Jeden musí z kola ven (2011)

Tak tady musím říct, že se u mne nedostavilo porozumění ději - dost mě to, že moje IQ nestačí, naštvalo. Jinak pěkně chmurný film, obraz nešťavnatý, tak, jak bylo třeba. Práce špióna je pro mne lákavá, ale nestačím na ni. I když prvotní podezření se mi potvrdilo, tedy podezřelý Firth. Byl to doufám on? Budu si to muset pustit znovu, protože s pochopením jsem vedle. Všichni byli podezřelí a moc se mi to líbilo. Být to černobílé, trochu mi to evokuje Melvilla.

Poslední pokušení Krista (1988)

Viděno znovu v tv. Ještě vzpomínám na Pasoliniho Evangelium a jak se liší. Poselství, filozofie, víra, pokušení vzdát se, ďábel v poušti (toho si pamatuji i od Pasoliniho jako působivou scénu) a jako anděl. Bez pozlátka a přitom krásné obrazy. Vybídnutí k myšlení. Mám ráda Scorseseho a jeho filmy. Cesta od třeba tohoto filmu přes třeba Věk nevinnosti k třeba Gangům a Prokletému ostrovu - zajímavá linka. Knihu nemám přečtenou, možná není lepší než tenhle film.

Cizí oběd (2013)

Tak to bylo moc dobré - jako ty obědy, co vařila hlavní hrdinka. Veselé i trochu dojemné, nám ukazující, jak se máme v Evropě skvěle. Vyloženě jsem přála ženě, aby se osvobodila a osamostatnila.

To je Martin Bonner (2013)

Velice nenápadný film, ale v KV na festivalu živá voda po sérii "holých zadků" (doslova) a snah o výjimečnost. Střízlivý, nevtíravě natočený příběh. Žádné efekty, civilní herci, slušné jednání. Díky za pár filmů. které ceny nedostaly. Možná to bylo pro letošek ve Varech typické.

Pole v Anglii (2013)

Je to blbý, neni to blbý...nebudu vypadat jako blbec já, když to dostalo tu cenu...Jo, bylo to strašný. Pro mne - jinak to obdivovatelů má dost, já se nebudu přetvařovat.

Velká nádhera (2013)

Velká krása. Odměna za všechny "nepěkné" kusy, shlédnuté (a odměněné) letos v KV. Přesný obraz, střih a herci. Můj obdiv patří schopnosti udělat něco srovnatelné s Fellinim a přitom současně jiné - stejná kvalita na stejné lodi. Výborný herec v hlavní roli. Vtip, šarm a vkus. Domněnka, že režiséři jako FF, LV, atd. se už nenajdou, je pro mně tímto vyvrácena..

Nevinný (1976)

Před lety to nebylo tak těžké a osudové. Dvojici měl původně hrát Delon a Schneiderová, pro mne nová informace. Asi by to Delon nezahrál tak, jako Giannini, ten byl úpně neskutečně morbidní, skvěle zahrané. Jeho krví podlité oči mě tentokrát dost pronásledovaly i po skončení filmu. Pamatuji se, že to, jak na dítě otevře okno, bylo nesnesitelné už před lety. Nevím, jestli mám vůbec právo tyhle filmy hodnotit, tak aspoň vnímat.

Gepard (1963)

Tak se na Viscontiho nezapomnělo. V tv se to pěkně kouká, je to ostré víc než v kině. Viděno víckrát, po letech se dají třídit herecké výkony - Delon a CC jsou trochu horší než Lancaster. Krásné obrazy Itálie, krajina, paláce v vysušené a tváře zaprášené (v kostele, řada fosilní aristokracie). Viscontiho díla mají filmovou sílu, klasickou, beze zmatku. Vždycky si uvědomím, kolik různých přístupů, postupů a pohledů existuje.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Tak já taky 5. Zač se stydět, zhlédnuto znovu na dvd a člověk (tedy já) se skoro rozpláče. Někomu to nesedí a někdo to bere se vším. Je zajímavé, jak se hodnocení rozchází maximálně 5 i proti 1. Má to takovou svou atmosféru, cesta od prvního dílu ztemněla. Mně se to moc líbilo, rozhodně je tenhle díl na vrcholu (vlastního) žebříčku. Pěkný závěr.

Vedlejší účinky (2013)

Moc dobrý film, scénář, Soderbergh pro mne někdy skvělý, ale Bublina mi kdysi přišla strašná. Příběh nosný, trochu mě zklamal Law, zdálo se mi, že přehrává, takové to zvedání obočí a vraštění čela...přála bych mu nějakou skvělou roli, pro něj vhodnější. Stejně podle mne přehrávala i C. Z-J. Kdyby ti herci byli lepší, tak i film ještě o jednu hvězdu.