Sněhová královna: V zemi zrcadel (2018)

No jasné, ruský animák takže to musí byť automaticky buď zlé (vykradnuté, klišé, jednoduché a pod.) alebo propaganda, že drahí užívatelia, veď Frozen je predsa nedostižný. Takže dosť bolo kokotkov a ich komentárov, choďte sa presvedčiť do kina. Moje päťročné dieťa odchované na Miyazakim a Dreamworks bolo nadšené, za mňa temer plná paľba. Prečo ? No, nepamätám si moc, že by som dlho videl tak dobrý animák. Nápad spojiť steampunk a klasickú postavu z Andersenovej tvorby je vynikajúci a už len kvôli tomu prostrediu, ktoré v najlepších častiach pripomína Miyazakiho alebo Gaimana sa film oplatí vidieť. Nosná myšlienka príbehu je podľa mňa hodne aktuálna (pri troche premýšľania neviem ako by som deťom vysvetlil lepšie, prečo sa zbavovať nejakej minority je zlé) a decká si z toho rozhodne niečo odnesú. Takže pre mňa to má len dve vady krásy, po prvé dizajn Gerdy po premene a po druhé prirýchly prerod kráľa. Inak super 9/10.

Božský (2008)

Ten pocit keď si myslíš že tvoja krajina je vrchol korupcie. Vtedy si pozri Il Divo. Perfektná filmárčina. 10/10

Příběh služebnice (2017) (seriál)

Komentár po prvej epizóde, časom budem aktualizovať. Požužňáníčko pre všetkých social justice warriors. Je tu vlastne všetko čo dnešných "liberálov" serie a desí, len dotiahnuté ad absurdum. Krásne natočené len prekombinované a vykonštruované až hrôza. Takáto spoločnosť je dlhodobo neudržateľná a práve podľa toho posudzujeme kvalitu dystopií (kde kráľom je Huxleyho Brave new world a korunným princom Orwellova 1984). 5/10

Car a Matilda (2017)

S výnimkou hrubých rysov deja je Matilda doslova rozprávkou, v ktorej platí okrem tých najznámejších historických medzníkov len to, že cársky balet bol zásobárňou mladých mileniek romanovských elít. Sama Kšešinská bola skôr než nešťastnou romantičkou zlatokopkou, ktorá mala v posteli pol Petrohradu. Každopádne ruská kinematografia je dnes v porovnaní s ostatnými úplne inde pokiaľ ide o temer manieristicky krásne obrázky, k čomu v tomto filme prispievajú aj interiéry katarínskeho paláca a iných známych romanovských stavieb a ostatné zložky výpravy. A ako som už povedal pri Já, Olga Hepnarová, Michalina bude raz superstar, to dievča nielenže je krásne ale hrá jej to ako máloktorej. 8/10 P.S. Nechápem ten povyk zo strany pravoslávnej cirkvi a Natalie Poklonskej. Ten film bol k Mikulášovi II. až prijemný.

Co jsme komu udělali? (2014)

Do posledných piatich minút strašne multikulti nekorektná šleha plná rasistických hlášok s francúzskym éspritom. Nebyť sladučkého záveru bolo by to čistých 10. Čierny rasistický foter FTW. 9/10 P.S. U mňa lepšie ako Nedotknuteľní.

Bohemian Rhapsody (2018)

Odkedy začali hrať Fat bottom girls som tomu strašne chcel nasoliť plný kotol, pretože som zrazu znova bol ten pätnásťročný chalan čo celé dni počúval Queen až z toho uši boleli celý panelák. Lenže priznajme si napriek výborným hereckým výkonom , a to nielen Rami Maleka (Gwylim Lee ako Brian May je čistá kópia gitaristu Queen) je scenár prvoplánový a Bohemian Rhapsody je pomník titanovi, zložený zo zábavných historiek bez patričnej hĺbky. Ten film šlape ako švajčiarske hodinky a Live Aid je výborným vrcholom aj zakončením a po skončení máte ozaj dojem, že ste videli "niečo" ale keď sa to rozloží v hlave, je to len perfektne vykalkulovaný hagiograficky poňatý životopis bez pridanej hodnoty. 8/10 P.S. Som prekvapený, že to, čo som na Queenoch obdivoval, a síce že každý ich album je diametrálne odlišný, vlastne nebola náhoda ale úmysel.

Tady to musí být (2011)

Naháňanie nacistov rockovými exhviezdami nikdy nebolo tak strhujúco nudné. 8/10

Apokalypsa Stalin (2015) (seriál)

Veľmi zideologizovaná interpretácia udalostí a kontroverznej osobnosti Stalina. Úlohou dokumentu má byť informovať a nie ideologicky hodnotiť. Tož preto len tri hviezdy.

Čára (2017)

Ako dobre to vyzerá, tak zlé to je scenáristicky a dramaturgicky. Koniec vyslovene smiešny. Čistý priemer. 5/10