Temný rytíř povstal (2012)

Zrejme každý máva nejaký/é film, ktoré človek túžobne očakáva. Patrím k mainstreamovým konzumentom (bijte ma všetci kľudne) a tento rok som mal/mám takéto filmy 2. Po takomto začiatku asi prekvapí, že TDKR nebol jedným z nich (len pre info to boli The Avengers a Hobbit na Vianoce). Mám rád Batmana a oba predchádzajúce filmy ma bavili, oba trochu rozlične, kým BB načrtol "origin" Batmana podľa vízie Nolana, kým v TDK pritvrdil a ukázal, že komiksové filmy nemusia byť "pokleslou" zábavkou, ale že môžu mať svoje pevné miesto vo svetovej kinematografii. Napriek tomu však mi niečo v predchádzajúcich filmoch chýbalo a to som našiel práve tu. Kým prvý film podal základ v nahnevanom človeku, ktorý prišiel o rodičov, druhý diel bol úžasným hereckým koncertom Heatha Ledgera, avšak ani v jednom akosi Batman nemal toľko priestoru, akoby si táto postava zaslúžila. Podobne i emočne, druhý dieľ mal množstvo silných momentov, avšak nedokázali vyznieť kvôli vražednému tempu. Mnohí kritizujú zvraty v TDKR, ja osobne som však bol celým filmom unesený. Možno to bolo z časti, že to bol môj prvý film v IMAX a hltal som každý záber, možno z časti, že mi kopa zvratov vo filme nevadila, pretože som ich nečakal, i keď som mohol, keď som si spätne skladal zábery. Bane... jednoducho skvelý a nemá cenu zrovnávať dve tak odlišné postavy, ako je Joker a Bane. Skutočne som sa bál Catwoman, pre mňa jednej z najnesympatickejších postáv z celého DC comics, avšak je zaujímavá, správne zradná a skutočne má niečo do seba. Záverečných 15 minút potom bol jeden z najlepších záverov, ktoré som kedy videl. Síce to hranie s emóciami bolo dosť kruté, záver bol krásny. Ďakujem pán Nolan, pre mňa zo zrejme už teraz je vrchol tohtoročný a bojím sa, že ani adaptácii jednej z mojich najobľúbenejších kníh sa ho nepodarí predčiť. P.S Záver samozrejme krásny a šokoval ma, keď už som pristúpil na to čo som pokladal za koniec.

Neopouštěj mě (2010)

Depresívne a emotívne, pričom ma najviac zasiahla bezmocnosť všetkých naokolo. Alternatívna verzia sveta, s nádychom sivej, ktorá pridávala na pocite, že celý ten svet je smutný a jednotvárny (čo však bolo asi aj vzhľadom na to, že sme videli prakticky len darcov) bola takmer dokonalá. Najväčšmi zasiahne scéna, v ktorej hlavný predstavitelia sami pochopia svoju bezmocnosť proti systému, ktorý im určil ako bude ich život vyzerať, k čomu napomáhajú skvelá Mulligan a nemenej kvalitný Garfield, pričom im zdatne sekunduje Keira Knightley. 90%

Avengers (2012)

Na Avengers som sa tešil už dlhú dobu, ako nadšený fanúšik tohto teamu od Marvelu, z ktorého mám za sebou už desiatky výtlačkov, či už Avengerov samotných, prípadne postáv z teamu. Preto som bol zvedavý, ako si s nimi Joss Whedon poradí, ktorého mám strašne rád za Firefly, ale na druhú stranu stvoril Buffy. A... WOW. Podarilo sa mu skĺbiť skvelú akciu, veľmi dobrý humor, ku ktorému jednoznačne prispieva skvelá chémia medzi postavami a svoj dosť kvalitný scenár (i keď k nemu mám menšiu výčitku, pričom postava Lokiho má jednoznačne na viac ako mu on dal priestoru, avšak ak v druhom dieli bude záporák, ten koho si myslím, toto už nebude problém). Najlepší jednoznačne Iron Man a po ňom zrejme Hulk, čo by som dopredu fakt nepovedal, tú postavu moc nemám rád, ale Ruffalo je najlepší Hulk, lepší ako Norton. Thor a Cap. v pohode a naši ľudia... no, nie sú úplne tak bezvýznamný ako som očakával. Takže celkovo veľká spokojnosť, vidieť svoj milovaný komiksový team v preplnenom kine týždeň a niečo po premiére ma naplnilo spokojnosťou (podobne ako 207 miliónov za víkend, na Dark Knight Rises).

Drive Angry (2011)

Eh. Tak som sa rozhodol pustiť si niečo v noci, pretože som ani za boha nevedel zaspať a len tak ležať v posteli a počítať praskliny na stene sa mi nechcelo. V notebooku sa mi už nejakú dobu sušia dve béčka, ktoré majú jedno spoločné... Nicka Cagea. A po pozretí prvého z nich... musím povedať, že haha :) Ten film bol tak strašne hlúpy, vlastne až šokujúco, že i na béčko s Nickom to bolo priveľa... Našťastie si však svoju rolu užíval, podobne i Fichtner, ktorého postava bola vyslovene skvelá (dodávala filmu takú komediálnu vsuvku, ale s dobre čiernym humorom) a film ma celkom bavil i napriek tomu, že ten scenár by som zbúchal aj sám po noci v bare s množstvom pohárikov... Samozrejme nemohla chýbať ani nejaká prsatá bloncka (našli fakt peknú v podobe Amber). Problém u mňa nastal až ku koncu, keď tie scény boli už neskutočne prehnané !spoiler! viz. Cage a auto vs každý !spoiler! a tá akože snaha o emócie (ok, ok chápem, nadhľad, ale to už bolo proste moc) u mňa vyvolala strašný dusivý smiech, pretože som tak nejak vedel čo sa stane o ďalšie 2 minúty :) Celkovo však na pobavenie to ušlo, teraz ešte Čarodejnice a béčka za 2011 mám z krku :) P.S Film mal niekoľko fakt nezabudnuteľných momentov, napríklad v motelovej izbe, to bola pánečku malina, pochybujem, že to ešte niekde niekedy uvidím :D

Dívka odjinud (2010) (seriál)

Celý seriál je neskutočne hlúpy, sto krát videné ako vo všetkých fantasy seriáloch posledných rokov... ale, sukuba ako hlavná predstaviteľka tu ešte nebola, ešte k tomu je aj fakt k svetu, je to dosť vtipné, i keď pri niektorých dialógoch mi chlpy na zátylku stoja dupkom. Nazval by som to takým guilty pleasure, videných zatiaľ 6 dielov, tak som si dovolil aj hodnotenie.

Láska nebeská (2003)

Geniálne ! Úžasná komédia, neskutočne úžasná :O Takto som sa nebavil už dávno, skvelé jednotlivé príbehy, niektoré smutné a niektoré veľmi šťastné, tvorili túto skvelú mozaiku. Komédiu, ktorá by ma rozosmiala takmer pri každom zábere tu už dlho nebola a hlavne som to nečakal od komédie s poznámkou romantická. Som si neškodne sedel doma, keď sa jeden z členov rodiny rozhodol LN sledovať a ja som najprv nezaujato sledoval jedným okom, až kým som mal v oboch očiach slzy šťastia i smútku. Ansámbl anglických hercov bol neskutočne skvelý, osobne sa mi však najviac páčil kúsok s... a vlastne to je jedno, pretože ich bolo viac a človek si skutočne nevyberie. P.S Jednoznačne ma však pobavila jedna časť, ktorá ani tak nesúvisela s obsahom, ale keď som si predstavil Martina Freemana po istej scéne ako bude hrať Bilba, tak som sa skoro zadrhol.

Grimm (2011) (seriál)

Svoj predchádzajúci komentár som sa rozhodol prehodnotiť. Seriál sa nakoniec rozbieha celkom slušne a vzhľadom na moju "úchylku" na sci fi a fantasy seriály, kde skusnem skoro všetko je to vítaný prídavok. Edit: Úprava po 3 sérii, mám svoj nobý najobľúbenejší fantasy seriál.

Wikus and Charlize (2010)

Vtipná 4 minútovka, ale nejak mi fakt uniká o čo mu išlo :) Asi mu preskočilo úplne pri natáčaní A-teamu :)

Barbar Conan (2011)

Béčko ako vyšité, napriek tomu však lepší film ako Nispelovo predchádzajúce dielo, Pathfinder. Staré kúsky s Arnoldom nepokladám za nijak zvlášť vydarené, avšak tento sa mi páčil i vzhľadom na fakt, že hlavnú postavu tu hrá môj obľúbenec z SGA, mr. Momoa. Celkom sa mu tieto barbarské role hodia, podobne ladený je aj v Game of Thrones. Filmu pridáva i fakt, že záporáka hrá Stephen Lang z Avatara.

Dresden (2007) (seriál)

Tak a mám seriál za sebou a musím povedať, že som ešte u žiadneho tak neľutoval, že končí. Pre mňa to bolo skvelých 12 dielov, so strašne sympatickou hlavnou postavou a zaujímavým príbehom. Škoda, preškoda, že bola natočená len jedna séria :( Seriál mal totiž podľa mňa veľký potenciál do budúcna a Paul Blackthorne bol fakt dobrým ťahúňom. No čo, ide sa na ďalšiu fantasy/sci-fi blbosť :)