• Krátkometrážní

Polda - Čarodějky (2017) (epizoda)

"Netvrďte, že máte v peněžence barvu svýho trávníku." MUDr. Mráz se svým trávníkem byl dokonalý a koupání s pomocnicí věštkyně mě taky zaujalo, ale ten zbytek se tentokrát moc nepovedl. Břízovo pozdě probuzené otcovství mě zkrátka nebavilo a arogantní doktor určitě měl od policejního dinosaura dostat naloženo mnohem víc.

Mlýny (1994) (divadelní záznam)

"Dozorčí. Tady je Tvůj velitel Horáček. Někdo mi troubí v kanceláři." Vojna je zvláštní. Nikdo na ni nechtěl, nikomu se tam nelíbilo a přesto má každý účastník zeleného dobrodružství kamarády na celý život a zážitků plnou polní. Mlýny tu absurditu vojny dokázaly dokonale a mě nejvíc bavili nametení oficíři, kteří mě svým potácením a uzlováním jazyků v divadle donutili několikrát spadnout pod sedačku. Z televizního záznamu je to o trošku slabší, ale ten divadelní zážitek byl rozhodně pětihvězdičkový.

Vražda v salónním coupé (1997) (divadelní záznam)

"Slyšel jsem na vlastní uši, že steward nikdy neřekl: Eréč piklóš neméči, huňár scépeň kámoš." Tak jsem to slyšel taky, takže je to jinak a vrahem je houslista. To dává smysl, pokud tedy použijeme šrapnel. Ten je zkrátka jedinečný, ale není v tom sám. Je v tom skok přes vyděšeného koně nadél, pátrání v třídních knihách a zejména Vilma, která schovala vyšetřujícímu Hlaváčkovi tužku. Já se tedy přiznám, že dvojici Trachta - Hlaváček mám raději ve složení Svěrák - Brukner, ale tato alternativa je nakonec taky docela erömü.

Teče tudy řeka (1992)

"Tak jsme se s bratrem naučili nahazovat po presbitariánsku." A já jsem se dozvěděl, že v Montaně se nechodí pozdě do práce, do kostela a na ryby. To se může hodit. A taky tam teče řeka, docela svižně dovádí mezi kameny a je taková "živá", což se o tom snímku moc říct nedá. Je spíše pomalý, melancholický a snad bych si dovolil tvrdit, že i nudný, kdyby ho nedoprovázel veselý škleb toho, který nechtěl opustit ryby, které ještě nechytil. Ten byl trochu jako ta řeka, ale kromě něj a přírody už mě pobavila jen dvojice spálených zad.

Polda - Lovci pokladů (2017) (epizoda)

"Pracuju. Vážím kokain." Tak to nebudeme pana doktora rušit a v klidu si řekneme, že Geocaching 2.0 má zajímavá vylepšení a Bříza na stopě mobilním aplikacím a Andrejově mámě mě celkem bavil. Poněkud horší bylo to, že kriminalisti zavírají sprosté podezřelé do vazby, což je zajímavá novinka trestního řádu, ale závěrečné Here Comes Your Man od Pixies mě zase donutilo dát hvězdu navíc.

Vysoké hry ruské mafie (1999) (seriál)

"Policie si rozbila akvárium, ve kterém mafii skrytě sledovala." O ruské mafii vím spolehlivě jen jedno - nemám ji rád. Stejně jako jakoukoli jinou mafii, ve které jsem nevyhrál výběrové řízení na capo di tutti capi. Nicméně tohle beru jako zajímavou sondu, ve které mě nejvíc pobavili čeští političtí prostituti, kteří patrně neúmyslně vysvětlili, jak svým rozložením Policie umožnili rozkvět mafiánského byznysu v Česku. Díky, Honzo Rumle a spol.

Café society (2016)

"Vezmeš si mě nebo strýčka Phila?" Vždyť Vonnie zůstane v rodině tak jako tak, takže je to asi jedno. Zejména mně to bylo jedno. Prostě jsem viděl jeden vztahový trojúhelníček, okořeněný špetkou hollywoodské filmové slávy, politické korupce a střílením do hlav. To mě asi bavilo nejvíc, když někdo někam někam přišel, beze slova někoho střelil do hlavy a zase v klidu odešel. To ostatní jsem vnímal spíše jako navoněnou nudu, která se tvářila stylově, ale mě příliš nepřesvědčila.

Přednosta stanice (1941)

"Spusťte šraňky a hned je zase vytáhněte." Falešný přednosta stanice alias černý pasažér Ťopka se jako tornádo vrhnul do velení železniční stanice a já se přitom vždycky umlátím smíchy o telegraf. Prostě tečka, čárka, čárka, tečka, co na tom je? Jsou na tom hlášky, ksichty, situační komika a já se snad ani nestydím za to, že mi ke spokojenosti někdy stačí tak málo.

Polda - Půlnoční striptýz (2017) (epizoda)

"Kdyby Bůh nechtěl, aby se ženský svlíkaly, tak by je stvořil už oblečený." Bavil mě striptýz, pozůstatky ženského parkování i Břízovo utajené studium, ale policejní práci odváděnou na 158% si představuju trošku jinak.

Polda - Poslední tramp (2017) (epizoda)

"Jimmy s Vránovou ženou spolu tak trochu ... brázdili prérii." Pár trampských hlášek mě pobavilo, ale celkově měl Bříza blíž k rozmazlenému parchantovi, kterému zase prošly asi tři trestné činy, než k drsnému Poldovi. Nicméně jeho chlapské usmíření s Mrázem mě skoro až dojalo, tak ho dneska povýším o jednu hvězdu.