Akta X (TV seriál)

Akty X

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1993, 202x45 min

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea, William B. Davis, James Pickens Jr., Cliff De Young, Gabrielle Rose, Doug Hutchison, Donal Logue, Carrie Snodgress, Donald Gibb, Claire Stansfield, Michael MacRae, Andrew Airlie, Barry Primus, Veena Sood, Blu Mankuma, Xander Berkeley, Felicity Huffman, Ken Kirzinger, Ed Lauter, Susanna Thompson, Marshall Bell, Harriet Sansom Harris, Amanda Pays, Mark Sheppard, Keegan MacIntosh, Brad Dourif, Don S. Davis, Robyn Lively, Floyd 'Red Crow' Westerman, Alan Dale, Suleka Mathew, Sarah Strange, Octavia Spencer, Leon Russom, Titus Welliver, Aaron Paul, Dean Norris, Zuleikha Robinson, Laurie Holden, Vincent Schiavelli, Garret Dillahunt, Karin Konoval, Michael Chieffo, Henry Mah, April Grace, Michael Welch, Ken Jenkins, Valarie Pettiford, Kathryn Joosten, Sharon Madden, Heather Charles, Seth Green, Adam Baldwin, Kate Luyben, A. J. Buckley, Glenn Morshower, Anthony Rapp, Brian Thompson, Christine Willes, Catherine Lough Haggquist, Danielle Savre, Jesse L. Martin, David Faustino, Aaron Poole, Kiara Hunter, Carrie Hamilton, Bellamy Young, Penny Johnson, Brian Leckner, Paul McGillion, Chris Carter, Roz Witt, Derick Alexander, Maria Luisa Cianni, Michael Berryman, Constance Zimmer, Gary Grubbs, Mimi Rogers, Karl T. Wright, Caroline Lagerfelt, Michael O'Neill, Tara Karsian, Ernie Lively, Justine Miceli, Brian Poth, Cara Jedell, Hallie Lambert, Samaire Armstrong, Cody Lightning, Cary Elwes, Shaun Johnston, Danny Trejo, Peter LaCroix, Scott Hylands, Grant Heslov, Kellie Waymire, Mike Gomez, Noel Gugliemi, Perrey Reeves, Gabrielle Miller, Chad Lindberg, Phoebe Price, Marshall Manesh, Lance Henriksen, Channon Roe, Krista Allen, Thomas Kopache, Kenneth Tigar, Jose Yenque, Brent Sexton, Randy Oglesby, CCH Pounder, John Hawkes, Jack Black, Andy Umberger, Michael Bublé, Shawnee Smith, David Grohl, Steven Williams, Lucy Lawless, Jack McGee, Chris Ellis, Guy Torry, Scott Alan Smith, Robin Mossley, Judith Hoag, Don Swayze, Lucy Liu, Jim Beaver, Kevin Zegers, Myles Ferguson, Lily Tomlin, Merrilyn Gann, Leland Orser, Tegan Moss, Bruce Campbell, Frances Fisher, Michal Suchánek, Raymond Cruz, Wendy Gazelle, Allison Smith, Veronica Cartwright, Ty Olsson, Kett Turton, Kathy Griffin, David Cubitt, Sherri Howard, Giovanni Ribisi, Sam Anderson, Robert LaSardo, Roger R. Cross, Rodney Rowland, Callum Keith Rennie, Hrothgar Mathews, Paul Bittante, Hiro Kanagawa, Gery Hetherington, Vladimír Kulich, Greg Anderson, Catherine Dent, Benito Martinez, Wade Williams, Judson Mills, Deep Roy, Nora Dunn, Michael Horse, James Morrison, R. Lee Ermey, Paul Sand, Ashlyn Gere, Max Kasch, Shayn Solberg, Donny James Lucas, Daniel Quinn, David Bowe, Dwight Hicks, Alyson Reed, Ricky Jay, Michael Emerson, Kim Darby, Tom Bower, Peter Macdissi, Phillip MacKenzie, Jan Rubeš st., Fredric Lehne, Melinda McGraw, Victoria Jackson, Richard Beymer, Maggie Wheeler, Zakes Mokae, Timothy Agee, Chad Donella, Neal McDonough, Roy Thinnes, Lance Guest, John Pyper-Ferguson, Chad Willett, Dale Dickey, David Hay, Willie Garson, Kirk B. R. Woller, Lynda Boyd, Tracy Middendorf, Sydney Lassick, Arthur J. Nascarella, Sonny Surowiec, Rob Freeman, Peter Stebbings, Tobin Bell, Tom McBeath, Richard Ruccolo, Dan Shea, Trevor Goddard, James Logan, Steve Rankin, Darin Cooper, Walter Phelan, Michael Shamus Wiles, Joe Sabatino, Vic Trevino, Jim Cody Williams, Brian Markinson, James Parks, Romy Windsor, Barbara Patrick, Nick Lashaway, Burt Reynolds, Jeff Kober, Charles Cioffi, Ana Maria Lagasca, Ann Dowd, Tom Butler, Rachel Winfree, Scott Wilson, C. Ernst Harth, Gerard Plunkett, Luke Wilson, William O'Leary, Angela Paton, John Kapelos, Jerry Hardin, Raye Birk, Jed Rees, Anne-Marie Johnson, Stephen Snedden, Christopher Neiman, Jonathan Silver Scott, Amanda Tapping, Colin Lawrence, James Otis, Michael Rogers, Nicholas Worth, Michael McGrady, Sarah-Jane Redmond, Christopher Stapleton, Dick Anthony Williams, Keith Coulouris, Jennifer Hetrick, David Lovgren, Duncan Fraser, Cyril O'Reilly, Natalie Radford, Eric Keenleyside, Randall 'Tex' Cobb, Thomas Rosales Jr., William Lucking, Jamil Walker Smith, William MacDonald, Jordan Marder, Ed Beechner, Saxon Trainor, Colin Cunningham, Greg Ellis, Mindy Seeger, Brittany Tiplady, Darren E. Burrows, Valente Rodriguez, Denise Crosby, Lisa Darr, Conrad Roberts, Robert Moloney, Ramón Franco, Michael Fairman, William Gibson, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Stuart Charno, Rob Van Dam, Eric Nenninger, Del Zamora, Tara Buck, David Groh, Bruce A. Young, O-Lan Jones, Jon Gries, Ellie Harvie, Tim Progosh, Sab Shimono, Dan Lett, John Aylward, Charles Rocket, David Barry Gray, R.D. Call, Shia LaBeouf, Casey Biggs, Mo Gallini, Brian George, Anthony Heald, James Remar, Ray McKinnon, Gregory Sierra, Perla Walter, Lucia Walters, Bernard White, Michael Kopsa, Denis Forest, Kevin Weisman, Erich Anderson, Roger W. Morrissey, Vyto Ruginis, Spencer Garrett, Richard Cox, Brent Butt, Rob LaBelle, Jerry Wasserman, David Lewis, Kevin McNulty, Peter Bryant, Louise Latham, Ashley Edner, Martin Ferrero, Chris Fogleman, Dan Zukovic, Michael Ensign, George Murdock, Susannah Hoffmann, Robert Ito

Přinejmenším za první 2 řady si určitě 5 hvězdiček zaslouží. Jednoznačně nejlepší mysteriózní seriál, ve své době navíc hodně originální a navíc pro tohle ufounsko a tajemno mám vždycky slabost, i když většinou sdílím spíš Scullyové pohled na věc, ale o to víc mě baví Mulder :-).(19.12.2003)

X Files jsou legenda. První velký mysteriózní a konspirační seriál, celosvětový hit, nezapomenutelné nejen hlášky nebo scény, ale i celé díly. A možná je dobře, že je u nás nedávali až do konce. I když, konce, kdo ví jestli :)(19.4.2003)

Jeden z dnes již kultovních a mysteriózních seriálů, v němž podivín a lehký naivka Mulder společně se skeptickou Scullyovou řešili odložené případy ze složky Akt-X šmrncnutý dávkou paranormálních jevů, konspiračních spiknutích a Mulderova ironického humoru. Tento seriál jsem poprvé viděl v naší televizi a nezapomenu na tajemný nádech, který se při sledování vyšetřování hlavních hrdinů valil z každého temného zákoutí. Kvalita dílů kolísala, což je ostatně u seriálů na několik sérií vcelku častý jev, ale celkově se jedná o nadprůměrnou záležitost. Při honu za tajemnými bytostmi jsem pořád čekal, že se mezi Mulderem a Scullyovou uskuteční nějaké intimní sblížení, přeci jen určité jiskření tam bylo, ale Chris Carter byl jiného názoru. Nezapomenutelný je pak pan Cancerman, hláška "The truth is out there" a samotná Gillian Anderson, která se mi líbila už jen kvůli svým vnadům, jež však v seriálu neuvidíte. Hudební doprovod složil Mark Snow, znám je především úvodní motiv Materia Primoris: The X-Files Theme. (8/10)(16.6.2003)

Búúú! Mezi Mulderem a Scullyovou k ničemu nedošlo! :-) Tedy vlastně došlo, ale jinak! Jinak, až ve filmu! Nechám toho :P Kromě temnoty nabízí seriál i odzbrojující humor z úst agenta Muldera, což je moc dobře! NEBOJTE SE, ZA PADESÁT LET NEPŘIŠLO Z BRITÁNIE NIC ŠPATNÉHO. KROMĚ SPICE GIRLS :)))(22.5.2003)

K dokonalosti tomuhle seriálu chybí málo, snad jen - méně dílů. Každá nová série je čím dál slabší a stále víc a víc se "vaří z vody". Bohužel, protože minimálně první 2 série byly tutově za 5 hvězdiček.(24.1.2003)

Někdy nejlepší seriál všech dob a jindy nudný a zdlouhavý hodinový pořad a o blbostech. Naštěstí to první velmi převládá a najde se málo podobných seriálů, které byli tak dobré jako tento. Krajní meze byli ujetárna a toto bylo opravdu mrazivé...(14.8.2004)

Jeden z mála seriálu, který jsem tehdy opravdu pravidelně sledoval. Bohůžel neušel tomu, že si tvůrci dali tu práci využít potencial celkem zajímavě rozjetého tématu a v posledních třech sériích je to bohůžel znát, že vařej z již jednou převařené vody. Mulder a Scully - nezapomenutelná dvojka, kteří se k sobě jasně hodili i když to na první pohled nebylo znát a výborně se doplňovali. Nakonec to vyznívá, že za vším stojí americká vláda...a možná že na tom přeci jenom něco bude. Ač tak či tak Akta X je seriál, který se objevil, svojí kritikou na vládu pohoršil ale hlavně zaujal svojí myšlenkou. (86%)(14.10.2006)

Akta X jsou pro mne obrovským kultem. Měl jsem je rád jako malej - tehdy jsem se směl koukat jenom občas (když jsem nezlobil), a k těm několika dílům si dodnes živě pamatuju události, které se při jejich sledování děly (co jsem měl ten den k večeři, s čim jsem si předtím hrál apod), svým domácím zvířátkům (morčatům) jsem tehdy dal jména "Dejna" a "Fox"... prostě srdeční záležitost. A líbí se mi i dnes (mám v plánu postupně zhlédnout všechny série), ačkoli se na ně koukám již kritičtějšíma očima, než před těmi 12 lety. 1.série: Obsahuje jak plno nezapomenutelných epizod, tak několik propadáků. Mytologie v prvním období je pouze lehce naťuknutá, v dalších sériích je mnohem lepší. Nej díly: Squeeze, Ice, Darkness Falls. 2.série: Epizody mají velice vysokou úroveň, vyloženě slabých je minimum. Mytologie je už slušně rozehraná. Nej díly: Die Hand Die Verletzt, Dod Kalm, Humbug. 3.série: Počet dobrých a slabších dílů je vyrovnaný, častěji se vyskytují humorně laděné epizody (což mi moc nevyhovuje). Mytologie velice dobrá. Nej díly: Grotesque, Pusher, Oubliette. 4.série: Vysoká kvalita epizod, většina dílů nepostrádá dobrou atmosféru, Mulderovy hlášky ji neruší, ale působí jako koření v ne zrovna humorných částech. Mytologie také velice dobrá. Nej díly: Home, Small Potatoes, Leonard Betts. Na dalších sériích pracuji :)(14.8.2007)

Rozpočet $1,5milióna na epizódu║ __Jedným slovom- "Famózne!" Tento seriál my učaril od samého začiatku, aj keď ďalšie série počnúc od dvojky už nedosahovali úrovne nastavenej prvou sériou, bolo stále na čo pozerať a hlavne si lámať hlavu čo by z toho mohla byť aj pravda. Fox Mulder pre Davida Duchovny a Diana Scully pre Gillian Anderson sa stali ich životnými úlohami. Pri tomto seriály sa vystriedalo mnoho režisérov ale hlavným ťahúňom bol vždy Chris Carter, okrem neho z tých známejších sa na nom podieľali aj James Wong(Nezvratný osud) - Dwight H. Little - Rob Bowman(Akty X : Film).(13.1.2008)

Viděla jsem spoustu dílů .. ale některé byly tak slabé, že bych je raději neviděla.(25.5.2008)

Akta X jsou oscilátor kvality díl od dílu a takovou "Gumpovskou bonboniérou v praxi". Nikdy totiž nevíte jak (ne)chutný bonbón si vytáhnete, můžete to být průměrné sci-fi, nejatmosferičtější horror vašeho života, ničím nezajímavý temný thiller či komedie k popukání kde tvůrci trefně střílejí do vlastních řad. A je zcela jedno zda zrovna koukáte na první či devátou sérii; geniální díl stejně jako ten odpadový si můžete vytáhnout v kterékoli z nich. Cca jedna třetina epizod jsou dějotvorné, zbytek jsou samostatně stojící počiny. První série sice obsahuje několik vůbec nejlepších epizod, ale také hned pár nejhorších a spíše si to ještě hledá tu svou cestu. Druhá, třetí a čtvrtá už jsou ty Akta X jak je má většina nostalgicky zafixována. Pátá se šestou jsou pak naprostým vrcholem. Sedmá kvalitativně o něco klesla, změnila místo natáčení a z temných epizod tu a tam odlehčených uvolněnějšími díly udělala přesný opak, je primárně komediální. Pilot (1x00) 4/5 - Deep Throat (1x01) 2/5 Laciný a nudný úvod do mytologie Akt X. Squeeze (1x02) 5/5 Já rád játra, ty rád játra, Pilot rád játra. Conduit (1x03) 4/5 První z náznaků později hodně frekventovaného "únosového" tématu. Narozdíl od většiny z nich však výborně zpracován. The Jersey Devil (1x04) 3/5 Zajímavý námět tvůrci dokázali využít jen na začátku a na konci. Průměrný díl, který mohl (a měl) být mnohem lepší a kratší. Shadows (1x05) 3/5 Psychokineze si zasloužila lepší entrée na scénu. Rutinérská epizoda. Ghost in the Machine (1x06) 2/5 Velmi slabá, s odstupem času až směšná, variace na stroj s vlastním rozumem. Nuda. Ice (1x07) 5/5 "We´re not who we are..." Aneb jak to dopadne, když natočíte variaci na Věc v kulisách Akt X. Jednoduše fenomenálně. Space (1x08) 3/5 Mohlo jít o výtečný díl, kdyby režisér nepojal nadpřirozené prvky tak směšně. Fallen Angel (1x09) 4/5 Mulder vs armáda a průzkum místa možného dopadu "však-vy-víte-čeho". Eve (1x10) 5/5 "We just knew..." Fire (1x11) 4/5 Má-li žhář styl je radost sledovat ho při práci. Beyond the Sea (1x12) 5/5 Když si Dana s Foxem prohodí své obvyklé role, jako protihráče jim přihrajete perfektního Brada Douriffa a vše podpoříte skvělým scénářem, tak z toho prostě nemůže vzejít špatná epizoda. Tahle je rovnou jedním z naprostých vrcholů celých Akt X. Gender Bender (1x13) 4/5 On(a) je ultimátní afrodiziakum, které za sebou nechává jen mrtvoly. Dobrý námět, ovšem slušelo by více nejednoznačnosti. Lazarus (1x14) 3/5 Záměna těl/duší. Zajímavé téma, avšak pouze průměrné zpracování. Bez nadpřirozena by to bylo lepší. Young at Heart (1x15) 3/5 Po všech stránkách průměrný a zapomenutelný díl. E.B.E. (1x16) 5/5 "I´m wondering which lie to believe." Tvůrci dodrželi, na rozdíl od mnoha jiných epizod, poučku o tom, že nejvíce diváka zaujme to co zůstane neukázáno. Miracle Man (1x17) 4/5 Chvalte Pána! Shapes (1x18) 3/5 Indiánské pověsti o lykantropii, rezervace původních Američanů a ranč v horách. V první půli skvělé, ovšem ke konci se atmosféra vytrácí. Darkness Falls (1x19) 5/5 Epizody, kde jsou Scullyová a Mulder odříznuti od světa v bezvýchodné situaci byly vždy chloubou Akt X. Tato je z nich asi nejlepší. Atmosférický vrchol první série. Navíc ten lahůdkový závěr. Tooms (1x20) 5/5 Již z názvu je jasné o koho v tomto díle půjde. Stejně jako při prvním setkání je Eugene Tooms charismatický každým coulem. Poprvé se zde objevuje asistent ředitele FBI Walter Skinner. Born Again (1x21) 4/5 Dobrý námět, výtečná úvodní půlka, ale pak se to celé rozmělní v předvídatelný průměr. Roland (1x22) 3/5 Další z dílů, kterým nadpřirozená dějová linka spíše škodí. The Erlenmeyer Flask (1x23) 4/5 Finále by mělo uzavírat jednu kapitolu, ale přitom navnadit na další. To se podařilo, zvláště v závěrečné čtvrthodince. Little Green Men (2x01) 4/5 Začátek konce. První z dílů kde se začne naplno odvíjet mytologická linka, která nakonec (za hodně sezón) Akta X potopí. Což ovšem neznamá, že tento díl není kvalitní. Naopak, ze začátku byla i ta dějotvorná část zábavná a napínavá. The Host (2x02) 4/5 Akta X jsou stále uzavřený projekt a Mulder je přidělován k podřadným úkolům. Nadprůměr, který má co nabídnout, byť jde "pouze" o další potvůrku z kanálů. Blood (2x03) 5/5 "Kill´em all!" Mrazivé téma a tak trošku jinak pojatá epizoda než bylo zvykem. Sleepless (2x04) 4/5 Mulder řeší podivné úmrtí specialisty na spánkové problémy. Ze začátku velmi dobré, ale průměrná druhá polovina to zbytečně sráží. Duane Barry (2x05) 4/5 Předznělková scéna nenavnadí. Spíše naopak. Samotný díl je ale velmi dobrý. Tvůrci v něm konečně pozměnili formu vyprávění. Ascension (2x06) 4/5 "Deny everything." Přímé pokračování minulé části, které je díky hustější atmosféře ještě o chlup lepší. 3 (2x07) 3/5 První z případů znovuotevřených Akt X. Průměrný díl o trojici hrající si na novodobé upíry. One Breath (2x08) 5/5 Pomalejší díl kde se podíváme na zoubek hned několika postavám z jiného úhlu než doposud. Firewalker (2x09) 3/5 Nedůstojná kopie dílu Ice z první série. Ve všech ohledech průměr. Red Museum (2x10) 4/5 Nedoceněný díl, který se zbytečně překlopí do konspirační roviny. Excelsis Dei (2x11) 2/5 Zdlouhavé nic o ničem. Bez nápadu i atmosféry. Aubrey (2x12) 4/5 Variace na díl Born Again. Ovšem o třídu lepší. Docela atmosférické a až do "dějového zvratu" i napínavé. Poté je to již spíše směšné... Irresistible (2x13) 5/5 První díl, ve kterém se nestane nic nadpřirozeného. Přesto, či právě proto, funguje na výtečnou. Předobraz moderních detektivních seriálů. Nezapomenutelný záporák. Die Hand Die Verletzt (2x14) 5/5 Okultní náboženství, uvolněná atmosféra a Mulderovy hlášky. Ideální kombinace. Fresh Bones (2x15) 5/5 Vodoo praktiky a tak vůbec. Colony (2x16) 2/5 Konspirační klonování nuda je. End Game (2x17) 3/5 Pokračování minulé části, ovšem lépe. Fearful Symmetry (2x18) 3/5 Neklidná zviřátka na útěku. Dod Kalm (2x19) 4/5 Kopie Darkness Falls z první série; akorát s lepšími maskami. Také výtečná, ale ne výjimečná. Humbug (2x20) 4/5 Akta X se projednou přeladily na čistě komediální notu. A možná přijde i kouzel... ehm, Glum. The Calusari (2x21) 4/5 Vymítání po rumunsku. F. Emasculata (2x22) 5/5 Smrtící epidemie bez Dustina Hoffmana zato se špetkou konspirace. Soft Light (2x23) 3/5 Střez se nudného stínu, diváku! Our Town (2x24) 4/5 Lídojedi, lídojedi lidi jedi. Ale proč je nespořádají celé je jedna z největších záhad celých Akt X. Takové plýtvání; co by na to řekla hladová Somálčata? Anasazi (2x25) 4/5 Společně s prvními dvěma díly třetí série tvoří uzavřenou trilogii a nejnekonspirativnější konspirační příběh celých Akt X. Kéž by takto vypadaly všechny mytologické díly, tohle je totiž vkusné, děj posouvající a postavy ždímající. The Blessing Way (3x01) 4/5 Foxova indiánská linie nudná, tohle táhne pro tentokrát zarputilá Scullyová v "Mulderově úloze". Paper Clip (3x02) 5/5 Napínavá a zvratů plná epizoda, navíc ty manipulativní šachy v závěru. Nejlepší díl "trilogie". D.P.O. (3x03) 4/5 Úžasná předtitulková sekvence, Ribisi a Jack Black jako záporáci a nápaditý náběh závěrečných titulků. Clyde Bruckman's Final Repose (3x04) 5/5 Když potká cynický fatalistický jasnovidec vraždícího jasnovidce mají radost oba. A stejně tak plesá nadšením divák i kritická obec, která tento díl po zásluze zavalila cenami. The List (3x05) 3/5 Ze začátku dobrá atmosféra, ta však vyprchá v první dvacetiminutovce a pak to jde celé do kýble. 2Shy (3x06) 4/5 Kdyby nebyl hloupý, tak si v LA zařídí odtučňovací kliniku. Ženské by se mu tam hrnuly a ještě by nadšeně platily. The Walk (3x07) 3/5 Horrorové scény sice skvělé (bazén!), ale je jich málo, takže na dojmu z průměrného dílu nic nemění. Oubliette (3x08) 4/5 Zdařilé spojení temného thilleru à la Mlčení jehňátek s "paranormálnem". Nisei (3x09) 4/5 První část zajímavého mytologického dvojdílu a jedna z prvních epizod, kdy začíná být vidět výrazný příklon k "filmovosti". 731 (3x10) 3/5 Linie Scullyové výtečná, Mulderova kvůli neúmyslné béčkové poetice moc ne. Zůstat v obou linkách ty postavy naznačené ve stínech, hned by to bylo o třídu lepší. Revelations (3x11) 3/5 Dana slepě věří, Fox je pro jednou skeptikem. Zajímavé samo o sobě dostatečně, proč to tedy rozmělňovat nenapínavou a prim hrající historkou o klučinovi se stigmaty? War of the Coprophages (3x12) 5/5 Aktům X sluší, když si utahují sama ze sebe, o to více když je to tak hravě, vtipně i nápaditě jako zde. Syzygy (3x13) 5/5 Začne to jako satanistický slasher a končí jako stylová groteska. Sure. Fine. Whatever. A jako bonus budoucí nejvíce sexy muž světa. Grotesque (3x14) 5/5 Možná vůbec nejtemnější i nejdepresivnější epizoda celého seriálu; očividná příprava na depkoidní thillerový "spin-off" Akt X Millennium. Piper Maru (3x15) 4/5 Úvodní scéna s Big Daddym fenomenální, zbytek již horší, ne však nijak výrazně. Apocrypha (3x16) 4/5 Mytologický díl držící se "při zemi" s konspiracemi, plně soustředěný na postavy. Pusher (3x17) 5/5 Modell je oproti Horstu Fuchsovi ještě malé pívo, ale Lovce jelenů se mu daří trumfovat zdařile. Teso Dos Bichos (3x18) 2/5 Bez nápadu, bez napětí, místo dravé pumy neškodná košišta. Hell Money (3x19) 3/5 Dobré téma, navíc kriminálka bez jakéhokoli nadpřirozena, ovšem pokrácení by neškodilo. Jose Chung's "From Outer Space" (3x20) 5/5 Reynard Muldrake a Diana Lesky v narativně vymazleném bonbónku s harryhausenovským ufounem promlouvajícím shakespearovskou angličtinou (Lord Kinbote!), nefuckujícím šerifem a odkazy na "někoho/něco" v doslova každém záběru (doporučuji pak následnou projekci i s komentářem tvůrců). Avatar (3x21) 4/5 Famózní scény s "červenopláštěnkou" (Don´t Look Now jak vyšité), daří se navozovat příznaky insomnie a sympatické zaměření na Skinnera. Jen závěr to chtělo údernější. Quagmire (3x22) 3/5 Buď to mělo být více vážné a bez posledního záběru či odlehčené, ale v tom případě od začátku. Wetwired (3x23) 4/5 Tři v jednom. Začne to jako klasický případ podivných vražd, přehoupne se to v čistě osobní rovinu ústředního dua a vrcholí to jako ukázková konspirační záležitost. Talitha Cumi (3x24) 4/5 Solidní mytologický díl, ale jako finále sezóny nedostačující. Herrenvolk (4x01) 4/5 Solidní mytologický díl, ale jako úvod sezóny nedostačující. Home (4x02) 5/5 It´s wonderful, wonderful. Oh, so wonderful... Teliko (4x03) 4/5 Je s podivem, že se v horrorech častěji nepracuje s africkými legendami, potenciál v nich rozhodně je. Unruhe (4x04) 4/5 Znepokojivé, nejen díky Vinceovým očím. The Field Where I Died (4x05) 3/5 Dobře (vy)myšlené, ale špatně podané. Sanguinarium (4x06) 4/5 Taková normální čaroplastická gore chirurgie. Musings Of A Cigarette-Smoking Man (4x07) 3/5 Povídky ze života stínového Forresta Gumpa amerických dějin, včetně lavičky a bonboniéry. Tunguska (4x08) 4/5 Prolog navnazující jako máloco, cliffhanger jeden z nejvíce creepy momentů seriálu a vše mezitím ucházející mytologie. Terma (4x09) 3/5 Nevyrovnané. Nebývalé množství výtečných scén na jedné straně, nebývalé množství trapných na té druhé. Paper Hearts (4x10) 5/5 Piknik na Hanging Rock v podání Akt X. El Mundo Gira (4x11) 3/5 Mexická soap opera s Marií, ze které by měl Carlos Santana radost. A ty houbičky by zajisté rovněž (d)ocenil. Leonard Betts (4x12) 4/5 Ebertův palec jednoznačně nahoru! Never Again (4x13) 4/5 Scullyová si konečně vrzne a Jodie Foster jí to jen tiše závidí. Memento Mori (4x14) 4/5 Vystřižená rodinná scéna je na tom nejlepší, ale i tak výtečné. Ubrat Mulderova honu a přidat komorní momenty Scullyové, pak by nebylo co vytýkat. Kaddish (4x15) 3/5 Průměr, z něhož v paměti zůstane jedině historie prstenu z Kolína, vesnice u Prahy. Z tématu židovského folkloru šlo rozhodně vytřískat více. Unrequited (4x16) 2/5 Nápad se slepým bodem špatný není, ale vše ostatní ano. Od zapracování toho nápadu do děje, přes děj samotný, až po nadbytek efektů namísto náznaků. Nejhorší epizoda čtvrté řady. Tempus Fugit (4x17) 3/5 První část dvojdílného konspiračního příběhu; tentokrát o záhadně spadlé letecké lince. Není to špatné, ale vlastně se tu krom závěru nic moc ne(u)děje. Max (4x18) 4/5 Tak dobré až to dělá z minulé části zcela zbytečný díl. Synchrony (4x19) 4/5 Námět zní dosti lacině i na Akta X, ale zpracován je v první polovině výtečně. Škoda té druhé, která špatná také není, ale osobně jsem zastáncem "co se stalo, stalo se a stalo se tak vždy, jinak by se to nikdy nemohlo stát". Small Potatoes (4x20) 5/5 Lošťomiloušké očášky. Když se Akta neberou vážně, dopadá to většinou nezapomenutelně. Když je autorem scénáře Gilligan, dopadá to většinou nezapomenutelně. A co teprve je-li Gilligan autorem dílu, který se nebere vážně a je evidentně vytvořen pro fanoušky? Zero Sum (4x21) 5/5 Včelky Máji zatápějí a my nahlédneme do duše a osamělého života "zametače problémů". Je to práce na nic. Nikdo ji neocení; nevyspíte se a ještě vám Fox "osina v zadnici" Mulder nedopřeje klidu. Jen více epizod z pohledu Skinnera. Elegy (4x22) 3/5 Gillian si to herecky krade pro sebe a za zmínku stojí i hudba, která tentokrát dělá pro atmosféru první poslední způsobem nevídaným; věčná škoda, že scénář tomu podráží nejen nohy, ale rovnou všechny končetiny. Demons (4x23) 3/5 Po Scullyové dostal i Mulder svou epizodu, ale stejně jako ona minule ani on nemá oporu v "Pařbě ve Vegas like" scénáři. Gethsemane (4x24) 4/5 Hoaxové eskapády, které jsou možná vůbec nejlepším nápadem v mytologické linii po čas celých Akt X. Nápad, který mohl být stylovým závěrem. Ovšem i nápad, který zůstává nevyužit a odezní rychleji než by bylo záhodno. Závěr musel ve své době znejistět nejednoho diváka. Redux I (5x01) 3/5 Je vidět, že je to pojato spíše jako možnost naskočit do rozjetého vlaku pro nové diváky a tak se zase tak moc nestane. Spíše se skrze otravné monology Foxe i Dany rekapitulují léta předchozí. Redux II (5x02) 4/5 Konspirace skrze emoce. Jakmile se konspiruje pouze na pozadí a jen tak mimochodem je to vždy lepší; zvlášť když se řeší především postavy a všechny bez výjimky čekají nelehká rozhodnutí. Unusual Suspects (5x03) 3/5 Stá epizoda v zámoří platí za jubilejní a tak většinou bývá pojata pro fanoušky jako oslava. Ani Akta nejsou výjimkou a tak se dozvíme, jak to v tom devětaosmdesátém při prvním Mulderově setkání s Lone Gunmen vlastně (ne)bylo. Zajímavé a... A nic víc. Detour (5x04) 3/5 X-tá variace Akt X na Darkness Falls. Nebýt očí, tak to bylo mnohem lepší. Takto zaujme především duo druhých agentů. The Post-Modern Prometheus (5x05) 5/5 Když se rozezpívá Cher... Tak započne epizoda z vůbec nejkultovnějších. Není to jen vynikající černobílá pocta černobílým universalovským monstr horrorům, ale především je to skvěle napsáno; funguje je to jako pastiš i doják zároveň. A celou dobu to pomrkává na diváka. What´s not to love? Christmas Carol (5x06) 4/5 One woman show Gillian ve variaci na Dickensovu Vánoční koledu v jednom z nejsvébytnějších mytologickým dílů. Emily (5x07) 4/5 Kvituji snahu o zcela jinak pojaté a mnohem více osobní konspirační díly. Škoda jen, že Emily nebyla na scéně o pár epizod více, pak by byl závěr ještě více skličující. Kitsunegari (5x08) 4/5 Horst Fuchs (co vypadá přesně jako Christopher Nolan) Strikes Back aneb hon na Foxe. Výtečný díl, ale přeci jen rozmělnění původní Modellovu nekompromisní auru. Ovšem modrá je dobrá. Schizogeny (5x09) 4/5 Všeobecně opovrhovaný díl o "otcích a stromech co byli toho večera podivně neklidní". Má totiž tak specifickou atmosféru, že vám buď zcela sedne či přesně naopak. Mě tento ryze hororový příspěvek sedl. Chinga (5x10) 3/5 Spoluautorem scénáře je Stephen King. To (spolu se závěrečnou scénou z kanclu) je asi tak jediné, co se o této Chucky rutině dá říci dobrého. Ovšem je to i poučné; schválně si vygooglete co ve slangové španělštině název epizody vlastně znamená. (28.9.2007)

Jeden z nejlepších seriálů na našich televizích. Prostě kult.(24.4.2003)

Soundtrack Mark Snow: 1. Introitus: Praeceps Transito Spatium [1:51] ,2. Materia Primoris: The X-Files Theme (Main Title) [3:22] ,3. Raptus [3:16] ,4. Adflatus [3:36] ,5. Deverbero [1:28] ,6. Cantus Excio [4:42] ,7. Mercutura [3:23] ,8. Lamenta [1:47] ,9. Insequi [1:37] ,10. Otium [1:43] ,11. Dubitatio [2:49] ,12. Iter [1:20] ,13. Progigno De Axis [1:35] ,14. Carmen Amatorium Ex Arcanum [2:38] ,15. Facetus Malum [2:42] ,16. Memoria [2:01] ,17. Mitis Lumen [2:41] ,18. Fides Fragilis [1:35] ,19. Exoptare Ex Veritas [1:30] ,20. Kyrie [2:57](9.5.2011)

„Niekde tam vonku je pravda." Škoda, že otec seriálu, Chris Carter, nerozpoznal pravý čas čas na skončenie, ale inak (a napriek tomu) výborný mysteriózny seriál, ktorý na rozdiel od iných akože kultových seriálov naozaj aj JE kultový. Na epizódy s pojedačom ľudskej pečene, ktorý sa dokázal prepchať akýmkoľvek úzkym otvorom, alebo časť, v ktorej figurovala prísavníková černobyľská obluda z kanalizácie, nedajú dopustiť ani hororoví fanúšikovia. Na mňa konkrétne ale najzdrvujúcejšie zapôsobila šokujúca hixploitation-epizóda, v ktorej traja zdegenerovaní bratia z vidieka v rozpadnutej chatrči pod posteľou ukrývajú zmrzačenú matku, ktorú pravidelne znásilňujú. Z tých normálnejších (aj keď , čo sa "Aktov X" týka, aj to najnormálnejšie bolo riadne čudné) vecí z tohto seriálu som si najviac obľúbil nejednoznačného sekčného šéfa Skinnera (Mitch Pileggi alias SHOCKER) a trio svojráznych žurnalistov. Seriál pozostával z čisto hororových epizód (vlkolak, upír) a zo sprisahaneckých (vládne sprisahania, atentát na Kennedyho, mimozemské únosy a následné pokusy).(25.12.2004)

1. série - 65% - Podívat se po těch letech na to, jak tajemní muži v pozadí naženou Scullyovou ke Strašidelnému Mulderovi do kanceláře, je pro mě téměř posvátný okamžik. Jenže ta "moje" Akta X začínají až v samotném závěru série, kdy je už definitivně jasné, že za oponou prostě něco není tak úplně v pořádku. A tak i přestože mě Tooms i po těch letech děsí a díky Darkness Falls se mi do lesa navečer nikdy nebude chtít, zatím mi tu ještě něco schází. Možná to je tím, že tuto první várku servírovaly televize mnohokrát a já si ji nikdy nenechal ujít, takže ji mám v paměti zakořeněnou dost pevně a nedokáže mě po letech už ničím překvapit. Naštěstí jsou scénáře několikrát natolik neprohlédnutelné, že si i první krůčky k Pravdě si zaslouží jistou úctu. 2. série - 75% - Probuzení. Už od samého začátku Little Green Men je jasné, že jsme o úroveň výš. Mulder se vrací v ještě zavilejší formě (která graduje v mytologické bombě Colony+End Game a ještě markantněji ve finální Anasazi) a Scully je ve vztahu k němu už mnohem osobnější, což dává divákovi o poznání větší chuť se pouštět do dalších a dalších vyšetřování. A že jsme tentokrát v mnohem pestřejší sestavě případů. Ať už je to typická carterovka The Host, atmosférický vrchol Die Hand Die Verletzt nebo dokonale bizarní jednohubka Humbug. Škoda, že se pořád najdou epizody, u kterých divák sice netrpí, ale bohužel působí skoro až vynuceně. Jinak ale stoupající spokojenost a nadšení nad gradující příběhovou kostrou. 3. série - 85% - S kritickými úspěchy a vysokou sledovaností přichází samozřejmě i vyšší rozpočty a Carter a spol. toho dokázali jaksepatří využít. Hlavně v první polovině tak o zakrvavená či znetvořená těla a větší počet mnohem uvěřitelnějších efektů není nouze. Tím základním zlepšením je ale příběh. Z vládního pozadí se už definitivně stala neprostupná síť intrik a z mimozemských náznaků získáváme jasné stopy, které se hlavní linky jen tak nepustí. To, co nabízí velkolepá Paper Clip, paranoidní Wetwired nebo asi nejlepší z dosavadních epizod, legendární Apocrypha, jsou záležitosti, o kterých by se i v dnešní seriálové lavině mluvilo dlouhé týdny. Rutinérské až špatné epizody typu Oubliette nebo Hell Money jsou pořád přítomny, ale jako výplně mezi Kuřákem, černým olejem, dokonalou atmosférou nebo překvapivým humorem je rád odpustím. 4. série - 90% - Vítejte ve zlatém věku. Mytologie kraluje, samostatné případy srší originálními nápady a špatné epizody ani neexistují, to jen občas nějaký experiment nevyjde. Scully bojuje sama se sebou, Mulder se všemi ostatními a já se definitivně dočkal série, ve které není místo pro pauzu. Vzpomínky Muže s cigaretou střídá krutě realistická a zároveň hypnotická epizoda Paper Hearts, na dveře zaklepe znetvořená rodinka a možná přiteče i olej. Čtvrtá sezóna zkrátka jedné malé zapadlé kanceláři přála. 5. série - 90% - Krasojízda pokračuje a s ní i nepřeberná studnice tvůrčích nápadů. Tentokrát si vybere úplně každý - milovník paranoie v tísnivé Folie a Deux, příznivci akčnějších případů v lesní Detour nebo teroristické The Pine Bluff Variant a humornou náladu uspokojí špičková Bad Blood. Výtky tak skoro ani nejsou výtkami. Tak jako já musím stavět pomník za jednu epizodu (úvodní dvojdíl Redux si to v mém pomyslném žebříčku namířil až na úplný vrchol), jiní zase aplaudují těm, které nesedly mně (konkrétně Kingova nepřesvědčivá Chinga nebo až příliš rutinní Mind's Eye). I díky tomu jde ale snadno poznat, jak moc bylo myšleno hlavně na fanoušky. Díky za to. Fight the Future - 100% - Jako samostatný film je první celovečerní dobrodružství nejúžasnější dvojice v dějinách FBI bravurním napínavým zážitkem, ale až když jsem ho viděl jako součást většího celku, porazila mě jeho genialita plnou silou. Téměř bezprostředně po skončení páté série funguje Fight the Future jako hluboká katarze. Mulderovo břímě definitivně nese i Scullyová, Syndikát odhaluje prapůvod svého fungování a tím pádem se mezi řádky ukrývá ona Pravda, kterou celé roky hledáme. Filmová X Files tak fungují jako pocta seriálu, jako pozdrav všem fanouškům, ale i jako ta nejlepší návnada pro příští série. Srdce pravého shippera nemohlo plesat víc. 6. série - 90% - Úvodní epizoda šestého roku nese název The Beginning a nejedná se jen o nový začátek v dějovém významu, ale i v tom smyslu, že se štáb z nehostinného Vancouveru stěhoval pěkně na jih a na zápletkách je to hned vidět. Samé slunce, poušť a o třídu "pozitivnější" vizuální atmosféra. A co je nejdůležitější - kvalitativně jde stále o vrchol seriálu. V mimozemské story se leccos uzavírá (One Son) a v epizodických zápletkách se naráží na takové archetypy jako je výměna těl nebo časová smyčka. Stále tu máme brilantně napsané a pointované thrillery (Milagro, Field Trip), nostalgii (Three of a Kind a Duchovnym napsaná The Unnatural) a více než kdy jindy i humor. Vždyť každou chvíli se objeví epizoda, která si sice ze samotné premisy tak trochu utahuje, ale zároveň dává seriálu i něco navíc. Z tohoto soudku u mě vede jedna z vůbec nejoblíbenějších epizod How the Ghosts Stole Christmas. A jak naznačuje finále, stále je kam pokračovat a co rozvádět. 7. série - 80% - Krok dolů a hodnocení po menší úvaze také nostalgicky nadstřelené. Jak mi vždy vyhovoval systém sázení různorodých nápadů do epizodického dění, v sedmé sezóně je pár námětů nevšedních způsobem, který mi z principu nesedí. Hlavně ve druhé polovině se objevují témata, ze kterých přímo čiší, jak chtějí být za každou cenu na první pohled jiná a First Person Shooter, Theef nebo Fight Club jsou všechno, jen ne skvělé díly. Na ty se najednou scénáristé až nečekaně nadřou a vydařené případy jako Amazing Maleeni nebo Je Souhaite za sebou schovávají hodně potu. Takže proč osmdesátiprocentní série? Protože hlavní příběh, Samantha a finální Requiem. Všechno, kde se vyskytují postavy z pozadí všech konspirací a konfliktů, jsou dobrodružství ze zlatého fondu Akt X a poslední díl pak jedním velkým pokladem, který by fungoval dokonale i jako úplný konec seriálu. Mně se ale ještě končit nechce. 8. série - 75% - Jsem rád, že do tajných složek pořád mohu nakukovat, ale rozjezd nové éry ze začátku pořádně drhnul. Agent Doggett jako nepřístupný tvrďák funguje dokonale, jenže návrat ke kořenům v podobě drsných epizodických případů mi moc nesedí. Jednotlivé záhady jsou těžce průměrné a i divácky oblíbené kousky jako Roadrunners mě z unavené letargie nevytrhávají. Naštěstí se nemění fakt, že mytologie znamená krok nahoru a skvělé Per Mannum nebo nervydrásající DeadAlive vrací sérii do jistějších sfér. Po jednom vymodleném návratu pak dokonce osmá sezóna zařadila rychlost doslova kosmickou a výsledné dojmy jsou tak pozitivnější než bych se někde v polovině odvážil byť jen doufat. Ústřední linka už je ale očividně vyčerpaná a nerad bych se svých oblíbených konspirací dočkal v podobě násilím udržované výplně. Proto je dobře, že konec a pravda už jsou hodně blízko. 9. série - 85% - S přehledem do cíle. Existovala sto a jedna odpověď na otázku "proč by se mohla poslední série pokazit" a je to obrovská úleva, že se tak nestalo. Doggett si našel svoje trvalé místo a Monica Reyes se jako nováček prosadila už na konci minulé sezóny. Hodně samozřejmě dělají hluboké oči Annabeth Gish, ale ještě víc potěší fakt, že Monicu není na rozdíl od Scully nebo Doggetta potřeba přesvědčovat o tom, že může "uvěřit". Scénáře opouštějí koncept zbytečně častých temných epizod a nebojí se překvapivě úspěšně experimentovat (4-D, Audrey Pauley nebo nahláškovaná Improbable). Samostatné příběhy jsou tak až na malé výjimky (zbytečná Underneath a k smrti únavný John Doe) o úroveň výš než poslední dvě sezóny zpátky a série jako celek chvílemi pokukuje po stejném hodnocení jako zlaté časy od čtvrté do šesté série. O pohlavek níž ji ale posílá mytologie. Pořád se sice jedná o nadprůměrné nebo napínavé epizody, ale dvojdíly Nothing Important Happened Today a Provenance/Providence jsou bohužel z ústředního příběhu celého seriálu nejslabší. Naštěstí jsou přítomny i takové kousky jako dojemný William a dokonalá Release, ve kterých se zakončí téměř všechny vedlejší linky posledních let. Jedna velká odpověď na sebe však stále nechávala čekat. The Truth - 90% - Mnozí se během dlouhých let a stovek epizod vzdali jejího hledání, ale přesto je tady. Pravda se na samém konci ukázala v celé své kráse a dokázala jednu zásadní skutečnost - k Aktům X patří Fox Mulder. Samozřejmě nedám na Danu Scully dopustit a a zamiloval jsem si i Doggetta a obzvlášť pak Monicu, jenže ty nejzajímavější nitky kolem syndikátu, kolonizace, únosů, černého oleje nebo Samanthy zkrátka pasují k onomu nenápadnému geekovi se zálibou ve slunečnicových semínkách. Poslední díl ukazuje, že supervojáci nebo William bezpochyby uměli zaujmout, ale přece jen byli kvalitativně o schod níž. Samotná The Truth je ve své rekapitulační náladě napínavá, osvobozující a hlavně nostalgická. To množství známých tváří nepřestane překvapovat ani na samém konci, mě osobně nejvíc potěšil Krycek a nejvíc dojali Osamělí střelci. A k posledním minutám snad jako pravověrný shipper můžu říct jen Maybe there's hope.. I Want to Believe - 90% - Čistočistý dárek pro fanoušky, který se maskuje za film, který ocení i nezasvěcení či polozasvěcení. Neocení. Paradoxně právě ti, kteří seriál před lety sledovali a mají ho v paměti jako sérii případů monster z lesů, kanálů či polárních krajů, prokládanou mimozemskou naháněčkou, budou nejvíce zklamaní. Kdo si ale s Mulderem a Scully prožil oněch devět seriálových let a chápe tak jejich rozvinuté pouto či narážky na Williama, docení zimní odyseu o poznání víc. Temných epizod, kde paranormální jevy nebyly ústředním bodem scénáře, nabídl seriál několik. Tady je ale všechno o dvě třídy osobnější. Díky tomu je tak z podceňovaného snímku nejen napínavý thriller, ale v první řadě i duševní očista obou hlavních hrdinů. Zkrátka (doslovné) zamávání nezapomenutelnému fenoménu, které si seriál bezpochyby zasloužil. Vzpomínat se bude krásně.(3.8.2008)

prostě srdcovka, co chcete víc? takový to jemný jiskření (hlavně intelektů) mezi mulderem a scullyovou mě vždycky totálně bralo. a první tři série hodně dobrý, pak už samozřejmě to šlo dolů, ale co by člověk po těch ubohejch scénáristech mohl chtít? a i později jsou některý díly docela dobrý.(11.12.2005)

První série byly velmi kvalitní a pro mě za jasných pět hvězdiček. Pak to bohužel začalo trochu upadat. Jinak hlavní představitelé David Duchovny a Gilian Anderson byli skvělá volba.(4.11.2007)

Asi to měli ukončit dřív, místo posledních dvou tří sérií radši ještě další film do kin.(18.8.2003)

Mulder a Scullyová mi dodnes připomínají výzkum nižších rostlin na Šumavě. Neboť dodnes mě nezajímá ani jedno, i když oběma věcem se určitá kvalitá nedá upřít.(4.9.2007)

Seriál zraje jak luxusní mrtvola, zkraje je pěkně učesanej a leží v parádní rakvi, pak začne tlít a na konci už přímo teče a smrdí, že by to povalilo čínskou lidovou armádu. Šuškání, náznaky, suprtajnej šéfagent zvanej cígo, anonymní zlo a ještě anonymnější konce, všechno o ničem, bída a zmar. Takže za první možná první dvě série(29.10.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35