• Krátkometrážní

Odpojit (2012)

Osudy několika lidí, které se postupně proplétají dohromady a všechny ke spojuje motiv internetu. Vlastně všechny "typy" internetových úskalí (nebo alespoň většina z nich) by se v tomhle snímku daly najít. Ať už jde o šikanu, hazard, krádež identity, nebo anonymní chatovací místnosti, kde nikdo pořádně netuší, s kým má tu čest. Je pravda, že je všechno vyhnané na maximum a je snaha z toho i maximum vytěžit, nicméně se to ale daří. To co už pro mě bylo trochu jako "pěst na oko" byl obrazně i fakticky závěr. Je pravda, že to k němu vše postupně směřuje a celkem vychytaně graduje, ale na mě to působilo už trochu uměle. Nicméně to bylo nepochybně působivé...S hodnocením jsem kdesi na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Rozbouřené vody (2008)

Strach, odpuštění, beznadějnost, lítost a bolest. Film, který mě zároveň zdeptal a zahřál u srdce. Působivá detailní kamera, skvělá hudba a příběh pojatý z obou stran. Atmosféra je emočně vypjatá od začátku do konce. Až s obdivem se víceméně dařilo vybalancovávat hranici, kdy emoce působí silně a kdy jako fraška, hlavně pak v druhé polovině, kdy už to bylo hodně na hraně. (Alespoň tedy z mého úhlu pohledu.)Kdybych měla něco upravit, tak bych asi jen ubrala trochu duchovnosti a trochu hysterie. ----"Ti co věří se vznáší, ti co pochybují se topí."----"Možná jen vytáhneš boha, když všechna ostatní vysvětlení selžou...."----

The East (2013)

Film, který se podle mě zabývá velmi aktuální celosvětovou tématikou, které obvykle není věnováno tolik prostoru. Nejsou to jen protisystémové organizace (ať už radikální, nebo ne), ale především podstata, v tomhle případě doslova "zkaženost" společnosti. Snímek nepřináší řešení problému, (Jak už tady hodně lidí přede mnou podotklo, možná trochu bezpředmětně, protože se přeci jen jedná o kinematografickou tvorbu a ne o filozofický manifest.) ale bezesporu na něj poukazuje. (Což byl pravděpodobně i jeden z primárních záměrů tvůrců, který se vydařil velmi slušně podle mě.) Líbila se mi celková atmosféra snímku a náznak "poselství" i přes to, že jsem s některými zmíněnými myšlenkami úplně nesouhlasila. Celkem dlouhá stopáž mi překvapivě nevadila, scénář byl pestře nakonbinovaný a detailní kamera mi dávala pocit reálnosti a opravdovosti i v těch místech, kde by můj mozek normálně protestoval. Silnou částí filmu je určitě i povedené herecké obsazení. Za mě to jsou hodně silné tři hvězdičky a nejsem daleko od toho dát čtyři. ----"We want all those who are guilty to experience the terror of their crime. It’s easy when it’s not your life, …"----" There is good food that was thrown away legaly.This system is broken."----

Byzantium (2012)

Podle mého celkem povedená záležitost. Nádherná hudba, dobré herecké výkony v čele s mou oblíbenou Saoirse Ronan a poutavý příběh, který se postupně (pomalu ale jistě) rozmotává. Nejsem si jistá, jestli to byla atmosféra, nebo procítěné pojetí snímku s důrazem na emoce, co mě tak zaujalo. Pravda ale je, že jsem asi nikdy neviděla takhle "lidsky" pojatý upírský film a pokud vás tato tématika jen trochu baví, tak vřele doporučuji. Co se hodnocení týče, tak váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami- sice se makonec asi přokloním k těm třem, ale po dalším shlédnutí, to možná ještě přehodnotím. ----".I write of what I cannot speak, the truth. I write all I know of it, then I throw that pages to the wind, maybe the birds can read it."----

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Barevné luxusní a nafintěné. Začátek mě hodně bavil, ale potom se už nedělo téměř nic nového. Jednou, možná ani dvakrát mi nevadilo prohrabávání všech těch kabelek, cetek a oblečení a potom následná zběsilá jízda a oslavná "mega párty", ale když se na to má člověk koukat hodinu...Herci se ale nicméně povedli - Emma Watson a Taissa Farminga byly skvělé a povedená byla i žánrově vychytaná hudba. Kdyby byl scénář trochu pestřejší a děj nebyl jen povrchním opakováním podle jednoho schématu, takl bych šla s hodnocením asi výš.

Girl Walks Into a Bar (2011)

Originální a zajímavý film plný mých oblíbených herců. Nejedná se o nic hlubokomyslného ani příliš vážného. Je to jen taková oddychovka plná barevných interiérů, dobrých herců, povedené hudby a propletených útržků z různých životních příběhů. Scénář je vážně dobře napsaný a ani chvíli jsem se nenudila a fotogenické lesknoucí se a blikající prostředí barů způsobuje, že se na film hezky kouká. Určitě doporučuji, ale nečekejte smršť životních mouder, ani jiných podnětů k zamyšlení. Silnější tři hvězdičky. ----"I was under the impression a bar was like a church. A place where a man can be left alone to think in peace."----"You stole his Cadillac and he got mad so he shaved your head while you were sleeping, it wasn't very fatherly but it happened."----"All words have double meaning."----"Me? I prefer to be amused than to be amusing."----

Slova (2012)

Aneb jak to dopadne, když dáte do filmu knihu o knize. Originální a zajímavý příběh, který bezesporu obsahuje celou řadu životních mouder zobrazených ve spletenci několika lidských osudů. Osobně nejsem moc umělecký člověk, takže pro mě místy byl snímek trochu nic neříkající- co se týče toho nutkavého tvořivého pocitu a vyžití ve vypoušění slov ven ze sebe. Ale i tohle bylo povedeně natočené, až jsem si říkala, že to může být minimálně zajímavé- užívat si formulaci slov. Dokonalá hudba a skvělé herecké obsazení to už jen dotahují do povedeného konce. Ještě jsem chtěla vyzdvihnout kameru, hodně se mi líbilo rozdílné barevné spektrum v různých částech snímku- dle toho jaká příběhová rovina to zrovna byla. Za mě to jsou slabší čtyři hvězdičky. ----"We all make choices. The hard thing is to live with them, and there ain't nobody that can help you with that."----"Nothing has changed since he´s been away. Except him."----"You can´t just make things right. Things are just things."----

Hon (2012)

Rozhodně všechno, jen ne pohodový snímek. Melancholické prostředí, ještě podtržené sněhem, zimou a celou atmosférou Vánoc v tomhle případě ale naprosto převrácenou naruby, nebo spíš pozorovanou z úplně opačného konce, než bývá zvykem. Nádherné záběry přírody a vše po většinu doby bez hudby, což všechno dramatizuje ještě o trochu více. To, nad čí jsem se pozastavila nebylo ani zpracování a ani příběh samotný, spíš některé detaily, které mi přišly úplně mimo, mimo logiku a i morálku. (I když je možná severská mentalita lehce odlišná od té mojí.) Přiznávám se, že v tomhle případě souhlasím s komentářem uživatele verbala (podotýkám ještě, že to se zase moc často nestává). SPOILERY To, že si zmatené, možná lehce obsesivní dítko vymyslí onu osudnou historku ještě ani není tolik zarážející. Osobně mě ani nepřekvapila reakce dospělých, která na to navazovala. Ale potom, co se přišlo na nepravdu onoho výplodu dětské fantazie jsem měla chuť pár postav řádně profackovat. Nikdo se ani slovem Kláře nezmínil jaká to byla (s prominutím) sviňárna a že to se opravdu dělat nemá. Nikdo nic nekomentoval, všechno bylo zamlčeno. To by si podle mě už víc zasloužili nařezat ti dospělí, než dítě. Další zarážející věcí pro mě byla scéna v supermarketu, kdy byl Lucasovi vydán nákup až potom, co mu ulítly nervy (přiznám se, že jsem hodně dlouho čekala, jestli se to stane). Tím jakoby úplně ztratilo podstatu to, z jakého důvodu mu ho vůbec nechtěli dát. Možná to byl právě účel- ukázat na povrchnost a jednoduchost maloměšťáckého primitivního smýšlení a davové bezmyšlenkové reakce. A ještě nakonec- ten závěr jsem pravděpodobně úplně nepochopila a nebo to byl doslova "výstřel doprázdna". Přes to všechno se snímku nedá odepřít bezmocnost, napětí, strašidelná reálnost a skvělé herecké výkony. Za mě to jsou trochu slabší čtyři hvězdičky.

Normal (2007)

Zajímavý zamotaný snímek o několika prolínajících se osudech. Místy to bylo možná až moc hnané do extrému (a trochu umělé) ve snaze zapůsobit, takže se nedá říct, že by byl film zrovna dvakrát realistický. Ale kouká se na to hezky, jen nečekejte žádný extra povedený počin. Silné dvě hvězdičky.