Stark Raving Mad (1981)

Prakticky neznámá předělávka amerického filmu "Badlands", (původně jako "Rockaday Richie and the Queen of the Hop", později pro velmi omezené theatrical release přejmenované na "Stark Raving Mad"), založena na stejném příběhu dvojice Charles Starkweather / Caril Ann Fugate a jejího téměř tříměsíčního vražedného road-tripu konci 50 let v Americe (Nebraska, Wyoming). V tomto nezávislém filmu hrál Russ Fast, jak Richard Stark (Starkweather) a Marcie Severson jako Laura Ferguson (Fugate). Tahle krajně zbeletrizovaná verze, spíše jakési zohlednění, bohužel není v žádném případě tak skvělé jako první známější film, i když občas se mi film v některých věcech jevil a zdál daleko realističtější než v prvním případě, nutno zdůraznit že tento snímek má měl daleko nižší rozpočet a od toho se pak odvíjí úplně všechno, každopádně herec v hlavní roli se mi líbil možná dokonce i o trochu víc než Martin Sheen z roku '73 (byl to větší frajer, nezapomenutelný je tady především díky svému neustálému upravování vlasů, česáním dozadu a hřebenem zasunutým v pravé kapse na zadku svých džínsů), je i možné, že při více štěstí a možnostech kterému by mu jisté okolnosti dovolovaly (prostředky, větší podpora herců atd), mohl být nakonec, vůbec ten nejlepší herec, který se této nechvalně proslulé role zhostil. Dvojice měla oficiálně na svědomí celkem 11 vražd, tady jich vidíme cca. 9 (spíš 8 nevím už přesně, nepočítal jsem je, kdyžtak mě opravte), některé mimo obrazovku, a u cca 1-2 jsme si jejich konec musely tak nějak domyslet. Mohlo to být lepší, je tu dost hluchých míst, které jsou nedbale provedeny, dost se tu, podle mě na některých věcech - scénách spěchalo, viz příklad finále (ač pěkně akční) nebo samotné vraždy. Už si přesně nepamatuji jak tomu bylo u "Badlands", ale právě třeba tady jsem měl takový dojem. Není to tak drsný ani cool, na filmu je nejlepší asi samotné seznámení ústřední dvojice - jejich rychlé zamilování se do sebe a perfektně zvolená dobová hudba (to byly dojáky). Pěkná scéna se tu odehrává v autě v noci, kdy se Laura zlobí na Richarda, který předtím zabil mladou dvojici, kdy dívku ještě předtím znásilnil. Nej filmy na toto téma v tomto pořadí u mě; "Natural Born Killers" ('94), The Sadist ('63 a podle mě vůbec nejlepší Starkweather charakter), následuje Badlands ('73) a pak tento film, ostatní verze už nestojí za řeč. ps: Film byl údajně natočen ve stejném roce jako "Badlans" - prostředí by tomu odpovídalo, přeci jenom na 80's se mi to zdálo už moc staré, každopádně světlo světa snímek spatřil až na počátku 80 let z příchodem videa (na videu to vyšlo jako "Execution") např. Kanadě.

La jena di Londra (1964)

Malá vesnička je zužovaná sérii vražd, které jakoby se zdálo, mají spojitost s nedávno popraveným obávaným sériovým vrahem, známým jako "Hyena z Londýna", jehož tělo záhadně zmizí, dříve než je pohřbeno. Místy docela slušná atmosféra a kamera, hezké nastavení (starý temný dům - rodina lékaře, jeho dcera - její tajný milenec, služebnictvo, nechybí nějaké ty intriky mezi všemi, lhaní a podvádění, ale také romantika, konečný zvrat přichystá docela malé překvapení. Není to ale nic moc vzrušujícího a napínavého nutno dodat (hrůzných scén je tu jen pár, něco málo na začátku a pak až na konci), film má své jistě světlé i stinné stránky, k těm stinným, krom toho, že film občas dost nudí, bohužel patří i to, že to jako celek spíš inklinuje někam k jednoduchému dramatu a romantickému filmu, tzv "soap opeře" než ke klasickému hororu (zde v gothic provedení a stylu), ale fanoušci zapadlejších obskurních mystery-gothic hororů, který se v té době jako samostatný subžánr nacházel na samém vrcholu popularity, si na něm nějaké ty klady a pozitiva jistě už najdou. Přiznávám že film dnes už nemusí oslovit každého, dokonce podle mě ani skalní fandy, na můj vkus jde už o docela dost staromódní záležitost, ale i tak, alespoň jednou za vidění film určitě stojí. Kompletisté pak budou rádi že jej mají ve své sbírce.

Bocche cucite (1968)

Abych byl upřímný, tak od tohohle eurocrimi jsem toho příliš mnoho neočekával a byl spíš skeptický, moje tušení se nakonec vyplnilo. Opravdu nic zvláštního a co by stálo za zmínku, sice dobré obsazení (Castel, Romanelli, Capponi), film má ale slabý scénář a nic moc se zde neděje (krom tragického finále a jedné menší přestřelky), celé je tu nudné a tak nějak neúčinné. Ve filmu ale hráli dvě mladé velmi pohledné herečky, které v určitých záběrech jakoby z oka vypadli známějším italským kolegyním Edwige Fenech (Romanelli) a Barbare Bouchet (jméno herečky neznám - ale byla to ta v klubu, kde se tančilo). Suma-sumárum; šedý podprůměr, film jsem shlédl čistě jako fanoušek a kompletista, jinak ale spíše nedoporučuji a to ani fandům eurocrimi, tou dobou, vlastně i daleko dřív cca 2-3 roky zpět, se točily daleko zajímavější a lepší žánrové kousky viz. např. "Città violenta". Některé zdroje na webu datují film do roku '68, jiné zas do roku '70. Viděna tv-kopie (Mediaset).

The Glove (1979)

Hvězdný John Saxon v hlavní roli nájemného lovce, který se snaží zastavit mohutného nedávno propuštěného zločince, který se obléká do zbroje a na ruce nosí ocelovou-prokovanou rukavici, kterou pravidelně ničí a bije všechny bývalé vězeňské strážce. Podobná vražedná zbraň (pařát s ostny) se nejspíš úplně poprvé objevila objevila v tomto giallo "Death Walks At Midnight" (72), později se tvůrci inspirovali dál, viz "Gilrsl Nite Out" (82) či slavná "A Nightmare on Elm Street" (84) nebo třeba "Dreamscape" (84). John Saxon se zde navíc po celý film zhostil i co by role vypravěče! Nicméně nijak moc mě tohle to málo známé akční (?) béčko nezaujalo a nenadchlo, po pár minutách film ztrácí svou jiskru (tedy jestli vůbec nějakou někdy měl) a vy ztrácíte pomalu ale jistě zájem, ani násilné scény nesplnily svůj účel a to měly být jistě tím hlavním lákadlem, tam jsou věci které kolikrát nedávají vůbec žádný smysl, scény které by se hodily spíše do nějaké komedie nebo komiksu, nebo naopak zcela zbytečné sekvence, použitá hudba se rovněž moc nehodila, a bojové scény měly špatnou choreografii, celý film převážně nudí. Dobrá je jen úvodní scéna, dále scéna na jatkách (někde uprostřed), a docela povedené finále s pěkným překvapením, ale to vše je bohužel hodně málo na 90. minut čistého času. 2*, jedna za Johna, který se ale i tak se tohohle projektu raději měl vyvarovat. a druhá za pěkné kočičky.

El asesino no está solo (1975)

Vše podstatné velmi výstižným způsobem (krátce a jasně) formuloval Pepua. Skutečně to není jediný film který se zabýval podobnou myšlenkou - konceptem (tam bylo mnoho filmů před i po). Sám za sebe bych jen dodal že mě osobně filmy kde vrah je znám od samého začátku neberou tolik jako ty, kde je identita vraha divákovi neznámá (skrytá) až do samého konce, který se ještě mezitím kolikrát změní. Vždy ale záleží na stylu a na vývoji spiknutí a tajemství a tady to bylo stále docela zajímavé a nikdy ne nudné. Veškeré tajemství směrem k divákovi, tady vycházelo za tohoto předpokladu, "proč? (tedy proč to ten mladík vlastně dělá)" "a co? (co ho k takovému jednání vlastně vedlo)". Určité znaky a indicie jsme letmo - malým náznakem, dostávaly (formou flashbacků) už od začátku, každopádně zcela jasno měl divák až těsně před koncem. Zabijákova vražedná zbraň byla celkem netradiční (tak mě tak napadá, že jsem nic takového v žádném giallo neviděl, když tak mě opravte), podobně jako drobný fetišistický detail (posedlost "zvukem" klapajících dámských bot na podpatcích). Docela slušné - lehce nadprůměrné giallo španělské produkce, které si určitě zaslouží mnohem větší uznání a pozornost než které se mu doposud dostávalo. Atmosféra, hudba, Maria Rohm (prostitutka) ve svém předposledním filmu. 3*.

6000 km di paura (1978)

Průměrný akční/sportovní film, kde si na své přijdou, především lidé kteří milují Safari a Rallye závody - zde jak předznamenává již samotný název filmu, v africké stopě. Obojí z výše zmiňovaného je tu pěkně zastoupeno, snímek bohužel nemá moc pevné spiknuté a samotný děj má mnoho děr, některé sekvence jsou opravdu spíše chaotické, kdy nevzbudí v divákovi samotném asi moc zájmu, ale občas je to docela zábavné s některými docela pěknými-vtipnými momenty, dále s pěknými kamerovými záběry (originální 70's rally závodní klipy), rychlá sportovní auta projíždějící safari, kdy kolem sebe míjejí splašená zvířata - slony a tygry, do toho občas nějaká ta nehoda, chudý africký lid, všude samé kordony, organizátoři, policajti na koních atd. Film bych doporučil hlavně milovníkům starých béčkových filmů, a fandům rallye závodů a klasických starých závodních aut jako Lancia Stratos, Lancia Beta Montecarlo, Porsche 911, BMW 2002. Tento ultra-raritní Euro-trash je docela obtížné najít, já osobně jsem ho chtěl vidět hlavně kvůli mému oblíbenci Joeovi Dallesendrovi, který si zahrál jednu z hlavních rolí - závodníka Joea Massiho, jeho rivala Starka si zde hrál Marcel Bozuffi.

Diabolicamente... Letizia (1975)

Ukázkový EuroTrash. Další levná italská obskurní podivnost, kuriózní a nepředvídatelná, jinak ale velmi bizarní pestrobarevná žánrová směs (najdeme tu; prvky s parapsychologie, dále okultismus, žloutou, soft-core erotiku etc). Snímek se zároveň přiživuje i na komerčním úspěchu filmů jako "Exorcist" nebo "Rosemary's Baby," to divák záhy velmi rychle pozná. Jako celek je to ale sotva soudržné, je to zmatečný, nesouvislý, kdy to všechno tady pohromadě dost dobře nedrží a tím pádem i nefunguje. Zlověstná atmosféra, doplněna o řadu rušivých elementů a momentů, tu tady v tomto pojetí fungovala tak napůl. Neuvěřitelně stočený a spletitý konec (konečné odhalení) v tradičním "žlutém" pojetí, byl už spíše nesmyslný a jaksi navíc. Tam kde jiné filmy uspěly, tento neuspěl z jednoho prostého důvodu (když vynecháme režii a scénář), je zde nedostatek děsivých či jinak lekacích momentů (dobře navozená atmosféra strachu, vraždy, gore efekty, atp), tedy věcí, ze kterých by vám naskakovala husí kůže a v těle vřela krev. Za to lepší z filmu se dá považovat, pověstná sekvence na diskotéce a šílený Gabriel Tinti, a dále všechny ty ďábelské noční můry (Konopka). Jinak je to celé spíše směšné a jen o nahotě a sexu, asi jediným důvodem proč film sledovat je, docela děsivé hudební skóre - které tady bylo asi omylem, a které složil Giuliano Sorgini ("Living Dead at Manchester Morgue") a dále kvůli pěkné France Gonelle (byla to ona která do domu přinesla všechen ten sex, chaos, intriky, vydírání, atd), která se před kamerou odhalovala pravidelně už od někdy od roku '72. Herečka zde ve filmu (lstivá a prohnaná už od pohledu), její svádění zde, je úžasná věc, ta role ji sedla.

Bella di giorno moglie di notte (1971)

Docela zajímavý Rossatiho filmový debut, který se nejen ve svém názvu, odkazuje na možná nejslavnější Buñuelův film "Belle de jour", i tady je předmětem kritiky buržoazie, konzumní společnost a prostituce. Není to špatný film, dobře vyrobený, s lehčí dramatickou zápletkou (celý příběh je odvyprávěn v retrospektivě a narozdíl od jiných to celé dává smysl), možná v některých místech trochu těžký, rozhodně ale velmi smyslný (spousta nahoty a erotiky občas trochu bizarní - viz pro někoho možná i vtipná scéna s vysušeným dědkem fotografem), kdy si zároveň říkám že je o záležitost tak trochu neprávem upadlou do zapomnění. Vynikající mladičká Eva Czemerys a zvláštní Pietro Torissi, v roli do které se tento na první pohled drsný chlapík moc nehodil, dámy ale budou zcela jistě obdivovat jeho vypracované tělo a možná i něco jiného!:-)

La sanguisuga conduce la danza (1975)

Nechce se i ani věřit že tento film byl natočen v nejlepší tzv. "zlaté" éře italské žluté, či thrilleru-hororu jako samostatného žánru. Zde se společně se žlutou, mísí ještě malé - drobné prvky z klasického gotického hororu (krásné interiéry hradu Balsorano - kde toto spojení stoprocentně zafungovalo (viz třeba zde "Il boia scarlatto" a "La cripta e l'incubo", tak zde to bohužel nestačilo), který zaznamenal největší úspěch někdy v polovině 60 let minulého století rovněž v Itálii. V obou těch (sub)-žánrech byli Italové skutečnými mistry. Na tenhle smutný žánrový film, je však asi lepší rovnou zapomenout, nebo s ním vůbec neztrácet čas, nechápu jak tomu někdo vůbec mohl dát 4* (pokud ten dotyčný člověk ten film vůbec viděl), tohle je prostě s odřenýma ušima za 1*, a pokud bych nebyl fanda Eurohororu či Eurotrashe, tam bych tomu bez váhání mrsknul odpad! Který osobně velmi nerad dávám, z prostého důvodu, žádný film si podle mě odpad nezaslouží, vždy se něm totiž dá něco malého najít, a pokud ne, tak alespoň vždy ta 1* by tam měla být, třeba jen za snahu. Tady je špatné vedení - režie, scénář prakticky neexistuje, herecké výkon jsou ubohé. Tenhle film se prakticky celý odehrává v uzavřených prostorách hradu, prakticky nic se zde ale neděje, je to absolutně nudný, nezajímavý a jednoduše nepovedený, ze začátku to vypadá jak když sledujeme nějaké nepovedené statické divadelní představení (pomalu hodina čistého času naprosto o ničem, je kecy!), jako celek to prostě dost dobře nefunguje, tenhle film není o žádných upírech či tancování, už sám název je zmatečný, film nemá prakticky žádnou výpovědní hodnotu, větší atmosféru, není napínavý, děsivý ani vzrušující. Vraždy, všecky mimo obraz, a to bez jakékoliv souvislosti, není znám přesný motiv, není vidět ani útočník, vše vypadá tak jako by to bylo všecko předem nachystané - žádná snaha či pokud o jakékoliv oživení - divák se nudí, a nepomohou tomu ani tyto na první pohled děsivé krvavé sekvence, které se tu čas od času bez udání důvodu a příčiny objeví na obrazovce. Sexuální scény jsou také směšné a také nudí, a to je už co říct. Je opravdu těžké se přesto všechno prokousat až do konce této záhady, vážně, to dřív někdo mezitím usne, a pak nakonec uzívaný k smrti zjistí že stejně o nic vlastně nepřišel. Zklamání veliké, jde skutečně o jeden z nejhorších thrillerů zlatého věku italské kinematografie, a nepomůže tomu ani jedna scéna která je tu okopírovaná z kultovního mistrovského gialla "Torso". Plusy; Ženské obsazení hezké, zaujal mě i vousatý Pigozzi, diskrétní hudba, ale to je tak vše v tomto filmu.

Force of Evil (1977) (TV film)

Tohle a tv-film? Překvapivě dobrý tv-remake klasiky 60s "Cape Fear" (ano, jde skutečně o druhý remake v pořadí, i když se to tak možná nejeví, žádný Martin Scorsese a rok '91!, pokud budeme brát v potaz a zřetel i na televizní filmy), bohužel těch informací je skutečně pomálu a není vůbec snadné se jakkoliv k tomuhle filmu přes ty dvě známé klasiky (viz IMDb - oba profily - nula informací o tomto tv - filmu) dostat. Původně prý šlo dokonce o jednu z epizod ze skvělého seriálu "Tales of the Unexpected". Příběh vraha propuštěného na podmínku, který se chystá vykonat pomstu na rodině lékaře (Lloyd Bridges), kdy na základě jejichž svědectví byl poslán do vězení. Jak jste asi správně pochopili, ano, jde o "revenge" film, a ty já rád, takže jsem si nemohl tento film nechat ujít. Film má skvělou atmosféru teroru (je nádherně vizuálně děsivý), nepostrádá akci ani napětí, velmi rychle se stává zajímavým a vy mu celkem rychle podlehnete. William Watson jako záporák je naprosto famózní hajzl, chladný a drsný už od pohledu. Tohle je opravdu velmi vzrušující, strašidelná a napínavá záležitost, se spoustou znepokojujících scén. Dost navnadí i úvod (mimochodem parádně děsivá hudba), kdy tu slyšíme hlas vypravěče (skvěle namluvil William Conrad). Prostě a jednoduše skvěle vyrobený (Quinn Martin) a udělaný tv-film - fascinující - nezapomenutelný zážitek. Na tv-film je tu i neobvykle dost násilí. 70s kultovní televizní záležitost na kterou řada diváku ráda z notnou dávkou nostalgie ráda vzpomíná nebo zavzpomíná.