Král z ostrova Bastøy (2010)

Spojler - název filmu nevypovídá o skutečné podstatě filmu! Podobných severských filmů je přehršel a překvapivě je to dobře, protože seveřané prostě umí diváka zasáhnout svou syrovostí. Scénář diváka donutí fandit místním chovancům, kteří jsou znásilňování, fackování a ponižování do té míry, že v nich jednoho dne bouchnou saze a svým kantorům a hlídačům dají za vyučenou. 87 % Celosvětový příjem k 4. 3. 2020: $4,360,391

Le Mans '66 (2019)

Před pár dny jsem si pro sichr pustil legendární Le Mans s McQueenem, který sic postrádal lyričnost, avšak z pohledu benzinového fanatika nabídl přesně to, čemu se novodobému Ford v Ferrari citelně nedoznává. Kdyby film netáhl pouze Christian Bale a současně nebylo ve filmu tolik patetických výjevů, tak by film byl definitivně lepší. Na stranu druhou se jedná definitivně o skvělý zážitek (především pokud dáte volume up). 85 % Celosvětový příjem k 25. 2. 2020: $225,221,051, což je 2,31 násobek rozpočtu

Portrét dívky v plamenech (2019)

Portrét dívky v plamenech je epochálním filmem, který klade důraz zejména na dvě hlavní aktérky a křupání dřeva v krbu, které však velice lehce zastíní pohled femme fatale Noémie Merlant a dekolt Adèle Haenel. Tenhle film definitivně není pro každého, avšak pokud preferujete minimalistický mix emocí v kombinaci s dlouhými záběry na ženská gesta (a hýždě), budete uspokojeni v míře nejvyšší. 90 % Celosvětový příjem k 31. 1. 2020: $ 5,234,942

Zpráva (2019)

Pokud mi ve svých začátcích připadal Adam Driver jako vrchně nesympatický budižkničemu, tak v posledních pár letech jsem z jeho výkonů tak nadšen, že každý další film s ním kvituji jako zahrádkář velkou nabídku cibulek narcisů. Když se k tomu přidá smysluplná zápletka, tak má film jednoduše vyhráno. 86 % Celosvětový příjem k 31. 1. 2020: $232,305

Dva papežové (2019)

Dva papežové jsou jedním velkým dialogem mezi papežem komunistou a papežem, jenž byl členem slavného cechu Hitlerjugend. Když jako divák hodíte pryč své sympatie, zbyde čistá radost z hraní ze strany Hopkinse a Pryce, což je na filmu ale sakra vidět. Flashbacky ze strany argentinského duchovního jsou na filmu tím nejunylejším. 85 %

Kobiety mafii (2018)

Pokud jste nevěřili, že Poláci dokáží udělat mafiánskou vyvražďovačku, mýlili jste se. A stejně tak já. Svižná gangsterka o tom, jakže se přebírá obchod s kokainem v zemi, jehož kvalita potravin je pověstně nechvalná. Pokud jako divák preferujete kozy a současně je vám po chuti extrémní brutalita, budete nadšeni. 85 %

Klér (2018)

Jojo, to už si fakt nikdo nebere servítky, když zhanobí národní poklad, což v Polsku víra bezpochyby je! Kler sleduje příběh dvou zkrachovanců a jednoho vyvoleného, probíjející se denní rutinou dle Pána, která se povětšinou skládá z vodky, srážení chodců a znásilňování ministrantů. Vrcholem byl bezpochyby biskup vezoucí své pozadí v Bentley Continental v kůži z bezvěrců. 86 %

Svět podle Daliborka (2017)

Daliborek je dospělý muž s duší dítěte, který se vyžívá ve svastikách a vánočních ozdobách s podobiznou slavného vídeňského rodáka. Navíc bydlí s mamičkou, která ráda vaří kolínka s omáčkou a současně provozuje sex s mužem, který prý býval zadobře s klanem 'Ndrangheta v Kalábrii. A na závěr samí Daliborek kdesi schrastil love, aby přeživší z Osvětimi osvětlil, že koncentrační tábor byl vlastně tříhvězdičkovým hotelem s plnou penzí. 87 %

King Skate (2018)

Největším šokem je dozajisté to, že za doby studené války u nás existovali borci, kteří na Letné proháněli svá prkna, které si doma vyráběli z palet. I přes fakt, že skate segmentu rozumím stejně dobře jako problematice háčkovaných bačkor, musím definitivně uznat, že dokument je natoliko úderný, že jsem po zhlédnutí uvažoval, že si po práci dojdu jedno prkno zakoupit. Nebo vyrobit z palety. 86 %

Špion, který se vydal na sever (2018)

Jihokorejská filmařina hraje prim aneb příběh o marketérovi aka agentovi jihokorejské tajné policie baví od začátku ke konci. Jak už defaultně říkám, tak kvalita filmu se odvíjí od metráže filmu. Když je navíc natažená metráž doplněna kvalitním scénářem a dvěma téměř perfektními hereckými výkony, tak výsledek je pakticky jasný. Víc takových filmů a svět bude hned příjemnějším místem pro život. 86 %