Bůh masakru (2011)

Inteligentně natočený, zábavný a hlavně neobyčejný film. Hodně scén rozesměje, ale nejzábavnější je pozorovat stále se měnící vzájemné sympatie postav. Jeden byt, čtyři skvělí herci a všední zápletka, ano i to stačí pro znamenitou podívanou.

Den zrady (2011)

Hodně komentářů tady naznačuje nečekaný zvrat v polovině stopáže, který opravdu přijde, ale ono to není jen o jednom okamžiku. Celá druhá půlka je plná překvapení. Má mnohem rychlejší tempo a pořádně nutí k přemýšlení. Zkrátka film je najednou o krok před vámi a musíte se sakra snažit aby jste ho „udrželi“. Vysoké hodnocení dávám za určitou perfektnost a vyváženost. Obsazení, stopáž, kamera… vše tam sedí (i když pátá je asi přeci jenom za Goslinga).

50/50 (2011)

Znáte takový to, když vám nějaký film posune laťku neúměrně vysoko a vy pak marně hledáte něco, co se mu vyrovná. 50/50 vám jí vystřelí až někam k vaší top desítce. Má to strašnou sílu. Výběr herců se nemohl povést lépe. Jediný mínus vidím vtom, že jelikož je to podle skutečnosti, od začátku víte, jak to dopadne (stejně jako například u 127 hodin). Ale kdo by jim to nepřál :) …

Czech Made Man (2011)

No není to špatný, ale úplně dobrý taky ne. Nevyužitý potenciál, místy nevkusný scény a hlavně je to strašně nevyvážený. Za některé pasáže filmu by se nemuseli stydět ani za mořem a zas naopak některý diváka vrátí zpět, domů, k té naší české amatérské klasice. Prosil bych Americký Remake klidně i s ponechání Budeře, ten je skvělej, o tom žádná. Za tu scénku s představováním Marty a Herty dávám čtvrtou hvězdu, to mě fakt dostalo „…víš co, vyser se na to“ :D. Ale jinak, proč ne...

Leon (1994)

Proč je film tak dokonalý, v čem vlastně spočívá jeho kouzlo? Samozřejmě hlavně v kontrastu postav. Leon na venek neohrožený “uklízeč“, ale ve skutečnosti tak trochu dítě. Naproti tomu Mathilda křehká, zranitelná dívka tvářící se dospěle. Děj přesně plyne tudy, kudy divák chce a zároveň překonává jeho očekávání, bravurně zvládnuté akční scény, odzbrojující dialogy mezi Mathildou a Leonem a bezchybné herecké obsazení. Nenapadá mě jediná věc, kterou bych filmu vytknul. Pokud, ale chcete do filmu skutečně proniknout, sežeňte si nesestříhanou verzi, která obsahuje několik opravdu povedených scén a děj filmu značně posune.

Pan Nikdo (2009)

Film, který se ze začátku snažíte pochopit, uprostřed stopáže pochopíte, že film pochopit nelze a že ani za tím účelem snad nebyl natočen, ovšem v posledních minutách film překvapivě pochopíte a to nejenom film jako takový, ale hlavně to co se snažil říct :). Druhé zhlédnutí si snad člověk ještě víc vychutná. Nemusíte se už zaměřovat na děj filmu a snažit se seskládat z jednotlivých scén nějaký příběh, ale máte možnost se věnovat svým vlastním myšlenkám a pocitům. Zkrátka je to originálně natočených film o věcech, o kterých každý přemýšlí, i když si to vlastně neuvědomuje.

Free Zone (2005)

Free Zone je film, který jako by nepotřeboval nikoho zaujmout, plyne svým tempem a dává divákovi dostatek času na vstřebání atmosféry. Dlouhé scény, statická kamera, vážné téma, ale bez potřeby nějakého vysvětlování a vynikající herecké výkony. Rozhodně jsem se nenudil a scéna v autě na konci filmu v doprovodu hudby “Ein Ani“ je skvělá a vnukne člověku zvláštní pocit, který jen tak nezmizí.

Zmatená duše (2007)

Numb je moje srdcovka. Matthew Perry se svým ustaraným výrazem dokáže i bez mimiky dokonale vystihnout pocity postavy. Dá se říct, že je to pořád takový Chandler v trochu vážnější roli. Rozhodně doporučuju se na to kouknout třeba po nebo naopak před těžkým dnem. Dokáže to nakopnout. Nebo naopak dorazit. :)

Single Man (2009)

Pokud se o nějakém filmu může hovořit jako o umění, tak si myslím, že právě o tomhle. Film působí neuvěřitelně perfekcionisticky, všechny scény jsou barevně sladěný a všechno je tak nějak pěkný. Režisér je asi mimo jiné i puntičkář. Za zmínku určitě stojí i bezvadná hudba a samozřejmě herecký výkon, který předvedl Colin Firth. Vyobrazení pocitu osamělosti se snad nemohlo povést lépe.

Drive (2011)

Po úvodní scéně, při záběru na noční Downtown LA za doprovodu titulků a písně Nightcall mě málem vtrhly slzy do očí. Neboť právě v tento okamžik si člověk uvědomí, že sleduje něco výjimečného, něco co nezklame ty nejvyšší očekávání. Dlouhý minimalistický záběry, na nemluvného Goslinga a křehkou Carey Mulligan, jsou až k zbláznění dokonalý. Film nemá snad ani jednu zbytečnou scénu, režisér si dobře uvědomil, že méně bude znamenat více. Z tak obyčejného příběh udělat takovýto skvost, tomu říkám umění. Pro mě od Inception nejsilnější zážitek.