Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Je těžké vybrat z legendární trilogie nejlepší díl, mě se však nejvíce líbil tento. Je možné, že zítra změním názor, a budu řadit mezi oblíbené filmy jedničku, a pozítří dvojku, každý díl epické ságy je totiž jedinečný, a jednoduše geniální (ano, opakuji se, pardón :), dochází mi slova), zkrátka něco tak úžasného už málokdo napíše, a málokdo natočí.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jak kniha, tak film se řadí mezi nejhodnotnější díla fantasy tvorby. Jacksonovi se podařilo přesunout Tolkienova génia na filmové plátno, a to tak, že pozvedl slávu nedostižné knižní legendy téměř na maximum.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Výborné, volné zfilmování knihy s názvem Vyhoďme ho z kola ven, kterou si hodlám co nejdříve přečíst. Příjemná hudba (až na výjimky, třeba ta, jenž je v blázinci každý den pouštěná tak hlasitě, aby ji slyšeli i ti, "kdo hůře slyší" mi už taky lezla na mozek, ale to bylo jen dobře :) ) oslňující herecké výkony, zvláště geniální Nicholson, kterého tento film vystřelil mezi hvězdy Holywoodu, a hlavně dokonalá režie pana Formana, jemuž bych snad byl za tento filmový skvost ochoten i vytesat sochu (přestože by asi vypadala blbě), osobně se mi One Flew Over the Cuckoo's Nest líbil mnohem víc, než Amadeus, kterého samozřejmě nijak neshazuji, ale nedotkl se mne zdaleka tolik, jako tenhle snímek.

Pelíšky (1999)

Netřeba cokoliv psát, legendární film, který by měl znát každý, kdo chce se zváti Čechem.

Eragon (2006) odpad!

Hrůza, hrůza, hrůza! Kam se poděl stomilionový rozpočet? Kniha, která mě celkem bavila, byla zfilmována tak nešikovně, až jsem se musel zplna hrdla smát/brečet nad absurditou filmu. Škoda, jen další zmršená knižní série. Smál jsem se Safiře, která měla místo šupin peří, z Urgalů někdo udělal kmen praštěných, by až postižených Pivrnců (dost velká změna na to, že mají vypadat trochu podobně jako Minotauři), z Galbatorixe se stal Homer Simpson, Eragon, který by měl mít kaštanově hnědé oči a dlouhé, tmavě hnědé vlasy, ve filmu vypadá jak buzerant, a chová se jak totální teenagerský vypatlanec, Bromovi někdo ustřihl plnouvous (což by nevadilo, Jeremy se snaží), elfové, doprovázející na začátku filmu Aryu měli vousy, přičemž Paolini ve knize píše, že elfi vousy nemají, trpaslíci byli z filmu raději vypuštěni, zvláště mě dojebali tím, že zde chyběl Orik, razakové byli změněni na černé mumie, vyvolané ze spousty hmyzu, a tak dále, a tak dále... Dál už se mi nechce vypisovat, co se mi na filmu nelíbilo, protože bych jen otevřel již téměř zarostlé rány, a musel bych se po čtyřech letech od posledního shlédnutí na film podívat znovu. Nepíšu tedy, co jediné se mi na filmu líbilo, ó ano, byl to Durza, jediná součást snímku, díky které jsem jej dokoukal. P.S. ARYA MĚLA BÝT PŘEKRÁSNÁ! NE TUCTOVÁ BLBKA!

Shrek (2001)

Škoda jen, že pokračující díly už zdaleka nejsou tak dobré, ale tohle, to je bomba!

Phineas & Ferb (2007) (seriál)

Byl jsem týden na Šumavě. Ve volném čase, kdy nebylo možné jít na túru, na houby, či prostě někam, jsem si pokoušel číst, nebo se jinak zabavit. Bohužel tu byla i televize, a to i se spoustou kanálů. Zapl jsem ji tedy, a z čiré zvědavosti, se strachem v srdi najel na Disney channel. Obávám se, že chudák Walt už se hanbou a vztekem ani nemůže otáčet, komerčními, nic nepřinášejícími a mozek vyplachujícími z odpuštěním sračkami se to tu jen hemží. Od Kouzelníků z Waverly, u nichž dva díly ještě ve zdraví přežijete, přes absolutní pytlovinu Na Parket, při níž zkolabujete, až po "božskou" Hannu Montanu, při níž raději spácháte sebevraždu (tyto tělesné příznaky jsou vykazovány těmi, jejichž mozek je schopen pracovat). Přesto jsou tu jedna, nebo dvě světlé stránky, a jednou z nich je i Phineas a Ferb. Aspoň něco, konečně někdo nechce jen rýžovat zlato z odpadní stoky, chvála bohu, i ptakopysku Perrymu! :) P.S. Disney Channel už nikdy nikde nepustím.

Scooby-Doo (1976) (seriál)

Scooby byl kdysi mou častou ranní podívanou, před tím, než jsem musel jít do školy, a to i přes dosti podobný děj většiny dílů; jízda někam (např. na dovolenou, výlet, apod.), děvědění se o nějakém strašidle či monstru, pátrání, finále, past (která i přes svou neprohlédnutelnost skoro nikdy nevyjde :), rozuzlení, zatčení, tradiční hláška: "Bylo by se mi to podařilo, nebýt vás, prašivých děcek!", vděční obyvatelé postiženého místa, šťastný Scooby s Shaggym (obvykle díky jídlu), konečná hláška: "Skúby důby důů!", KONEC). Seriálu dávám čtyřy *, protože i přesto, že se mi líbil, jsou podle mě i větší pohádkové legendy mého dětství.

Rain Man (1988)

Výborný film, při kterém se trochu zasmějete, trochu zamyslíte, a i trochu posmutníte, Dustin Hofmann jako "autista" a Tom Cruise v roli jeho horkokrevného bratra, Dustin je výborný, ne li božský, i Cruise, kterého nemusím, je tu skvělý. Co dodat. Hezký film o duševním spříznění dvou odlišných lidí, které zpočátku spojuje jen příbuzenství, a obnos peněz.

Trestná lavice (2005)

Pamatuji si den, kdy jsem tento film viděl poprvé, tehdy jsem měl pocit, že asi přijdu o bránici. Smíchy jsem se sotva udržel na židli. Dějová linka je jednoduchá, přesto svěží a obohacená fóry i hláškami, které mě nutily pouštět si snímek znovu a znovu.