• Krátkometrážní

Černá listina - Pan Solomon (č. 32): Závěr (2016) (epizoda)

"Obrněná SUV se nevypařují." A hlavní hrdinky seriálu obvykle neumírají dřív než v posledním díle. Takže tohle úplně vážně brát nemůžu, ale dramatičnost této epizody nehodlám rozporovat.

Černá listina - Pan Solomon (č. 32) (2016) (epizoda)

"Zajistit tu jadernou zbraň je důležitější než se dívat, jak si znovu beru svého exmanžela." Já tedy na svatby moc nejsem, ale když už mě pozvali, tak jsem si tu přestřelku v kostele dost užil. A taky mě bavil neustálý Solomonův klid, poťouchlý úsměv teroristky Rowanové i zúčtování Majora s Tomem.

Černá listina - Správce (č. 78) (2016) (epizoda)

"Nemám nejmenší zájem v dohledné době zmizet ani umřít." Paní Panabakerová mě opět pobavila, s Tomovou ex bych si hrozně rád hrál, potrubní přepravní systém mě zaujal, ale to hlavní nestálo za moc. Další padouch z Redovy TOP 100 tedy Správce mi totiž opět nepřipomínal ztělesnění zla, ale spíše spolehlivého úředníka, o kterého by vlády i mafie nerady přišly.

Svět mýdlových bublinek (1985)

"A kdy mě máš jako rád?" Musím se přiznat, že obě "hrdinky" mě štvaly. Ta s tím nožem míň, protože se ho evidentně nebála použít, což nehodlám riskovat. Taky jsem úplně nepochopil, o co vlastně šlo, ale asi o to, proč lidi chodí na diskotéky. Na to mám jasnou odpověď: Nevím. Nicméně některé staré hitovky mi udělaly radost, trdlující Vašut byl dokonalý a závěrečná diskuze mě utvrdila v tom, že student filozofie a hospodský tlachal jsou si ve výsledku svého plácání dost podobní.

Ztracené město Z (2016)

"Cena kaučuku stoupá tak závratně, až to může vést k válce." A proto je třeba do Bolivie vyslat britské královské geodety. Tomu rozumím a taky mi to celkem zavonělo dobrodružstvím. Jenže tak nudné a zdlouhavé dobrodružství jsem už dlouho neviděl. Tím nechci nijak znehodnocovat objevitelské cesty Percyho Fawcetta, ale přesto mi brzy bylo jedno, jestli našel město Z nebo jenom prošel indiánským trávícím ústrojím. Stejně mi připadalo, že hlavně prchal před rodinou. Ale hlavně mě zaujalo, jak je snadné jet na voru proti proudu bez plachet, vesel či motoru. To se musím taky naučit, kdyby se mi někdy chtělo navštívit zemi, kde si mohu vybrat, zda zahynu hladem, chorobou, vyčerpáním nebo šípem. Ach ta rozmanitost.

Anděl Páně 2 (2016)

"Nemeje si uši, nezdraví, nafukuje žáby, prdí ve škole, prdí v kostele. Suma sumárum: Zralej pro peklo." A víš Petroneli, že bonzovat se nemá? Ale když to funguje na nezletilé hříšníky, tak já ti to odpustím. A udělám to taky proto, že skvěle zkoušíš, patrně slušně kalíš a výborně se popichuješ s Uriášem, ale ti lidé tu zábavu prostě kazí. Snad jen falešný čert mě ještě dokázal pobavit, ale co ti ostatní? Drzá Magdaléna, ctihodný mistr Košťál nebo vypočítavá Anežka mi tam jen překáželi. Ale v Nebi to celkem šlo, tak se tam asi někdy půjdu vyvalit Na věčnost.

Dva muži ve městě (1973)

"Otázky tady kladu já a záznam v rejstříku trestů máš ty." Takže role máme rozděleny a mně zbývá ještě dodat, že vychovatel Cazaneuve je ten, který věřil ve spravedlnost. A já jsem ten, co neklade otázky, nemá záznam v rejstříku, ze zkušenosti nevěří v justici a taky nevěří v polepšení zločinců. Přesto jsem Ginovi, výjimce potvrzující pravidlo, docela fandil a dost jsem si užil, když srovnával účty s komisařem Goitreauem. Jinak ovšem nepatřím mezi největší příznivce dobráků z rodu Kajínků a tak ve mně jejich osudy nedokáží vyvolat nějaké větší emoce. Nicméně tento snímek je velmi dobrý a určitě svým poselstvím přispěl k diskuzi o zrušení dosud nezodpovězené francouzské národní hádanky: Čí krk dokáže rozpůlit gilotinu?

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

"Vydejte mi Ladu, princi Radovane. Je mou snoubenkou a ženou mou se stane." Já si myslím, že z právního hlediska má Kazisvět VI. na princeznu Ladu nárok. Určila podmínky, za kterých si ho vezme, on je splnil a ona prchla, potvora jedna. Ale je to pohádka a právní oddělení o vánocích nemaká, takže já si to užiju. Zase. Pokolikáté už? Ani nevím, ale k mým vánocům tak nějak patří pozdrav Kazisvěta s pobočníky, podivné rýmovačky i zmatený kuchař.

Tonoucí se stébla chytá (1967)

"Plaváček je zmetek. Vyhozený peníze." Cholerický pan Fourchaume je klasicky skvělý, ale už ve filmech dostával lepší nahrávky než od zrzavého klanu Castagnierů. Mě tedy nejvíce bavilo cvičení se závorami, invalidní vozík s funkcí přemetů a geniální seskočení z traktoru do louže. Spousta gagů mi však připadala jak z němé grotesky a to mě zase tak moc nebavilo.

Jistě, pane premiére - Patron umění (1988) (epizoda)

"Když chcete změnit vládní rozhodnutí, musíte to udělat dřív, než se každý dozví, že se připravuje." Miluju epizody, kdy siru Humphreymu nevyjde podrážení premiérských nohou. Je jich samozřejmě málo, neboť jeho podlost má vysoká procenta úspěšnosti, ale premiérův protitah je tentokrát brilantní. Stejně jako, když Bernard vnesl jasno do tajů blafování, protože při jeho rozboru jsem se ztratil stejně rychle, jako peníze z evropských dotací v tekoucím betonu.