• Romantický

Tanec s vášní (2000)

Jsem celkem překvapená zdejším mírným hodnocením. Na teenagerovskou romatnickou a hlavně taneční komedii je to dle mého nadstandart. Musím uznat, že v baletu se vůbec neorientuji, tudíž nedokážu posoudit taneční výkony, ale to, co plyne hl. představitelům z úst, dává smysl, zápletka je sice jednoduchá, ale zato ozvláštněná baletním prostředím a nebýt konce (pro mě asi největší zklamání), neměla bych ani problém tomuto filmu uvěřit. Navíc se mi líbí, že je ukázaná i dřina a osobní problémy spojené s baletem. Není vidět jen to třpitivé pozlátko, ale i ostré lokty a zmrzačené nohy balerýn.

Jesus Christ Superstar (2005) (divadelní záznam)

Tento muzikál nikdy nebyl o slavných jménech, výrazných kulisách ani kostýmech. Tento muzikál byl vždy o zpěvácích a zpěvačkách s velkým Z. A to Kamil, Dan a Bára rozhodně byli. Dara je proto pro mě nejen velké zklamání ale i lehké znechucení. Nic proti Darince, ale vždy to byla spíše roztomilá zpívající módní "ikona", než paní zpěvačka. Dodneška si syslím svou starou pirátskou kopii výročního představení ze Spirály a vzpomínám na svou dětskou návštěvu Karlína. Proto prosím, prosím žádné zázračné vzpomínání.

Láska je láska (1998)

Títmto filmem si nejsem moc jistá. Líbil se mi, nebo se mi nelíbil? Nápad je příjemná změna, herecké obsazení se mi také líbilo, ale musela bych ho vidět znova? Ne, to nemusela. Začátek vypadal spíše jako parodie na "současnou" mládež, po necelých 25minutách se film i příběh rozběhl a já zjistila, že to režisér opravdu myslel vážně. Kupodivu toto zjištění bylo po asi dalších 5min příjemné. Přestože už mi nějkou dobu není 16, překvapivě lehce jsem začala s hlavní hrdinkou soucítit a ke konci nevědomky tiskla palce, aby vše dobře dopadlo. Rozhodně to není film pro romantické večery ve dvou. Erotično je sice jasně, ale přesto s citem naznačeno a při konečných titulkách si jednoduše musíte přiznat, že klidně uvěříte, že se tento příběh doopravdy stal. A přesto. Třetí hvězdičku dávám pouze z respektu k detalnímu psychologickému rozpracování obou děvčat.

Před soumrakem (2004)

Tleskám. Jak mě jednička místy dost nudila, dvojka představuje skoro bezchybnou práci scénáristy. Krásné rozpracování hlavních postav, žádné seky jako v jedničce, příjemná romantika a ještě lepší konec. Už se tu nejedná o naivní příběh dvou vysokoškoláků. A přestože je mi hlavní hrdinka stále nesympatická, zahraná je rozhodně dobře.

Před úsvitem (1995)

Komentář od Tsunami_X mě opravdu pobavil:-). Ano, tak nějak tento film také vidím. Na druhou stanu oceňuji myšlenku tohoto filmu, která něco romantického v sobě doopravdy má. Na nás potom je, jestli jí uvěříme a necháme se do filmu vtáhnout. Mně osobně se to nepodařilo. Na druhou stranu, takové filmy se jen tak netočí. No řekněte mi, kolik je romantických filmů, kde hlavní představitelé nic zvláštního nedělají, mají na sobě stále to stejné oblečení a jen a jen mluví? Kolik je takových roztomilých kýčů bez doopravdového kýče?

Vojcek (1979)

Výborně udělané. Mé první opravdové setkání s Kinským, který doopravdy exceloval. Tentokrát nebylo původní dílo ani okleštěno, ani nijak zostuzeno. Dokonce si myslím, že sám Buchner by byl spokojený. Co na tom, že Kinski byl na tuto roli vlastně už starý. Povedlo se mu ve Woyzeckovi najít ještě jinou stránku. Herzog může být po právu hrdý, že si ho Kinski vybral. Sám je totiž tak trochu Woyzeck.

Malé ženy (1994)

Nejsem si jistá, zda bych knihu chtěla číst (bohužel doby, kdy jsem přelouskala skoro všechno už jsou pryč), každopádně film je jedno velké pohlazení na duši. Jsou to ty tisíce maličkostí, které tak nenásilně vykreslují tehdejší dobu. Navíc herecké výkony i vtipné dialogy dělají tuto lehkou romanci více jak příjemnou a v žádném případě přeslazenou. Snad jen ten dabing nedoporučuji. Proto 4 hvězdičky. Za krásnou vánoční atmosféru a onu... "ženskost".

Hříšný tanec 2 (2004)

Nojo, už jsem se holt smířila s tím, že jsem asi jediná, kterou jednička vůbec nenadchla a nechala se unést dvojkou (prosím kameny házet od pasu dolů:-)). Pokud by film nenesl podobný název, dokonce bych je ani nespojovala. Ano, návštěvnice se zamiluje do "domorodce", kluka bez ničeho, který ji přes počáteční nevoli naučí tančit. A ano, obě hl. hrdinky mají prudící sestru, bohaté rodiče a nejsou tak docela spokojené se svým životem. Ale tady přece veškerá podobnost končí. Pro mě lehce nešťastně zvolená hl. dvojce v jedničce má ve dvojce úplně jinou šťávu. Dialogy jsou vtipné, hudba nevlézavá a vše je zasazeno do (pro plátna a televizi) "neokoukané" doby. Úsměv Diega Luny je pak jen třešničkou na dortu.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Mám ráda historické filmy, zvláště pak ze středověké Anglie. Gwyneth patří mezi mé oblíbené herečky a přestože Shakespeara coby autora vlastně ani moc ráda nemám, ctím jeho dílo a přečetla jsem od něj co se dalo. Navíc se nebráním ani romantickým filmům, pokud jsu dobré tak právě naopak. Z tohoto filmu mě ale bobely zuby, až tak byl přeslazený. Nemyslím tím, že by se mi film doslova nelíbil. Zcela objektivně musím pochválit jak obsazení, tak scénář. Navíc se zadařilo zůstat u historických reálií. Něco mi říká, že sám Shakespeare by asi nebyl proti. Na mě toho bylo asi trochu moc.

Liebe ist nur ein Wort (1971)

Možná lehce mimo mísu, ale nejnovější zpracování německého Liebe ist nur ein Wort od Simmela jsem tu nenašla. To ovšem vřele doporučuju. Lehce jsem se toho bála, protože kniha je báječná a dnešní filmoví producenti mají tendence si texty upravit podle mainstreamu, ale byla jsem příjemně překvapená. Vlastně víc jak to. Možná to bude tím, že atmosféra byla tak výborně vystižena. Až mi z toho běhal mráz po zádech.