• Romantický

Vinnetou - Vinnetou: Nový svět (2016) (epizoda)

Aby člověk mohl tento televizní projekt objektivně zhodnotit, je třeba přistupovat zcela oproštěn od jeho legendárního filmového předchůdce, jehož kvalit není možné dosáhnout. Verze z 60.let je, jak by řekl Martin Frič, strašný salát, kdy na konci lidé moc plakali, nicméně měla všech 5 P a jakousi přidanou hodnotu, která z ní udělal kult.Jenže sami tvůrci si dobrovolně strkají hlavu do oprátky, když na "originál" sami odkazují, ať už hudebními motivy nebo obsazením některých původních herců (ale někteří velmi potěšili - Gojko Mitić rules!), proč tak učinili, mi není zcela jasné. Pokus o odromantizování divokého západu a celého příběhu není špatný nápad, ale právě ono romantické pojetí je právě pro "májovky" charakteristické, a tak se tomu nakonec stejně nevyhnout. Daleko větší problém jsou ale nelogičnosti děje - zde již zmiňovaný Samův skalp, ale pro mě bylo například docela na palici i chování Bancrofta atd. Docela bizarní byla i akce s mostem, za šílenost považuju ovšem Nšo-či jako šamanku - proboha proč? Hlavní postava Karla Maye-Old Shetterhanda (přísahám, že jsem pokaždé měla dojem, že slyším Karl Marx) by mi nevadila a nebyla by vůbec špatná, kdyby to ovšem neměl být právě Old Shetterhand, tomuhle geometrovi jsem prostě tu jeho "shetter hand" prostě nevěřila. Průšvihem galaktických rozměrů je však zcela, ale jakože fakt totálně, nesympatický Vinnetou. Přes to prostě nejede vlak. Navíc mi přišlo, že tito dva pokrevní bratři se k sobě vůbec nehodí, žádná chemie mezi nimi se tam vystopovat nedala. Uvidíme, jestli se to zlepší, ale pochybuju. Kdyby to byl nějaký bezejmenný western, tak celkem ucházející průměr, takhle je to mírný podprůměr.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Cože???!!!!!!Do teď jsem se domnívala, že pohádkové dno jsem si prožila se štědrovečerním programem, ale to jsem se hluboce spletla. To jako někdo tohle myslel vážně? To né, přece. Když pominu skutečnost, že princezna vypadala jako podivná transka z legendárního klubu Lízátko (při scéně, kdy se v hledáčku kamery malá princezna promění v dospělou dívku, můj manžel nefalšovaně úlekem vykřikl), její sestry mají jména podle toho, jakým způsobem byly počaty (Kratochvíle, Prohraná sázka, Dlouhá neděle...) - mimochodem, o tom, jak byla počata zlatovlasá Radost se taky dozvíme, střílí se tam kulometem, zabíjejí zvířátka, mravenci mají tlapičky, Jiřík najde svého mrtvého dědečka a pak je jeho funus (to jako vážně v pohádce pro děti?), tak ze všeho nejvíc mě rozštíply princezny - kurvy (sorry, ale jinak to napsat nelze), které se čubčí s piráty a když je udolají a svážou, tak jim tatínek král poradí, že by o tom neměly před svými manžely mluvit (přičemž jedna z těch kurtizán vypadá, že si to užila a slastně se usmívá). Jako zešílel tady někdo? Tohle je jednoznačně výplod chorého mozku a nebo totálně sjetého mozku. Jinak krom těchhle šíleností to nemá smysluplný děj ani za mák, je tam milion postav, kdy u poloviny z nich vůbec nechápu, proč tam jsou. a otřesný jsou i kostýmy, kromě těch šlapek z šantánu (obzvlášť ta hopsanda v podvazcích a gothic domina v černé a bordelmamá v apartním župánku), mě uchvátila paní v legínách a tričku, patrně zapomenutá účastnice loňského zájezdu na Jadran. Opět se mi přitížilo, ale tentokrát teda fest, už raději budu jen čumět do zdi, než tohle.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Rok 2016 byl nejhorším rokem v mém životě, protože jsem vážně onemocněla. To má za následek totální rozpad mého sociálního života, vzhledem připomínám anatomickou pomůcku pro mediky, ale hlavně, a to je proč to celé píšu, mě to přikovalo o letošních Vánocích k televizi, tak se stalo, že jsem po sto padesáti letech shlédla štědrovečerní pohádku. Buď jsem to nepochopila, a nebo to vytvořila nějak parta, co sviští na solidním matroši. Vždyť to nemělo smysluplný děj! O co jako šlo té opelichané slepici, pardon čarodějovi? Proč tam byla ta královna víl (kom toho, že měla nejhezčí kostým), co byla celkem dost nečekaně brutálně knockoutována? Trpaslík - wtf? Král Korn je nejdřív pohodě, že se dcerka vdává, pak se přiřítí ušoplesk a řekne:"Ne ten chlap je zlej" a Korn je najednou na straně ušopleska....A hlavně, kdo vlastně byla hlavní postava, ten ušoplesk nebo Vaculík? No mě osobně přišlo, že Vaculík, protože to on se poučil a došlo u něho k obratu k lepšímu, to on zachránil tu vílí královnu, to on zničil zlou slepici. Původně jsem si myslela, že pointa bude v tom, že mladej ukáže, že není třeba jen síla, ale všechno to přelstí svými znalostmi, ale ne, on neudělal vůbec nic, ale jakože fakt nic. Vrchol byli loupežníci, který číhali na konci světa asi jen tak ze srandy a poté, co dostali přes držku, tak ještě dobře poradili. Jinými slovy jsem si říkala, co se mi letos ještě stane a proč je moje utrpení neustále prohlubováno. No ale hlavně, že to bylo digitální, to je základ. Jedna fakt jen za kostýmy.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak jo, tohle pro mě bylo překvapení roku. K Revenantovi jsem přistupovala značně kriticky a upřímně jsem se obávala, že to bude nekonečná nuda, kdy na mě z obrazovky (viděno na HBO) bude DiCaprio dvě hodiny dejchat. Ale nakonec mě to docela bavilo, k mému údivu tam byl i děj. Některé momenty mi přišly teda docela přehnaný (kůň??? - no ale říkal to Jim Bridger, tak to bude pravda:)), některý celkem dost zbytečný (veškeré hrdinovi flashbacky) a člověk si říkal, že tohle chtělo mít opravdu nezničitelnou imunitu (pokud hrdinova matka nebyla polární medvědice, což by možná vysvětlovalo i úspěšný střet s grizzlym), ale jinak celkově zajímavý a docela poutavý film, jehož největší předností je zcela určitě kamera, ale i střih. Ale zase že bych to chtěla vidět znovu, to ne. Silné 3,5, nahoru zaokrouhluji nejen podle matematických zákonitostí, ale právě proto, že to mě to mile překvapilo. Zajímavý komentář: Golfista - to mě fakt rozsekalo:)

Anděl Páně 2 (2016)

Tak 1. stárnu a senilním, protože jinak si nelze vysvětlit, jak je možné, že dávám 5 hvězdiček pohádce, kterým já teda zrovna neholduju, 2. řekněme si upřímně, tahle pohádka není žádné převratné veledílo, příběh je jednoduchý a tak trochu i předvídatelný, 3. ......Mohla bych tady vyjmenovávat všechny racionální důvody, proč si tenhle film nezaslouží plný počet, jenže on si ho zaslouží. Myslím, že Jirkovi Strachovi se povedla výjimečná věc - skrze plátno na člověka dýchne taková těžko popsatelná vřelost, něha, jakési zvláštní pozitivno. Prostě takový maják naděje uprostřed tohoto prohnilého světa. A hlavně se mu podařilo způsobit, že starý cynik jako já, takhle naprosto nechutně nesmyslně a sentimentálně žvaní. Zkrátka dobrá práce.

Jupiter vychází (2015)

Takovou kokotinu aby člověk pohledal. Nezajímavá hlavní hrdinka a její prasopes, který jí z nějakého důvodu stále zachraňuje, spousta vesmírných potvor, z nichž u některých jsem měla dojem, že jsem je viděla snad v Želvách Ninja nebo kde. A do toho psychotická rodinka (Eddiemu asi chyběla maminka, nebo proč pořád skorobrečel?). Sestry Wachowské se do toho zkrátka volako zamotaly. Ale svým způsobem to byl krásný návrat do mého dětství počátku devadesátých let, které bylo plné podobných amerických sci-fi šíleností.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Wow, tak to byla jízda! Sice si nejsem jistá, jestli je to film, na který bych se chtěla dívat pořád znova a znova, ale je to pecka. Příběh sice není kdoví jak složitý, ale ve spojení s velmi svižným tempem filmu a propracovanou akcí spolu s vizuálem (ten snad ani netřeba komentovat) dostanete jedinečný filmový zážitek. Ale bohužel to asi není na víc shlédnutí.

Doktor Strange (2016)

Nikdy jsem si nemyslela, že shlédnu nějakou komiksárnu od Marvela, která mi nebude připadat jako pitomost. Ba co víc, že se mi to bude líbit a bavit mě to, a to docela dost. Nicméně neuvěřitelné se stalo skutečností. Hodně záslohy na tom samozřejmě má Cumby, jehož postava se poněkud vymyká tradičním komiksovým tupárnám (jak to vnímám já), protože je skutečně vtipná a dobře napsaná (tady by se dalo polemizovat ještě o Iron Manovi, ale Doctor Strange je prostě lepší), ale i úžasný vizuál - hlavně ohýbání reality. Zaujal i Mads Mikkelsen jako hlavní záporák, byť si myslím, že jeho postava mohla být trochu propracovanější. Rovněž závěrečný "fajt" vypadal jako LSD halucinace, ale velmi se mi líbilo, že komiksová postava taky jednou použila mozek a ne jen svaly. Ono vůbec celkově mi Doctor Strange přišel jako psychologicky nejpropracovanější komiksový hrdina, zejména jeho motivace a trápení, které bylo díky skvělému herci uvěřitelné a reálné. Konečně měl někdo jiný problém než jen trauma z dětství. Třeba opravdu existuje nějaká naděje pro ty, kteří už žádnou nemají.

Podnikavá Joy (2015)

Zcela průměrné a standartní životopisné drama, které pod tři hvězdy sráží neuvěřitelně pomalý a zdlouhavý rozjezd.