Masaryk (2016)

Ševčík je obrazový maniak a po geniálnom Normale natočil vlastne priemerný film, ktorý sa svoju jednoduchosť usiluje zakryť nelineárnou štruktúrou v kombinácii s neveľmi podareným pokusom o portrét. Roden je výborný ale ani napriek tomu dosť dobre nechápem prečo Masaryk vo filme musí nevyhnutne vyfrézovať aspoň tri kikiny aj keď ako James Bond zrovna nevyzerá. Jednoducho povedané ten film si nezaslúži viac ako tri hviezdy... ale Ševčík je obrazový maniak. 7/10

Valerian a město tisíce planet (2017)

Keby to Luc natočil pred desiatimi rokmi tak tu strieka semeno elity po plafón. Bohužiaľ desať rokov mešká ale to fakt nemení nič na tom, že je to vizuálne päťkrát nápaditejšie a zábavnejšie než Star wars saga. Aj keď je to teda ich inšpirácia a príbeh je plochý. Šiesty element sa nekoná ale pozriem si to kedykoľvek a kdekoľvek veľmi rád. Thierry Arbogast FTW 9/10

Druhá světová válka 5: Bitva o Rusko (1943)

Naprostá šialenosť. Keď som to náhodou zapol na youtube tak som si po dvadsiatich minútach hovoril, že toto musí byť propagandistický film natočený tesne po druhej svetovej vojne ale skutočný rok vydania tomu dáva ešte lepší zmysel. Na jednej strane neuveriteľné množstvo dobového materiálu a vyzdvihovanie obetavosti Rusov, na strane druhej "taktné" mlčanie alebo eufemistické pomenovania ruského vpádu do Poľska v septembri 1939. Vzhľadom na rok vzniku sa dajú odpustiť roztomilé blbosti typu prečo sa blitzkrieg zastavil ale ten propagandistický náter spojenectva je neuveriteľný. Dokumentaristická hodnota tam je, skôr než o histórii však film vypovedá o tom, ako si spojenci želali, aby bolo Rusko vnímané vtedy, keď ho potrebovali. 5/10

Jen Bůh odpouští (2013)

Veľmi slabé štyri hviezdy a to hlavne za vizuál a démonického Pansringarma. Refn je obrazový magor, ktorý piple každý záber až k manieristickej dokonalosti a to mu žeriem. Trochu menej mu žeriem, že sa chce hrať v nelynchovskom svete na Lyncha, ktorý odstraňuje spred kamery Christophera Doyla všetky tie veci, ktoré mu tam nakládol Wong Kar-Wai. 7/10

Ztratili jsme Stalina (2017)

Označiť komediálnu komiksovú adaptáciu za vernú rekonštrukciu chce veľkú dávku fantázie alebo chcenia. Nie, nie je to presné ani náhodou ale je to sranda. Veľká sranda. Maršál Žukov FTW 8/10

Legenda o Kolovratovi (2017)

Takto nejak mala vypadať 300vka, aby nebola protofašistická a povrchne cool, o to viac ak si uvedomujeme, že Peržania boli snáď najliberálnejší hegemón predrímskeho obdobia a Tatári sa správali akoby naozaj boli z Tartaru. Za mňa plný kotol, a hoci sa odpisovalo kde to len išlo (námatkovo 300, Red Cliff, Game of thrones) Šurchoveckij to spravil tak, že to vôbec oči nebolí. 10/10 No a teraz chcem takto spravené aj to Čudské jazero s vykúpaním Teutónov.

Stánek s polibky (2018)

Takže máte tam dva megafláky od Mette Lindberg a vy s tým kurva naložíte takto!? 4/10