Jekatěrina - Vzljot (2017) (série)

Seríál mi odpálil dekel, takže je to za plný kotol a momentálne asi najlepší historický seriál sezóny. Vyvážený mix zahraničnej politiky, reforiem, vnútropolitického intrigovania, vzťahov so synom, romantiky a vojny (bude aj trochu Suvorova a bitka pri Cesme). Skvelí herci, najmä Koltakov ako "chodiaca encyklopédia" Nikita Panin je famózny a Alexandrova to tu hrá úplne inak než v prvej sérii, jej postava je omnoho temnejšia. Oproti prvej sérii to muselo stáť strašné prachy lebo výprava (s výnimkou počtu komparzistov) znesie porovnanie s regulérnymi hollywoodskymi blockbustermi. Anglická Viktória z toho istého roku pri tom vyzerá ako chudobný príbuzný. Celé voľne dostupné tu P.S. Tá trúba Pavol I. si tú svoju druhú ženu vôbec nezaslúžil.

T2 Trainspotting (2017)

Choose life. Choose Facebook, Twitter, Instagram and hope that someone, somewhere cares. Choose looking up old flames, wishing you'd done it all differently. And choose watching history repeat itself. Choose your future. Choose reality TV, slut shaming, revenge porn. Choose a zero-hour contract, a two hour journey to work. And choose the same for your kids, only worse, and smother the pain with an unknown dose of an unknown drug made in somebody's kitchen. And then... take a deep breath. You're an addict. So be addicted, just be addicted to something else. Choose the ones you love. Choose your future. Choose life. Postmodern Boyle cinema at its best. Existenciálne úplne iným štýlom ako prvý diel (asi ako keď vojdete do zbúraniska obľúbeného diskoklubu z mladosti a v hlave vám hrá obľúbená skladba, ktorú už nikdy nikto v tom klube nezahrá(aj preto počuť z Born Slippy len útržky)) a hlavne, obávam sa, že to bude rezonovať len u tých čo majú okolo štyridsať a podobnú dobu si v mladosti užili. Nečakajte Trainspotting 96 v 2017 ale Transmelancholy 2017. Lebo skôr než nostalgické je to melancholické a dosť sociálne. Ale stále kurwa nadupané. 10/10

Medicejové (2016) (seriál)

Zatiaľ opatrne po dvoch častiach poviem, že som zvedavý na zvyšné. Dramaturg a scenáristi by si zaslúžili po papuli lebo ak skáčeme v dvoch dejových líniách, malo by to mať nejaký jednoznačný význam a prínos pre celok a divák by mal i po dvoch litroch vína vedieť, čo sa v ktorej línii odohráva. A irituje ma ako v moderných seriáloch musí byť každý génius cool. Veľké plus je že sa vyhrali s vizuálom najkrajšieho mesta na planéte a že exteriéry - hoci často CGI - vyzerajú verne a kto pozná Florenciu presne vie v ktorej budove sa čo odohráva. Zatiaľ 7/10.

Šípková Růženka (1959)

Fascinujúce je to, o koľko horšie, než o dvadsať rokov staršia Snehulienka je to animované.

Vojna a mír (2016) (seriál)

Britské, príliš britské a príiš uponáhľané. Ale Paul Dano hrá Bezuchova geniálne (ako koniec koncov vždy) a nestratil sa ani James Norton. Všetko ostatné je britské, príliš britské. Napriek tomu štyri hviezdy lebo je to perfektne natočené. 7/10 P.S. Keby to natočili Rusi v tomto štýle http://www.csfd.cz/film/389051-jekaterina/komentare/ bola by to absolútna bomba.

Velká čínská zeď (2016)

Pod vizuálom " artový Marco Polo pre Dynasty Warriors gamerov" drieme podvratný politický film. Na jeho správne dekódovanie ale potrebujete aspoň základné znalosti čínskeho myslenia, filozofie, kultúry a dejín a oprostiť sa od ideologických vzorcov strednej Európy 20. storočia. 9/10

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Milí prominentní užívatelia ČSFD, začínate ma pekne srať. Toto vôbec nie je typická dvojka a vôbec to nie je typický rodinný film a vôbec to nemá slabý príbeh. Poviem to tak, ak vôbec nejaký animák niekam za posledných desať rokov posunul tie západné rozjuchané rodinné kokotiny, ktoré si fičia na rádoby vtipných popkultúrnych odkazoch, bol to How to train your dragon a ak nejaká dvojka nebola zbytočná a posunula to na ešte dospelejšiu úroveň tak je to How to train your dragon 2. U mňa plná paľba a teším sa na trojku. 10/10

Maratónec (1976)

Neviem koľkí z komentujúcich čítali aj predlohu, ja som mal to šťastie si ju dať niekoľkokrát a je omnoho sugestívnejšia a brutálnejšia než film. Ten trestuhodne vynechal debatu Babe - Szell na tému "nie ste pre mňa tak celkom človek, milý Žid" a niektoré veci pozmenil preto, aby vyzerali dramatickejšie. Plusom je poctivo budovaná atmosféra štvanice a relatívna vernosť predlohe. 9/10

Komorná (2016)

Film roka 2016. 10/10

Legenda o drakovi (2015)

Dávam tri hviezdy ale aby bolo jasné toto je len za výtvarnú stránku, inak je to dramaticky nezvládnuté až hrôza. Každopádne pozerá sa na to skvele ale v konečnom dôsledku je to len Twilight meets Blue lagoon meets Drogon. 6/10