Špatná rodina (2010)

Na začiatku sme uvedení do deja tým, že chlapec začne trtkať novonájdenú zabudnutú sestru a tatovi z toho začne mierne prepínať. No... a tým sa to aj akosi končí, keďže sa to dejovo nikam, ale vôbec nikam neuberá. Dobré, nie?

Díra u Hanušovic (2014) odpad!

#RÁDOBYŤAŽKÝMORAVSKÝSLANG... Grcám... Neviem, či to mal byť pokus o paródiu filmu alebo to malo byť zámerne stelesnením hnusu a nudy. Ak by som ale hľadal najlepší spôsob, ako zabiť skoro dve hodiny času a nechať sa popritom poriadne znechutiť, tak by som neváhal a tejto pí***ine dal veľmi rád 5*.

Colette (2013)

Trošku som nepochopil, prečo vo filme rozprávali Slováci sem-tam slovensky a sem-tam nemecky, Nemci česky a francúzska herečka bola predabovaná do češtiny? Ale inak taká... hmm... veľmi pozerateľná... blbosť? 65%

Birdman (2014)

Po vyše roku a pocitoch, že som si Birdmana nie celkom správne interpretoval, som podstúpil druhé "premietanie". Už so znalosťou deja som sa tak mohol sústrediť na Birdmanov unikátny štýl. A ten je skutočne znamenitý a povedal by som, že vďaka nemu hrá ten (ne)dej len druhé husle. Narozdiel od prvého zhliadnutia som sa bavil celý čas a s radosťou som sledoval - ale teraz pozor - nie ČO sa deje, ale AKO sa to deje. A to je problém. Pretože samotná forma by sa podľa môjho názoru nikdy nemala podriadiť štýlu. Prišiel som na to až dnes, ale Birdman je skutočne len prázdno s krásnym, trblietavým obalom. Dokazujú to aj slová Inarritu-a, ktorý priznal, že koniec je len improvizovaný a do kontextu pôvodného diela nepasujúci otravný prírastok. A zase - on aj pôsobí super, uhladene a tak, že tam má byť. Ale keď sa po dopozeraní zamyslíte, čo mal znamenať? Čo to bolo zač? A odpovede neprichádzajú, dačo je asi špatne. Aj preto som si najlepšie vystačil so svojím vlastným vysvetlením, ktoré by sa dalo vysloviť nejak takto - Celý film a jeho konflikt sa odohráva po osi Riggan vs. Birdman resp. ide o Rigganov vnútorný konflikt, kedy sa v ňom búri duša umelca a alternatíva lacnej prvoplánovej zábavy. A keď na konci Birdman prevezme kontrolu nad Rigganom so slovami, že diváci chcú krv a akciu, neposlúchne ho len Riggan, ale aj Inarritu. Vzniká tak nielen akcia "on stage", ale aj po nej nasledujúca prvoplánová sračka (ktorá už nesúvisí s predchádzajúcim dejom a je len Inarrituovým nediegetickým vkročením do diania), po ktorej diváci celú dobu tak dychtili. Birdman vyhral. Bodka.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Aj keď je Shawshank dokonalý, vynikajúci a super, nejde nevnímať boj o špicu rebríčka top filmov, kde si myslím, že predsa len o trochu zaostáva za Forrestom.

Rok vlka (2007)

Pre mňa najväčšie sklamanie za poslednú dobu. Čo to malo byť, dopekla? Film o postavách a vzťahu medzi nimi, pričom sú tie postavy úplne bezcharakterné a správajú sa úplne retardovane. A to nemám na mysli to, že hlavná hrdinka trpí epilepsiou. A keď to spomínam, je to vlastne aj ďalší kameň úrazu tohto filmu, keď sa mi celý čas zdalo, že epilepsia nemá na hlavnú dejovú linku (ktorá je nijaká) vôbec žiadny vplyv, a že si scenárista proste povedal niečo v zmysle: ,,Keď už je tá postava na hovno a ničím nie je zaujímavá, tak nech je aspoň epileptička." Super...

Nousukausi (2003)

Výborný film, ktorý môžem len odporučiť. Okrem super námetu, ktorý ma neskutočne chytil, je film sprevádzaný výbornou hudbou a príjemným hereckým obsadením (hlavne na Tiinu Lymi sa dobre pozerá). Čo som nečakal, je nálada, ktorá z Nousukausi vyžaruje. Je to milé a nevtieravo vtipné, a popritom miestami tragické s prvkami drámy. Strašne sa mi to páčilo. :) 80%

Legenda o Vánocích (2007)

Začína sa to výborne, no s pribúdajúcimi minútami sa Joulutarina mení na čoraz väčšiu umelinu upadajúcu do nestráviteľnej gýčovosti. Celý čas som si prial, aby snaha filmu byť strašne emotívny nevyšla navnivoč alebo sa aspoň trochu skrývala... nevyšlo, nevadí. Dosť ma tento vianočný príbeh sklamal, preto mu dávam 1 hviezdu + 1 za úžasnú fínsku prírodu. :)

Štěstí na dosah (2006)

Je možné, aby som už po treťom zhliadnutí absolútne zabudol, o čom to je, a pamätám si len toľko, že tam Will so sebou ťahá akési krabice? Asi to nebude zlý film, keď som ho aj po troch pozretiach ohodnotil troma hviezdami, ale... musí byť sakra nenápaditý, inak si to vysvetliť neviem.