Doktor Strange (2016)

Nevím. Byla jsem na Matrix, Harrym Potterovi, nebo na Sedmi letech v Tibetu? V každém případě to chci vidět v originále, abych si ověřila, že to, co shodilo Tildu Swinton, byl dabing.

Pianistka (2001)

Kdo jiný mohl zfilmovat Elfriede Jelinek, než Haneke? :-D Oba umí nekompromisně vtáhnout do děje a nepustit, oba tak syrově, že to snad až fyzicky bolí. Bohužel, Hanekemu chybí ten jízlivý humor, se kterým Jelinek svá díla píše. Ten mi ve filmu chyběl.

Bílá stuha (2009)

Jeden z těch filmů, které mám v šuplíku "jednou a dost". Ještě dnes, dávno poté, co jsem ho viděla, se ve mě vše svírá a je mi zle od žaludku. Jsem emocionální bytost, žena, matka. Bílá stuha velice striktním a nepříjemně syrovým způsobem ukazuje, jakým způsobem se na dětech (na těch nikoli údajně, ale skutečně čistých, ve smyslu morálními hodnotami své kultury a doby nedotčených, bytostí) dopouštíme ve jménu pokřivených hodnot násilí nejhrubšího kalibru. Vy, kdož jste film viděli, shodnete se se mnou, že v tomto případě rozhodně vina nepadá na pachatele, ale na ty, kdo je tak zformovali? Na ty emocionálně impotentní hlavy rodin, které ty nebohé děti k takovým zvěrstvům dohnaly svojí výchovou? Tento nepříjemný film bych velice ráda pouštěla jako výukový materiál všem, kteří chtějí vychovávat děti, aby věděli, jak to NEDĚLAT. P.s. pro Superpero: Vrahem sice nebyl zahradník, ale ona služebná je jistojistě mrtvá.

První republika (2014) (seriál)

Docela zklamání, kterého bych byla ušetřena, kdyby seriál nezaváděl a měl jiný název. Toto je taková příjemnější Ordinace v růžové zahradě či Cesty domů - to, co konkurence rozblemcává do několika set dílů, zvládne režisér pod ČT ve dvaceti dvou, což je příjemná změna. Na druhou stranu od seriálu produkovaného veřejnoprávní televizí očekávám menší pllytkost, větší provázanost s tehdejšími událostmi, dialogy a kostýmy, které odpovídají tehdejší době. Bylo by příjemné, kdyby se děti podívaly na takový seriál a trochu si dokreslily některé reálie z dějepisu - z První republiky se však nedoví zhola nic a ještě budou do určité míry mystifikovány. Škoda.

Mulholland Drive (2001)

Dost dobrý schizofrenní nářez - LSD dělá s režiséry divy.

Casino Royale (2006)

Jsem opravdu jediná, kdo si všiml, že D. Craig se svojí neanglickou přímostí a akčností, je falešný Bond? Ve kterém díle bude odhaleno, že jde o špiona nastrčeného do MI6 cizí tajnou službou? Ne, tento díl sice točil novozélanďan žijící v UK a hlavního hrdinu hrál angličan, ale film je až nechutně americký a mě Daniel Craig jako James Bond absolutně nebaví. Ani nevím, proč jsem dala celou jednu hvězdičku..

Kurýr 3 (2008) odpad!

Taky se vám zdá, že s každým novým dílem je Kurýr stupidnější a s ošklivějšími babami? Producenti asi už nemají prachy na krasavice.. Takže - jako ženská nebudu komentovat poznatek, že Audi A8 je nárazuvzdorné (=nerozbitné) a zároveň voděodolné až voduodpudivé auto - tomu nerozumím, asi to technicky možné je :-) Mně zaujalo zjištění, že chlap se dokáže následkem znásilnění během okamžiku zamilovat do ženy a navázat s ní trvalý vztah.. Jak říkám - blbina korunovaná absolutně nepřitažlivými ženskými, kterou tentokrát nezachránilo ani tělo Jasona Stathama.

Rallye smrti (2008)

No.. Co k tomuto vyhození peněz hollywoodským oknem říci? Jsem překvapená, jak krásný baby sedí v amerických věznicích - kam se hrabou miss.. :-D Dvě hvězdičky jsem dala za krásný oči Jasona Stathama - takže, koho bude bavit do nich 111 minut čučet, tak si film pusťte.

Dogville (2003)

Nebudu hodnotit děj filmu, jedná se o typického Triera, opět je ústředním tématem hranice, kam až je žena ochotna ve svém zvráceném pocitu, že svému okolí něco dluží, schopná ustoupit. Na tomto filmu, o kterém jistojistě vím, že už se na něj podruhé nepodívám (mně právě tato masochistická témata vnitřně deptají - nerozumím ženě, která se dobrovolně obětuje z falešného pocitu vděku), nejvíc obdivuji jeho divadelní formu. Fascinuje mě minimalistické pojetí, kdy jednotlivé domy ve vesnici jsou pouze nakresleny na zemi křídou a herci tuto formu respektují, takže máte chvílemi pocit, že se díváte na záznam z divadelního představení..

Antikrist (2009)

Strašně mě štve, že Trierovi nemohu dát 5 hvězdiček. Ale ten film si to podle mě nezaslouží - nápad geniální, provedení mě trochu zamrzelo - v některých scénách jsem měla pocit, že autor filmu chce prvoplánově šokovat hnusem, přitom to film vůbec nepotřeboval. Navíc od určité chvíle, kdy manžel začal odhalovat pravý důvod manželčina zhroucení, se děj velmi zrychlil a z ponuré podívané, ze které původně mrazilo, se film přetavil v jakousi honičku "kdo z koho" ve stylu amerických hororů.. Nevím, dost mě to zamrzelo a pořád se mi nechce věřit, že Trier udělal film, který není dokonalý :-)