucích se dívalo do kamery). Následuje honička v Maroku po střechách staré zástavbu, je to opravdu působivé, tak jako v bondovkách. Viděl jsem to až s delším odstupem od předchozích dvou dílů, každopádně tento díl je vrcholem celé trilogie. Na rozdíl od druhého dílu zde dostala mnohem víc prostoru skvělá Julia Stiles, pro kterou já osobně mám velkou slabost. Titulní song od Mobyho "Extreme Ways“ byl jednoznačně šťastný výběr.

Chceš mě, chci tě (2009)

Po filmu P.S. Miluji Tě (2007) je to pro mě podruhé, co vidím Gerarda Butlera v komediální roli. Do teď jsem ho měl zafixovaného spíš jako drsňáka a hlavně Sparťana. Nejen Gerard jako šovinistický frajer, ale celý film je velice zábavný, většina narážek a dialogů je na téma sex. Až na ten konec, on je vlastně od začátku tak nějak očekávaný, přesto celý dojem trochu pokazí. 70%

Až tak moc tě nežere (2009)

Film plný oblíbených hereček a herců, ale nikdo nijak zvlášť nevyniká. Jako celek však působí kompaktně. Je to typická romantika hlavně pro ženy, je to takové o ničem a přesto o všem, o vztazích, o rozchodech a o manželství, do jisté míry vás to donutí zamyslet se i nad svým vztahem, tak to aspoň zapůsobilo na mě. Nejen v sobotu odpoledne, ale i večer bych se na to vydržel se svou druhou drahou polovičkou opět někdy dívat.

Místo činu - Hamburk - Nickův zákon (2013) (epizoda)

Místo činu je už od 80ých let stále slušný standard (západo)německých kriminálek. Komisař Nick Tschiller (Til Schweiger) ale není Shimanski, jakoby to ani nebyl on, v této filmové produkci herecky nijak nevyniká, prostě standard. Padoucha tu hraje Mark Waschke, kterého v Česku známe především z koprodukčního Habermannova mlýna, kde hrál Karla Habermanna.

Schimanski - Pokrevní bratři (1997) (epizoda)

Schimanski 02, celkově už 31. Parádní jízda pokračuje. V tomto díle si zahrál dnes velmi populární rakouský herec a držitel 2 Oscarů Christoph Waltz (nyní dvorní herec Qentina Tarantina), zde hraje trestance a korunního svědka, kterého Shimanski převáži z vězení v Belgii do Německa k výslechu. Pro Schimiho typická zbrklost a unáhlenost však celou cestu zkomplikuje. Je to další pokračování legendy z 80ých let, takže nechybí typické popíjení plechovkového i lahvového piva, ranní kocovina, rvačka, přestřelka ani honička v autech. Navíc se zde na chvíli naživo mihne i Chris Rea se svou tehdejší hitovkou Blue Cafe. Jeden z nejlepších dílů celé série.

Schimanski - Šichta v šachtě (2008) (epizoda)

Schimanski 15, celkově už 44. Schimi se probudí na zemi, protože se mu zdálo, jak létal na rogalu, jak končil poslední díl původní série Místo činu - Případ Schimanski (1991). Už jsou z nich dědkové, Schimi jede vyzvednout Hanschena a jedou spolu do Holandska chytat ryby, tak to začíná a tak to i končí. Na začátku je nalezena mrtvá nevěsta na šachtě, kde už probíhají jen prohlídky. Postupně se ukáže, že už po potratu nemohla mít děti a že tak trochu dealovala, aby si mohla pořídit kadeřnictví. Opět se to prolíná s jedním starým Schimiho případem. Tentokrát je tam hodně nostalgie za zavřené ocelárny a tohle už je ze současnosti, je to poznat podle řady policejních Passatů 6. generace. I Hunger už v něm jezdí, odložil staré Mondeo. A Hanschen nakonec chytí opravdového macka kapra. 6/10