Mank (2020)

70%

Pod kůží (2013)

Celou první polovinu filmu jsem hledal místo, kdy se alespoň něco z toho "neobvyklého" bude střetávat v jedno a bude vzdáleně vytvářet jakýsi smysl. Ovšem jak jsem pochopil po určitých událostech, nic podobného přijít nemělo ani po závěrečných titulcích. - A ani nepřišlo. Tímto okamžikem počínaje, jsem se snažil vydržet dlouhé utrpení, které tu někteří nazývají atmosférou, jaké Under the Skin nabízí na výbornou. S nespočetně pauzami ve smyslu, kolik času do toho vytouženého závěru ještě zbývá, se mi UtS podařilo do úplného konce dokoukat. - Ono vidět a chápat Under the Skin není totéž a ani si nemyslím, že by tohle "dílko" nějakým způsobem pochopit šlo. Diváka může nadchnout jeho nevědomost, zvídavost a představivost nad obsahem, jakou může snímek vyvolávat, co - to - asi - mělo - znamenat, ale pochopení?! I místní obsah distributora k filmu působí jaksi sporně. "Scarlett Johansson je vyslána na Zemi mimozemskou korporací, aby zde splnila zvláštní misi. Vezme na sebe podobu dokonalé a neodolatelné ženy a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů, které pak unáší na svoji planetu, kde je lidské maso považováno za naprostou lahůdku. Čím déle na Zemi pobývá, tím víc ji to k lidem přitahuje. To je však v rozporu s její rasou." blá blá blá.. Tentýž obsah ve filmu zahrnutý naprosto nebyl a není. Po shlédnutí na mě působí, že si text distributor vymyslel nebo já dokonce viděl jiný film. A ani neuvěřím nikomu, kdo si text přečetl před nebo po závěřečných titulcích, jako já, že se s ním alespoň z poloviny ztotožnil. Tím se chci dostat zároveň k tomu, jak je film vlastně špatný. Kdybych měl původní text proškrtat tak, jak byl ve filmu obsažen, zbyla by jen úplná slupka a minimum, stejně jakým byl samotný film. "Scarlett Johansson je žena a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů." Jedině toto se ve filmu totiž objevuje a dále pak nespočet WTF "uměleckých" scén, které jdou čistě do prázdna. Doslova. Žádný přesah, žádná pointa, nic. Proto nechápu místní nadšení nad čímkoli z filmu, snad vyjma hudby. Film může být artový jak chce a vy se ho můžete snažit pochopit jak chcete, ale smysl a pochopení v něm najít nelze. (tedy alespoň já ho nenašel) 1/10

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

2010 - Peter Hyams vytvořil po Kubrickově odyssey film, který funguje jako bonus materiál k oblíbenému hudebnímu CD; Nijak nezamrzí, ale také ani nenadchne, přesto příjemně překvapí. 75%