• Pohádka

Ella a černý jaguár (2024)

Za dabing by měl být někdo potrestán. Spousta chyb ve filmu a patosu.

Němá tajemství (2023)

Už si ani nepamatuji, kdy jsem dal českému filmu plný počet hvězdiček. Navíc, když je téma, jak se hlavní hrdina kvůli svému postižení snaží zemřít. Nicméně tento film v sobě nese mnoho závažných a důležitých témat jako je péče či eutanázie. Film se nesnaží přinášet odpovědi, ale zkrátka jen popisuje konkrétní situaci. Nevzniká tak žádné "inspirační porno".

Než jsem tě poznala (2016) odpad!

Něco tak moc hrozného jsem už dlouho neviděl. Jako člověk s postižením jsem už opravdu unavený z toho, jak je postižení vykreslováno jako něco, s čím se nedá žít, nebo jako inspirační "porno". Udělat slaďák o ničem, kdy hlavní hrdinka se do člověka na vozíku zamiluje de facto ze soucitu, by mělo být trestné!

Spolu (2022)

Mám velmi smíšené pocity. Bezpochyby se jedná o Kozubův herecký koncert, což je však po hříchu asi vše. Pokud se autoři pustili do takového tématu, jakým je autismus, bylo by skvělé nedopouštět se hrubých faktických chyb a svým uměním se pokusit ve společnosti rozbourat pár stereotypů. Místo toho se dozvíme, že autismus lze získat úrazem a jediná alternativa k rodinné péči je ústav. Do ústavu se navíc můžete dostat velmi lehce pomocí zfalšovaného podpisu, ale dostat se z něj vyžaduje několika měsíční úsilí. Sestřičky v ústavu pak s klienty bezostyšně flirtují a vzbuzují v nich plané naděje. Škoda. Z takového námětu se jistě dalo vytěžit víc. Věnovat více času studiu a přípravě, aby se film stal realističtější, by ho jistě pozvedlo na mnohem vyšší level. Takto podporovat společnost ve stereotypním uvažování o lidech s postižením mi v dnešní době přijde neomluvitelné. Takto se film vlastním přičiněním stal inspiračním pornem.

13 minut (2021) (TV film)

Auto je dobrý pomocník, může se stát zbraní. Ti co by to vidět měli se na to asi koukat nebudou.

Skutečná pomoc (2017)

Jako člověk s postižením nemám rád filmy, kdy chce zemřít člověk jenom proto, že má postižení. Je smutné, že pro společnost je pochopitelnější, že takový člověk chce zemřít, než že by chtěl žít.

Šťastný nový rok (2019) odpad!

Po prvních pěti minutách jsem si myslel, že si jen proženu hlavou kuli. V půlce filmu jsem si již chtěl vyrvat oči a servírovat je jako sushi. Nakonec jsem si říkal, že si ten film mohl najít své místo na světě. CIA by ho mohla používat jako novodobý mučící nástroj.

Masaryk (2016)

Skvělý historický exkurz doplněný famózním Karlem Rodenem. Užitečný film pro paměť Národa.

Lída Baarová (2016)

Na začátku bylo velké očekávání, jak rychlé bylo vystřízlivění. Silný lidský příběh byl naprosto zabit kýčovitou a velmi nevydařenou pompézností. Jednu hvězdu dávám snad jen za hudbu. V polovině filmu jsem měl chuť prostřelit si na místě hlavu a na konci mi hlava téměř explodovala spontánně. Nevím, zda bylo horší vidět nacistické vůdce jako vlastně celkem milé strejdy, nebo hlavní hrdinku si nechat ochmatávat prsa od asistenta režie. Emoce, které by člověk v takovém díle čekal, byly tvůrci nemilosrdně potírány a zadupávány do země. Na závěr ve mě rezonuje otázka, zda byl Daniel Landa opravdu jen producentem...

Velký Gatsby (2013)

Romantická předvídatelná a kýčovitá slátanina. Tvůrci byli pravděpodobně opilí úspěchem Moulin Rouge a velmi tlačili na pilu, aby docílili stejného efektu. Neúspěšně. Velmi iritující pro mne byla taneční hudba zasazená do 20. let minulého století. Místy byl film až k nesnesení zdlouhavý. Svou vypovídající hodnotu sice měl, ale ta se rozhodně netýkala hlavního milostného příběhu. Díky záblesku myšlenky dávám 2 hvězdy, jinak bych to viděl na 1 a půl.