Komentáře uživatelů k TV seriálu (249)

 • Tosim
  ***

  Úplně obyčejný dobový seriál, ve kterém je doba (zatím) do počtu, vyšetřování vraždy bylo relativně napínavé, Markéta Plánková jakoby vypadla z Ordinace, jen nikoho neléčí, herecký talent Jiřího Vyorálka není plně využit a to je zatím asi tak všechno.(16.6.2014)

 • Fr
  **

  ,,JÁ CHCI BÝT JENOM S TEBOU!...“ /// Rodinná sága, která přes 20 dílů řeší tajemnou smrt. S každým dílem čekám, kdy jako konečně se to teda rozjede. Po pátým díle je jasný, že tohle se nemůže rozjet nikdy! Natahujou a natahujou, toť píchání (soráč – romantika), malujeme obrázky, oslovujeme se ,,lásko“ (dyť je to hezký!) a agitujem proti buržoazii (v pořádku, je to 1.republika!). Svět romantický telenovely a mýdlový opery, ve kterým není o náhody nouze. (Nebo je?) Hlavně v tý krimi zápletce! Matně si vybavuju Náhrdelník - to byla taky taková cypovina. Ale vlastně se dost dobře prodával. A tohle nakonec taky! Co na tom záleží, že já tu vidím triviální příběhový smyčky, naivitu snad ve všem a …(prostě na 22.dílů zoufale slaboučký!), když půlka národa radostí votevře lahváč nad povotevřenejma vrátkama k dalšímu pokračování. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju Španělskou chřipku. 2.) Můj svět není romantická telenovela. Realita je hnus a tak hledám, kde si spravit chuť! 3.) Růžovku dneska nedávaj. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(18.6.2014)

 • tahit
  ***

  Žel jsem trochu v rozpacích jak hodnotit cukrové balení První republiky, jenž působí mírně řečeno drobátko barvotiskově, že bych se u toho tetelil blahem, tak takhle tedy ne, ale i přes tuto vadu na kráse se na to dívám s jistým uspokojením. Protože mám rád tehdejší historickou realitu První republiky. Zpracování skvělé látky, tak i trochu detektivní zápletky seriálu mohlo být v lecčems určitě lepší, třeba v evokaci dobové atmosféry. K tomu snad dodám jen, že seriál je koncipován jako oddechový pořad přístupný pro běžného diváka a netváří se nijak zvlášť světoborně. Prostě jednoduché seriálové schéma bez velkých myšlenek. Na druhé straně je vidět, že výprava a dekorace je podřízená finančním možnostem tvůrců.(27.4.2014)

 • NinadeL
  ****

  6/22 Markéta Plánková na jistotu, celá ta zápletka s keťasením funguje, Ján Koleník je výběrový fešák... ale na co se velmi těším, až se Zdena Studenková promění do paní Richárd Načeradec :D A taky, že jo. Atmosféra funguje, typizované storky gradují a španělská chřipka kosí. Nehledě na to, že celý léta se tady hledí na první republiku vytvořenou jen za pomoci buřinek a najednou budeme dělat, že tomu hned na první pohled každý rozumí. Neříkám, že je tenhle seriál dokonalý, ale když to srovnám s tím, jak funguje prvorepublikové retro v čs. filmu a televizi po roce 1945, tak je to pořád skvělý.(19.1.2014)

 • xxmartinxx
  **

  (Viděny první dvě epizody.) Z úvodních epizod i přes přítomnost války, vražd a dávných křivd čiší především snaha vygenerovat příjemné pokoukání pro diváka toužícího odpočinout si a nemuset přitom přepínat na přiznané telenovely komerční konkurence. Solidní herecké obsazení doplácí především na lajdácký scénář. Ten selhává na úrovni škrobených dialogů i celých dějových souvislostí. První republika trpí především syndromem „velký třesk", kdy se zdá, že před pilotním dílem postavy nežily a nekomunikovaly, pouze poslušně a nehnutě čekaly na první klapku a vznik svého vesmíru. Mladá služka se od starší dozvídá o dráždivé minulosti rodiny až před zraky diváka, jako by šlo uvěřit, že by upovídaná drbna kolegyni nezasvětila už dávno. Marnotratný syn se náhodou po letech vrací zrovna pár hodin poté, co jeho matka poprvé našla odvahu jít se vyzpovídat o svém podezření, že je vrah. Postavy se velmi náhodně a příhodně potkávají na důležitých místech, aby mohlo docházet k jejich konfrontacím. Tak by šlo pokračovat dál a dál. Jde o chyby tak klasické a začátečnické, až se dá uvažovat o tom, nakolik jsou důsledkem omylu a nakolik bylo scenáristovi Janu Gardnerovi zkrátka jedno, jestli jím vedené situace dávají smysl. Vyberte sami, která varianta by byla smutnější.(17.1.2014)

 • Tom_Lachtan

  Co to sakra... Tohle je nějaká telenovela s přebujelým egem i rozpočtem ohozená tím špatným z panství Downton a pár mizernejma cgi trikama... Zatím to vypadá spíš jako kvalitativní veleprůser pabuvolích rozměrů, ale hůl ještě lámat nehodlám, přestože jeden z režisérů se jmenuje křestním jménem Biser, další díly ukáží (ale upřímně, zlepšení nečekám).(17.1.2014)

 • liborek_

  Po prvním dílu se mi První republika jeví jako diletantská slátanina smutně dokladující úroveň původní tvorby současné veřejnoprávní České televize. Pod pozlátkem krásných kostýmů, účesů, kulis a nádherně vypucovaných uniforem se skrývá prázdnota, vypravěčská banalita, dialogová mizérie, nuda a citelná křeč. Slangová mluva počátku 21. století a oslavování vzniku republiky stylem oslav vítězství hokejistů na MS je přitom opravdu to nejmenší... Hodnotit budu po zhlédnutí dalších dílů. P.S.: Vysvětlí mi někdo důvod té masivní reklamní kampaně na tento seriál veřejnoprávní (!) televize? Panely na zastávkách, billboardy... Něco mi uniká?(20.1.2014)

 • LiVentura
  *

  Příliš strojené.. líbí se mi jen nápad, realizace ne!(11.5.2014)

 • pm
  ***

  Regulérní telenovela, což fabule, dialogy a styl potvrzují. Navrch děsivě předvídatelná. Nebudu se zamýšlet nad dobovými reáliemi, o kterých sama nevím dost, jisté je, že úspěch "Panství Downton" je inspirující a podlehání nostalgiím si diváky vždycky najde. Škoda, že ČT není BBC. Při vší úctě: nechápu, proč ani ne 60tiletou Valentovu ženu hrála herečka ve věku a vzhledu jeho matky. A proč na českou limonádu roubovat magický realismus, který má místo spíše v latinsko-americké kultuře, kam přirozeně patří. No, zatím pořád jeden sympatický důvod mi stojí za tu hodinu týdně. Zato pochopit finanční hospodaření věřejnoprávní tv a různých institucí na podporu českého filmu, to je úkol minimálně pro nadčlověka.(10.3.2014)

 • Snorlax
  *

  Několik kroutících se zadků, zepár vulgarismů, slovník, který rozhodně nepatří ani do minulého století, natož do období první republiky, herecké výkony, které by do ní naopak patřily, moc pěkné barvy a sympatická vila. To je výčet základních fišpuntálií, kterými se tento seriál snaží oblažit nebohého diváka. V Čechách nejsou mladí herci? Pokud jsou, nechápu, proč mi Koleník kolení můj rodný jazyk. S velikánem Járou da Cimrmanem se nemohu ubránit, že Valentové se odstěhovali do Prahy, do Podolí, do lékárny...(24.3.2014)

 • Zazie
  ***

  Telenovela s detektivní zápletkou a duchařskými prvky. Příběh by to nebyl špatný, kdyby nebyl tak strašně rozvleklý. Ale nejvíc mě irituje název: proč zrovna První republika? O vlastní první republice se nedozvíme ani zblo. Čekala jsem, že aspoň někdo z hrdinů bude veřejně činný, ale ne, všichni se zabývají jen svými problémy, z nichž ten největší dokonce sahá ještě do doby Rakouska-Uherska. Takový příběh by se mohl odehrávat klidně někdy jindy někde jinde. Přesto, pokud se natočí pokračování, ráda se na další osudy hrdinů podívám.(8.6.2014)

 • Crocuta
  *

  "Je to o tom gestu", říká jedna z mnoha protivných postav seriálu těsně před tím, než zahučí z mostu do vody a my tak nadále nemusíme poslouchat její ryze současný (2014) mluvený projev, jemuž k dokonalosti schází už jen "jakoby" za každým druhým slovem. Vyjadřování postav evokuje 20. léta asi stejně jako celý zbytek této nanicovaté telenovely, slátané z nejprovařenějších seriálových klišé, pseudohistorické výpravy a dialogů psaných v duchu současné přiblblé polopatistické televizní tvorby. Po 6. díle to vzdávám a nadále sledovat nehodlám.(25.2.2014)

 • S.Quentin QUALE
  odpad!

  Tak si sedím nezvykle v pátek večer doma, skončí hokej, hle, První republika běží! Kdosi mi říkal, že je to dobrý, zkusím štěstí, říkám si. No, po dvaceti minutách jsem celej naměkko, takže abych se vyhnul stádiu mimo vědomí, odcházím si radši huntovat játra do nějaké té nalívárny, protože s programem čt1 bych to měl do rána za sebou. Na chlastu vydržím aspoň nějakej ten týden...omfg, čt1, za co? Odpad!(14.3.2014)

 • triatlet
  *

  Červená FLASHBACK knihovna FLASHBACK FLASHBACK trocha výpravy FLASHBACK a zapomněli jsme na FLASHBACK, tak aspoň vzpomínka nějakého pamětníka (hospodského?) FLASHBACK Nejčastěji uváděná číslovka: 8 (let). Občas mezi FLASHBACKY i náznak vtipu: "Mamí, my už si nechceme hrát na defraudanty a policajty." Zlom ve 4. díle: místo flashbacků duchové :-)))(24.1.2014)

 • raroh
  odpad!

  Po prvním díle - tváří se děsně reálně dobově, ale před vznikem republiky koncem války určitě nehrála najazzlá hudba a nevisel portrét Franze Josefa (ten už byl dva roky mrtvý) například. Nechápu, proč si tvůrci nepustili Steklého Švejka, aby byli trochu v obraze, případně první filmy Burianovy. Válečné scény by chtělo korigovat pohledem Milestonova Na západní frontě klid. Scénář je obyčejná červená knihovna. Tedy předčasný závěr - proč toto točí veřejnoprávní tv?(17.1.2014)

 • dopitak
  **

  Sakra, co to v tom hraje za herce? Většinu z nich vůbec neznám, rozhodně s nimi nemám společné projekty. Začátek pilota hrozivě rozpačitý, pak se to trochu zlepšilo, ale mrzí mě hlavně neschopnost tvůrců vyprávět jinak než pitomě, všechno jde ve flashbacích případně trapných replikách a situacích (za všechny hospoda), a o vtipy by se fakt pokoušet neměli, nebo to dopadne jako s tou kadibudkou. Čekal jsem seriál plný historických reálií, a rozhodně důstojnější projekt, a dostal jsem (zatím, další šance asi nebude) telenovelku po česku, která se ohání mapováním vzniku republiky. Ta válečná scéna víc než yperitem smrděla nízkým rozpočtem, byla vyloženě k smíchu, a ležérní příchod bratra četaře tomu vyloženě ještě pomohl. Něco se povedlo, úmysl byl snad dobrý, ale většina je bída._______Edit po druhém dílu: Koho proboha napadlo udělat hlavní postavy z lidí, kteří řeší, jestli si k snídani namažou lívance marmeládou z borůvek nebo třešní, a jestli pan A miluje paní C, přestože ona je provdána za pana B, když ve stejné době lidi chcípali hlady, protože kapitulace v Compiégne se chudáci nenajedli a prvorepublikový aparát se ještě dlouho rozjížděl pomalu. Jediný historicky zajímavý prvek je ten motiv dluhu vzniklého v neprospěch českého továrníka u c.k. armády, který zcela pochopitelně odmítla republika zaplatit. A opakovat už ve druhém díle scény z první části (zasnoubení) je vychcanost.(17.1.2014)

 • Agatha
  ***

  Po pilotním dílu se zdálo, že nám Kavčí Hory budou servírovat další kvalitně uležený vagón seriálové močůvky, ale po pár dílech uznávám, že koukatelné to je. Více se mi k tomu ale vyjadřovat nechce. Shrnout by se to ale dalo takto: místy dobré, místy blbé... Dodatek (2.5.2014) Neustále a donekoneča natahovaný děj kolem vraždy začíná být více než nudný a totálně mě irituje použítí současné hantýrky a domácích zvyklostí, které by před 100 vzbudily skandál.(20.1.2014)

 • claudel
  ****

  První republiku hodnotím velmi pozitivně, ale samozřejmě jako značná část zdejších uživatelů k ní mám i některé výhrady. Nejprve pozitiva. Vystižení dobové atmosféry, kostýmy, výprava, to vše je na jedničku s hvězdičkou. Herecké výkony bez pořadí Koleník, Holub, Vlasák, Vyorálek, Nová, Kříž vynikající. Scénář - detektivní linie velmi povedená, duchařská linie solidní. Já jsem si detektivní linii sám bohužel pokazil nechtěně, jelikož jsem předem znal nedopatřením vraha. I přesto bylo zajímavé sledovat vyšetřování a hlavně dumat nad motivem a okolnostmi vraždy. Teď negativa. Milostná zápletka, ta je jako vystřižená z červené knihovny, telenovely nebo nejposlednějšího braku. Nevím, jestli by to za První republiky takhle mezi jednotlivými hrdiny mohlo dopadnout. Otravné postavy, které mě velmi iritovaly - Studenková, Dvořák, Medvecká. Některé akční sekvence. Celkový dojem převažuje ovšem kladný a těším se na druhou sérii. V současné produkci českých televizí je První republika stále krásně nad průměrem.(8.1.2015)

 • honajz
  *

  Zatím nemá cenu hodnotit, ale z prvního dílu se dá leccos odpozorovat. Je chvályhodné, že ČT se pokusila natočit seriál na evropské úrovni, se slušnou kamerou, filtry, triky, výbuchy a střelbou na jedné straně, a intrikami na panství ...ehm... konče. Ale hodně herců hraje docela prkenně, a to překvapivě i těch starších a zkušenějších, režie je na úrovni Vyprávěj, a scénář velmi těžkopádný a nesrozumitelný. Měl jsem možnost sledovat první díl s manželkou a tchyní, což bývá u podobných typů seriálů nejlepší lakmusový papírek. Celou dobu přemýšlely, kdo je kdo, kdo ke komu patří, čí rodiče měli odjet, a proč by neodjeli, kdyby si vzala toho druhého - prostě ten dramatický prvek není podán divákovi jasně a srozumitelně. Nutnost si sám dešifrovat vztahy znamená spíše neschopnost scenáristů jít s divákem. Hodně dialogů je podobně strojených, nepřirozených, a všechny působí, že si je lidé neříkají z logiky věci, ale aby se jako pimprle na divadle představily: já jsem vnitřně silná žena, která miluje své rodiče a jiného muže, já jsem statečný muž, já jsem kašpárek... Drama vzniká, když dokážete sestavit příběh s jasnou zápletkou a logicky v ní postupovat dál. Tady to působí spíše hodně zmateně. Holky se po skončení na sebe podívaly stylem, jako co to bylo? Chápeš to? Ne. ---- EDIT: Tak po dalších dílech je to stále blbé. Ono to dokonce ani neví, čím to chce být. Romantikou, detektivkou, duchařinou, nebo čím? Je to vše, ale celkově nic. Nejhorší pak je fakt, že to vůbec nemá s historií nic společného. Jakákoliv nevěra byla za první republiky významným přečinem, aférou. Firmy nemívaly anglická jména. Zkrátka to je spíše moderní vztahový seriál, jakých je spousta, jen navlečený do historických kulis a kostýmů, aby to bylo zajímavější. Ale tenkrát žili jinak. Tenkrát věci, které dnes bereme jako samozřejmé, oni jako samozřejmé nebrali. Zvláště co se vztahů a sexu týče. Prostě je to vymyšlený blábol bez nápadu, bez invence, bez jasného vedení příběhu a postav, prostě taková českotelevizní Ulice, s historizujícími prvky, kde se může stát kdykoliv cokoliv. Jakýkoliv dík Četnických humoresek nebo Dobrodružství kriminalistiky tohle poráží na hlavu.(18.1.2014)

 • argenson

  Seriál by měl umět hned v prvním díle zaujmout. Což se tady nějak nepovedlo. Spousta postav, několik dějových linií, nesnadná orientace, snaha o slušnou výpravu, ale nějak to puzzle do sebe nezapadá. A se všema výhradama k Dietlovi, jemu ty zoubky ve všech kolečkách vždycky zapadaly. S láskou k Janě Štěpánkové ale dám šanci ještě dalším dílům.(17.1.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13