• Krátkometrážní

Vítězové a poražení (1999)

Film s tak chaotickou kamerou, ktorý by si sa prvú polku nezaslúžil ani 3* sa ku koncu zmenil na nadpriemerné dielo so športovou tématikou. Skvelý Al Pacino, sympatický Quaid, dobrá hudba a jeden z najlepších motivačných predslovov (škoda následujúcej scény, hudobný prechod mohol byť plynulejší) tento film vytiahla na 4*. Celé to však bolo pokazené kamerou v 1. polovici filmu.

Útěk do divočiny (2007)

Úžasný film, úžasná myšlienka, posolstvo, monológy (škoda dialógov, ktoré sa mohli lepšie rozpracovať), herci, .... 5* bez váhania .... Najlepšia scéna : Rozlúčka Rona a Chrisa, bezmocný Chrisov otec, záverečná scéna, .... je ich veľa.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Nechápem nízke hodnotenia a komentáre. Film bol síce trochu veľké klišé (-1*) ale vďaka hercom je to podarené klišé. Chýbala mi trocha silnejšia empatia s hlavnými postavami, ako tomu bolo aj pri Lawless. SPOILER : najlepšia scéna: Jerry po zabití toho chlapca.

Sledování (1998)

Pekný Mindfuck. Keď som tomu prestával chápať, inteligentne mi Nolan všetko postupne vysvetlil. Na to, že to bola jeho režisérska premiéra, tak si s divákom pekne pohral. Risk je zisk v tomto prípade a Nolanovi zabezpečil sľubnú kariéru, ktorú vypĺňa čoraz lepšími filmami.

Nespoutaný Django (2012)

Výnimočný film. Quentin nám naservíroval brutálny, vtipný, svieži, herecky úžasný film. Oscarové herectvo Waltza, originálna kamera, na ktorú sme si pri Tarantinovi už mohli zvyknúť, a profesionálne dialógy povýšili tento film o hviezdičku vyššie. Najlepšia scéna je jednoznačne Ku-Klux klan.

Bok po boku (2012)

Zaujímavý dokument, v ktorom pokladá Keanu naozaj dobré otázky. Čo sa týka toho menšieho sporu, ktorá filmová technika je lepšia ma až tak nezasahuje ako (zatiaľ) obyčajného diváka. Pri natáčaní filmovou kamerou je veľa obmedzení, pri samotnom procese natáčania alebo pri efektoch atď. No filmy, ktoré týmto spôsobom vznikli nie sú zamerané na vizuálne efekty a pod. skôr na samotný príbeh. Ale aj tak je pre mňa väčším umeleckým dielom film natočený digitálnou kamerou, ktoré dokážu filmu dodať pomocou počítačov atmosféru (napr. Drive, Sin City). Za umelecké dielo však nepovažujem film, kde ani jedna scéna nieje natočená v reálnom svete, ale všetko je tam dorobené počítačovo (Avatar). Vžddy si predstavujem, ako sa nezaujímavo muselo hercom natáčať, keď celý čas behali pred zeleným plátnom.

Donnie Darko (2001)

Zopár hodín po zhliadnutí som nemal potrebu film hodnotiť a chváliť. Hlavne preto, lebo som samotný záver celkom nepochopil. Ale deň potom mi v hlave začali behať otázky hľadajúce odpovede k filmu (prečo?, ako?, keby?,...) a to sa mi stáva málokedy. Nechcel som dávať 5* filmu, ktorého záver mi ušiel, ale teraz nechcem dať 4* filmu, ktorý mi rezonuje v hlave tak dlho po jeho prehratí. Rozhodol som sa dať filmu ešte šancu, preto hodnotenie odkladám. ... prikláňam sa k 5*.

Pí a jeho život (2012)

Nádherné zábery a sfilmovaná nočná mora viacerých. Plavba na oceáne, kde vás od najbližšej pevniny v podobe morského dna delí niekoľko kilometrov vody so všetkými, hlavne nebezpečnými morskými živočíchmi s najobávanejším predátorom na palube - to je skutočne nezávidiuhodná situácia. Ešte raz spomeniem úžasné zábery číreho oceánu ako jednu z najväčších plusov tohto filmu. Koniec ma celkom pekne dostal ;-)

Trainspotting (1996)

Pre mňa lepšia verzia Requem za sen. Film sa na nič nehrá, opisuje život "feťáka" taký akým je. Nesnaží sa o klišé záverečnú pointu o jeho napravení. Celý čas sa film vezie na viac menej zaujímavom príbehu ale väčšinu času trochu pribrzdene. Také podpriemerné 4*.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Hneď pred filmom som urobil dostatočne veľkú chybu, ktorý mi skazila celé vnímanie film. Netušil som, že sa bude jednať o romantiku. Keby som bol na romantický film naladený, mohlo by z toho zísť aj 5 hviezdičiek. Hopkinsov a Pittov výkon nezostal nič dlžný očakávaniam. Ostatné hodnotiť nechcem, lebo ako som už písal, išlo o romantiku, pre mňa v tú chvíľu nevítanú. Preto dávam neutrálne 4 hviezdičky.