• Romantický

Modrý kód (2017) (seriál) odpad!

Na podlaze doslova potoky krve, dramatické scény jak z amerického akčňáku, ale také zpomalené záběry podbarvené Enyou. Fajn, řekla jsem si, to asi Čtvrtníček natočil nějakou novou parodii ve stylu Gynekologie 2. Jenže jak plynul čas a Čtvrtníček nikde, tak člověku začalo pomalu docházet, že to není parodie, ale naprosto vážně míněný seriál. Jako opravdu jsem nevycházela z údivu, třeba když tvůrci chtěli natočit jakože otřes půdy a viditelně klepali kamerou. A do toho se tam všude pohybují lidé, kteří mají po obličeji a těle rozmatlaný rybíz. Ale zase člověk je rád, když prostřednictvím tohoto realistického seriálu zjistí, že i v dírách jako je Rubava ( a né jako v našem zapadákově, kde doktor má pohotovost v kulturním domě a mezi jeho hightech vybavení patří lehátko, stetoskop a špachtle) mají traumatologické oddělení, za které by se nemuselo stydět ani takové Chicago, natož pak Praha. No a teď vážně, bez aspoň tak 2 promile v krvi to prostě nejde vydržet, největší šílenost za poslední dobu a možná, že i vůbec. Scénáristé jsou ale šťastní lidé, neboť je zde patrno, že na urgentním přijmu nikdy, ale opravdu nikdy nebyli.

Byznysmeni z Východu (2016)

"Senzační film, rumunskej, je to trochu cestopisný a trochu erotický. To víš, já bych na to šel ještě jednou, ale...." No erotický to sice moc nebylo, ale jinak popis celkem odpovídá, takže já sama jsem na to poslala pět lidí a šli všichni. Škoda toho trochu useknutého konce, ale jinak paráda. "Ta druhá Evropa je daleko.":)

Bohéma (2017) (seriál) odpad!

Kdo mě zná, tak ví, že odpady nedávám moc často, ale tady to prostě nešlo. Uvažovala jsem sice, že dám jednu hvězdičku za kostýmy, ale ne, prostě ne. Upřímně musím říct, že mi docházejí slova i invektivy, kterými bych mohla vyjádřit, co jsem při sledování tohoto hnoje pociťovala. Ač jsem historik (byť moje specializace sahá daleko hlouběji do historie), tak dokážu být tolerantní k umělecké licenci, jenže čeho je moc, toho je moc. Lilli Krallová? Wtf?! Odkdy Alice Wienerová psala scénáře?! Kromě těch všech blábolů to bylo navíc ke všemu ještě děsně nudný a nepřehledný. A proč, když se tvůrci pak vymlouvali (Brdečková, dívám se tvým směrem), že je to umělecká licence a vlastně je to fikce, proč je to točený dokumentárním stylem, aby to vypadalo, jako že je to pravda? (asi protože Sedláček, nebo nevím). Ne vážně, tohle si nikdo nezasloužil a nejmíň ze všech Martin Frič.

Masaryk (2016)

Musím uznat, že nakonec je tento film docela příjemným překvapením. Po mediální masáži ze všech stran, nejdřív, že je to bomba, pak zase, že ne, jsem čekala další českou pozéřinu. Naštěstí to tak není a film, aspoň podle mě, svou výpravou a celkovou atmosférou daleko převyšuje domácí tvorbu. Na druhé straně do té světové mu toho ale docela dost schází. Problém vidím hlavně v tom (pominu-li historické nepřesnosti, kterých je tu dost, ale po šoku prožitém při sledování Bohémy, to zase tak strašné není), že hlavní hrdina není v podání Karla Rodena úplně přesvědčivý. Nevím, možná je to mnou, ale přišlo mi, že jakkoli je ta postava snaživě napsaná, je divákovi přeci jen poněkud vzdálená.Docela laciná mi přišla vsuvka s doktorem Steinem, jehož životní peripetie mě naprosto nezajímali a celkově mi přišlo, že se jedná o scénáristickou berličku. Emocionálně silné okamžiky tam ale byly, to né že né, ale obávám se, že je divák neznalý našich dějin a poměrů neocení.Celkově bych to asi shrnula tak, že je to dobrý film, který ale bude působit silněji v kině než později v televizi.

Mladý papež (2016) (seriál)

Možná, že riskuju, že se kolem mě příště, až vstoupím do kostela, vytvoří ohnivé kolečko, ale mě se to líbí. A nemůžu se zbavit dojmu, že svět by možná nějakého Pia XIII. potřeboval.

T2 Trainspotting (2017)

Tak řekněme si upřímně, už to není taková pecka, jako původní Trainspotting, ale stále je to velmi nadprůměrná komedie. Místy hodně nostalgická, ale naštěstí i tak je tempo filmu velmi svižné a nenudí. Scéna na záchodě je naprosto geniální a málem jsem u toho potrhala smíchy a Robert Carlyle by měl za Begbieho dostat konečně nějakou cenu!

Eva tropí hlouposti (1939)

"I give you a pencil. Is it a pencil? No, it is a pen." Krom toho, že tenhle film je geniální a podle mě nejlepší z prvorepublikové a protektorátní tvorby, tak ho mám ráda i proto, že Eva mi připomíná mojí babičku zamlada.

Černý plamen (1930)

Já sice chápu, že tvůrci filmu se během práci na filmu dostali do "zvukové pasti" a nejspíš nebylo jednoduché se s tím popasovat, ale tenhle film je úděsný i z jiných důvodů, které nelze hodit na přechod mezi němým a zvukovým filmem. Proč proboha nechal režisér Jarmilu Lhotovou tak hrůzostrašně deklamovat text, když ostatní herci mluvené slovo víceméně zvládli? (chápu, že Dóďa Pištěk je jiná liga, ale J.W. Speerger to taky jakž takž zvládl). Pozor, spoiler: Úděsné jsou i nelogičnosti v ději, úplně nejvíc mě rozštípla scéna, ve které se cikán Ondra vloupá do vily a místo aby něco ukradl, tak začne hrát na housle. Cože????A a by toho nebylo málo, jeho hudební produkci poslouchá služebná, která je doma sama a vůbec jí nepřijde divný, že v prázdném domě najednou slyší housle, Vyděsí se až v okamžiku, kdy Ondru zahlédne na chodbě. To byl fakt masakr. Dějově je tam snad jediná trochu zajímavá věc, a sice tajemství Danielina původu. To je nám trochu poodhaleno, přesto však celou dobu čekáme na jeho celé rozklíčování, místo toho se však dozvíme, že "cikáni odtáhli a s nimi i Danielino tajemství". To jako vážně??? Jednu dávám za poměrně hezké exteriérové záběry kamery.

Ať žije nebožtík (1935)

Když Hugo Haas předvádí malou holčičku, tak jsem se málem potrhala smíchy.

Funebrák (1932)

První půlka nic moc, ale Československé státní dráhy a Ondoň všechno vynahradí, to je nepřekonatelný.