Pacifik (2010) (seriál)

Hodnoceni se vztahuje na prvnich pet dilu, tak ho berte mire s rezervou, zbytek zatim nevideli ani herci:o) V pripade The Pacific se srovnavani s Bratrstvem neohrozenych neda ubranit. A po par uvodnich scenach z valecny zony, v nichz nechybi ani vylodovani se z prepravnich clunu a povinna „cestovni“ nevolnost nekterych vojiny se slabsim zaludkem, se okamzite prihlasi take vzpominky na vojina Ryana. Ale stejne jako naznacuje hned scena nasledujici po vylodeni, je i tenhle serial trochu jinej. Podle myho nazoru vyrazne potemnel, je jeste vic realistickej, nocni boje s no name japonskym nepritelem jsou dost radikalne krvavy jatka, první marinacky divizi rozhodne chybi moralni „aristokraticnost“ jednotky kapitána Johna Millera, nebojej se nepritele mucit, nebojej se krast vlastnim kolegum jidlo, je to cely takovy spravne umolousany, hladovy, popravde ja si takhle nejak predstavuju valku. A jelikoz scenarista Bruce McKenna a režisér + producent Tony To tvrdili, ze se snazili co nejverneji drzet puvodnich predloh od vojenskych pametniku Eugena Sledge a Roberta Leckieho (coz horlive odkejvala i reporterka z Japonska), da se predpokladat, ze takhle nejak to bylo. Stejne tak je ale pravda, ze do deje byla umele importovana postava serzanta Johna Basilona (kterej je echt americkej hrdina, v rodnym Jersey ma tusim i sochu, ale u nas ho pochopitelne nikdo nezna), ktera se sice valky v Pacifku zucastnila, ale krapet jinde, coz hodnovernost mirne znevazuje. Kazdopadne to, co se miha na obrazovkach, je rozhodne maximalne uveritelne. A co do valecnejch scen je to skutecne extaze, at se bojuje ve dne, nebo v noci (pousteli nam to tam na hotelovym platne a musim rict, ze v takovym rozliseni jsou predevsim nocni strety skutecne kulervouci, byt obcas mirne stejnorody – to plati i o nasledujicich ranech, v nichz se namorni pechota probouzi na polich vyplnenejch mletym masem). Zbytek deje pak vyplnuje obvykla smes valecnyho kamaradstvi, patosu (velmi casto je zobrazovan fakt, ze vojaci sli do boje proti Asiatum dobrovolne ve jmenu odvety za Pearl Harbor a ze to pro ne byla velka cest), „obycejnosti“ jednotlivejch mladencu ve zbrani (vykriky typu „jsem jen kluk z vesnice, co dela, co umi“, kaleni v dobach mimo prvni linii), jejich rapidniho dospivani – v tomhle uz Pacifik zas tolik mnoho novyho neprinasi. Ale jak jsem rikal, v ranku valecny kinematografie to je dalsi velkej kus filmariny, kterej fandy tohohle zanru nepochybne privede do absolutni nirvany. Mne osobne se ale Bratrstvo libilo vic, snad i pro to, ze nam bylo skrze Evropu trochu blizsi – tohle je silne proamericka zalezitost, urcena hlavne zamorskymu publiku, jak emocionalne, tak propagandisticky. Presto prese vsechno bych se ale neziniroval po tech peti epizodach dat The Pacific klidne 80 az 90 procent . A jsem moc zvedavej, jestli nasledujici dily prinesou jeste vic rozmanitosti, protoze i ona ostrovni krajina se zprvu obcas zajidala (pravda, vojaci Guadalcanal opustej snad tusim na zacatku tretiho dilu). Jinak receno tesim se na Iwodzimu a nakonec snad i na tu Hirosimu a Nagasaki. Ale jinak velka paradicka:o) P. S. - Dabing asi urcite bude, ale jeste overim u ceskyho HBO.

Vlkodlak (2010)

Temnotemna stylizace je moc fajn, ale jinak je to cely takovy nejaky rozvlacny, spatne rozfazovany, navic Del Toro je spatenka (na rozdil od Weavinga a vcelku proumernyho Hopkinse), mno, proste jako zanrovka fajn, super oldschool, ale jinak dost snadno zapomenutelny dilko, ktery diru dio sveta neudela.

Orphan (2009)

Pusobivy devcatko, vsechna cest, a jak hezky umi s fluorescentnima barvickama. Jen to vysvetleni je fakt WTF:o)

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

To nam z te knihy moc nezustalo. Ale dobre tak. Nebo jeste jinak. Hodne z toho, co cini Percyho tak pritazlivyho v knizni podobe, zde neni. resp. dej je uplne jiny. Ale je zde zase dost veci, diky kterym se da na Percyho koukat. Columbus si vzal z knihy to, co se mu libilo nejvic, a pretavil to do oklesteneho a mainstreamoveho gulase, kterej sice neni zas az tak orginalni a stoji hlavne na vizualu, ale rozhodne dokaze i docela dost pobavit svym sarkasmem, hlaskarenim, ale obcas i mirne usmevnou naivitou a patosem. Plus je samozrejme super obsazeni. Ne, tohle neni spatna vec, a to ani pres to, ze cili hlavne na teens. Tak nejak kolem 75%. P. S. - A ta kniha je a la Harry Potter stokrat vic.

Předčítač (2008)

Velky herectvi, to ano. Velka filmarina nikoli - spis fungujici dojmologie. teda vetsinou fungujici. Napriklad obraz Hanny mi prijde velmi zvlastni, divakovi je zde ponechano az prilis mnoho k domysleni. Ale jinak okej.

Ragtime (1981)

Ale popravde vic ani cip.

Symptom Pandorum (2009)

O dokonalosti nemuze bejt rec, ale v ramci zanru vysokej nadstandard a navic s vybornym koncem. Rozkosna vzpominka na Horizont udalosti

Číslo 9 (2009)

vytvarne zcela strhujici, o tom nemusi byt rec. Ale obsahove? Dost nabubrele prazdno zpusobene ani ne tak nepritomnosti myslenky jako spis reziserovou neschopnosti ji podat. 9 si muzete vykladat jakkoli se vam zachce. A to neni dvakrat dobre.