Birdman (2014)

Film, ktorý získal štyri oskary, vrátane najlepšieho filmu, mierne zaostal za očakávaním, napriek tomu ponúka zaujímavé audiovizuálne spracovanie. Strihové triky, keď film vyzerá akoby bol celý natočený na jeden záber. Atmosféru umocňuje podľa mňa skvelý jazzovo-bubenícky soundtrack. Samotná príbehová linka tak trošku stroskotáva sama na sebe, keď rozpráva príbeh herca komixového hrdinu, ktorý prežíva krízu stredného veku, je zlým otcom a manželom a neustále bojuje so svojim alter egom Birdmanom. Útek pred zašlou hollywoodskou slávou predstavuje jeho vlastná divadelná inscenácia na Broadwayi. Samotné zasadenie do divadelného prostredia však prekonáva Rigganov vnútorný boj, ktorý mal byť zrejme ťahákom celého filmu. Oskary si zaslúžia predovšetkým herecké výkony, ktorým sa nedá vytknúť ani slovo. Avšak oskar za najlepší film mohol byť aj v iných rukách.

jOBS (2013)

Ashton Kutcher by sa mal veľmi rýchlo vzdať tých presladených rolí v romantických komédiách, pretože je to naozaj veľmi kvalitný herec ak chce a úloha Jobsa mu sadla ako prdel na hrniec, a bez nejakej nadsázky mi pripravil herecké prekvapenie tohto roku. K filmu asi toľko, že sleduje asi najväčšie pády a úspechy tohto bez pochýb zrejme najväčšieho génia novodobej histórie (a to nie som nejaký applovský fanatik). Hoci je pravda, že film balancuje na pomerne nevyrovnanej dejovej linke, a usekáva podstatnú časť modernej éry, ale to ani tak nevadí pretože éra moderných iProduktov je každému už veľmi dobre známa. Zameriava sa hlavne na opis jeho osobnosti a zanietenosti pre svoju víziu, ktorou sa snažil ísť proti prúdu, nech to stálo čokoľvek. Opisuje ho ako odhodlaného a nekompromisného lídra stiahnuť ľudí na svoju stranu. Z filmu sa sypú všelijaké životné múdra a myšlienky, ktoré celé toto minimalistické dielo ešte viac vyzdvihujú. Trošku zamrzí useknutý koniec a filmu by možno slušelo aj trošku viac teatrálnosti, inak je to vcelku vydarený snímok, ktorý si určite zaslúži väčšiu pozornosť verejnosti. 79%

Živí mrtví (2010) (seriál)

Je to seriál, z ktorého mám asi najviac rozpačité dojmy vôbec. Jedným z kľúčových faktorov je kolísajuca kvalita jednotlivých sérií. Prvá séria ma naozaj zaskočila svojou vysokou kvalitou, s ohľadom na pravdepodobne už vyčerpanú tématiku zombie apokalypsy som sa skutočne a hlavne nečakane bavil. Každý divák musel byť po zhliadnutí prvej sezóny neskutočne namlsaný na ďalšie pokračovanie. Druhá séria však išla svojou kvalitou rapidne dolu, pocit beznádeje, zúfalstva a boj o prežitie vystriedala povrchná post-apo telenovela, ťah ktorý zrejme odradil mnoho fanúškov. Tí, ktorí vytrvali do tretej série určite neoľutovali a dočkali sa návratu seriálu s veľkou gráciou. Napätie by sa dalo doslova krájať a dychtivo som vyčkával na nové diely. Ak by som sa mal vyjadriť k postavám, tak výborne zahral A.Lincoln, to sa už nedá povedať o S.W.Callies, ktorá trošku zaostala za svojim výkonom z Prison Break. K ostatným postavám sa nemá veľmi zmysel vyjadrovať lebo tie proste prichádzali a odchádzali. Tento seriál si však nepochybne získal moje srdce, ktorého celkový dojem kazí len nie príliš podarená 2.séria. Nakoniec však za 4 hviezdičky.

Nespoutaný Django (2012)

Opäť raz tu máme stelesnenie filmovej geniality od pána Tarantina, ktorý žne Oscary kde príde. Priznám sa, že spočiatku som sa troška obával ako sa Tarantino popasuje s adaptovaním na westernový žáner. Obavy nakoniec neboli namieste, tento film ma presvedčil o kvalitách režiséra, ktorý by dokázal natočiť záživnú 3-hodinovú drámu aj o sude piva. Nie som veľký fanúšik (klasických) westernov, no som fanúšik Tarantinovej tvorby a tento film ma rozhodne nenudil, naopak sa tento film svojou kvalitou nebezpečne priblížil majstrovskému kúsku Pulp Fiction. Nadpriemerné výkony podali snáď všetky hlavné a vedľajšie postavy, ale ak musím niekoho vyzdvihnúť tak to musí byť pán Waltz, ktorému svedčal punc nemeckého prisťahovalca nad mieru. Samotná dejová linka nebola žiadna extra trieda, čo si budeme hovoriť, ale to čo robí tento film takým skvelým kúskom sú postavy a zmysel pre detail. To je koniec koncov definícia každého Tarantinovho filmu, ale tentokrát dokázal pán režisér zúročiť všetky svoje skúsenosti a napálil to do nás plnou silou. Za štýlové spracovanie nigga vendetty z divokého západu udeľujem zaslúžený plný počet hviezdičiek.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Áno, je to tu. Prišiel deň D všetkých fanúšikov Tolkienovej stredozeme. Po úspechu LOTRa bola laťka, rozpočet a očakávania veľmi vysoké. Hoci sa porovnanie Hobbita s Pánom Prsteňov priam ponúka, nie je to zrovna na mieste. Samozrejme univerzum, ktorého synonymom je epičnosť a veľkolepá výprava, tak trocha nabáda k myšlienke že by nový Jacksonov počin mohol isť v tých istých šlapajach, no nie je tomu tak. Už od začiatku bolo vidieť, že tomu chýba to, čo robilo z Pána prsteňov takú jedinečnú trilógiu. Bola to sila postáv a epičnosť príbehu, kde na druhú stranu v Hobbitovi máme trpasličiu výpravu na čele s "mocným" Gandalfom, a "from-zero-to-hero" hobbita. Áno bolo síce fajn vidieť staré známe tváre, ale to boli asi tak jediné momenty, ktoré na mne zanechali nejaký epický dojem. Dejová linka mi prišla skôr komická než nejaká epická výprava. Hoci na druhú stranu to nemusel byť zlý ťah keďže skupina trpaslíkov sa k tomu priam nabáda a scéna s lesnými trollmi bola luxusná. Hobbit si tak celým filmom razil svoju vlastnú cestu, ale celkovým dojmom na mňa pôsobil skôr ako spin-off série než ako náležitý prequel. Aby som nebol na film iba kritický a nevyznelo to ako, že je Hobbit zlým filmom, to nie, práve naopak. Musím vyzdvihnúť predovšetkým prácu kamier, strihu, výpravy a špeciálne efekty, ktorými sa naozaj nešetrilo. Hobbit si tak právom zaslúži poctivé 4 hviezdičky. Teším sa na pokračovanie.

Race to World First (2011)

Naozaj zaujímavý dokument z prostredia MMORPG kráľa - World of Warcraft. Bližší pohľad do zákulisia top PVE guild sveta a ich preteky o pokorenie top bossov v hre. Predstavenie jednotlivých aktérov, pohľad do ich súkromia a istým spôsobom aj vyvrátenie predsudkov o hráčoch týchto "žrútov času". Určite tento dokument ocenia predovšetkým, či už súčasní alebo bývalí hráči WoWka. Pre tých ostatných - nezasvätených to môže naopak byť vysvetlenie, prečo má táto skoro už 9 rokov stará hra ešte stále vyše 12 miliónov hráčov platiacich mesačné poplatky, aby vstúpili so svojou postavičkou do virtuálneho sveta a spoznali tak nových priateľov a zažili neopakovateľné dobrodružstvá. Sám ako bývalý hráč som tomuto kúzlu podľahol, a tak bol pre mňa tento dokument tým správnym rozšírením obzorov a príjemnou nostalgickou spomienkou. Dokument, ktorý svojou náplňou hráčov poteší a wowka neznalých neurazí - lepšie 4 hviezdičky.

Pozemšťan (2007)

Výborná ducharina, ktorá sa snažila navodiť efekt rozprávania tajomných historiek pri ohni " á la Bojíte se tmy?", ale bez nejakých duchov či zombíkov. Máme tu jediné prostredie, rozprávača, zopár poslúchačov a výborný príbeh. Zmes zvedavosti a skeptizmu so značnou porciou odhalení, "nebudem spoilerovať", je proste úžasná. Skromný recept, ktorý funguje po každej stránke. Koniec bol z časti predvídateľný, no nič mu to neubralo na lesku prekvapenia a finesy. Filmu samozrejme nechýbalo patričné mysteriózne napätie tentokrát dávkované ústnou formou. Hodnotenie postáv ide tentokrát bokom, tento príbeh si totiž paradoxne užijete aj bez obrazu. Započúvajte sa do neuveriteľného príbehu človeka, ktorý je na svete 14 000 rokov.

Vyvolený (2000)

Jeden z Willisových top výkokonov. Naozaj kvalitný snímok plný mysteriózneho napätia. Pohľad na tému superhrdinstva z tej druhej strany bol naozaj ťahákom celého filmu s grandióznym koncom. Možno je troška aj na škodu, že film sa dostával do tempa až ku koncu, ale koniec koncov vynahradilo to skvelé thrillerové mrazenie na chrbte počas celého filmu a v podstate tomuto počinu nie je veľmi čo vytknúť. Jedinečná atmosféra, skvelá hudba, no chýbalo tomu väčšie vyšperkovanie jednotlivých hlavne dialógových pasáží.

Temný rytíř povstal (2012)

Tento film mi zmenil pohľad na vnímanie žánrov. Značka Batman už viac nie je len o tuctovom komixovom hrdinovi s maskou netopiera. Dark Knight začal v premeňovaní akčného comix-based žánru na niečo, čo tu ešte nebolo, no Dark Knight Rises tento žáner úplne redefinoval, resp. tento film sa stal žánrom sám o sebe, je to kult. V tomto filme nie je cítiť len osobnosti postáv, ich strach a zúfalosť, ale takisto aj feeling celého mesta Gotham. Aj napriek dokonale spracovaným akčným scénam, to nie je to, čo robí z tohto filmu masterpiece. Je to atmosféra, z ktorej doslova až mrazí, nedovolí sa vám ani nadýchnuť. Ak si myslíte, že ste už vstrebali úžasný moment, ktorý ste práve zažili, tak príde ďalší, a ďalší a vyše dva a pol hodiny ubehne ako voda. Náhle zvraty a zahrávanie si s myšlienkovými pochodmi je na bežnom poriadku, v istých momentoch sa dokonca prichitíte ako sympatizujete so zápornou stranou. Skrátka a jednoducho, tento počin nasadil laťku svojim žánrovým súputnikom ohromne vysoko a bude zaujímavé sledovať ako ďalej sa budú podobné filmy vyvíjať. Jednoznačne jeden z naj filmov tohto roku.

Jiná země (2011)

Je to jeden z filmov, kde je fascinujúci už aj samotný trailer. Ten wow efekt po zhliadnutí a samotný koncept dvoch zemí, duality a alternatívnych histórií ma nenechal chladným a s veľkým očakávaním som sa pustil do filmu. Čo sa však nestalo. Začiatok fajn, naladenie sci-fi atmosféry, dychberúce napätie a na začiatok pomerne rýchle tempo. Z očakávaného sci-fi kumštu sa stalo osobné dráma mixnuté s "guilty romance" , a zrazu to bol iný film. Pomerne rýchlo mi však táto romanca vyrazila dych a perfektný výkon Brit Marling tomu dodal čerešničku na torte. Zaujímavý otvorený koniec, po ktorom som priam túžil dozvedieť sa odpovede bol taktiež geniálny. Jednu hviezdičku však musím strhnúť za nevyužitie konceptu navodeného na začiatku.